Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki

Na zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień.

Ruiny zamku Rogowiec położone są na przesmyku skalnym łączącym Góry Wałbrzyskie z Górami Kamiennymi. Warto odwiedzić ten teren, gdyż góry są ładne, dość strome, a węzeł szlaków sprawia, że można zaplanować kilka alternatywnych wycieczek.

Z Wałbrzycha lub Mieroszowa na Zamek Rogowiec prowadzi żółty szlak, który przy Przełęczy Koziej przechodzi w niebieski; z Sokołowska i Jedliny-Zdrój (stacja kolejowa PKP) szlak czerwony im. Orłowicza, który w końcowym podejściu łączy się z niebieskim; z popularnego schroniska „Andrzejówka” na Zamek Rogowiec prowadzą trzy szlaki w stronę Głuszycy (żółty, czerwony i niebieski).


Dokładna data powstania zamku nie jest znana, prawdopodobnie został wzniesiony w XIII w., za czasów księcia Bolka I i składał się z zamku górnego, międzymurza, zamku dolnego oraz dziedzińca. Od strony wschodniej usytuowano okrągłą wieżę, której 3-metrowe fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego. Zamek szybko stał się siedzibą rycerzy – rozbójników i przetrwał do 1483 roku, kiedy na rozkaz króla węgierskiego Macieja Korwina został zburzony. Oprócz wspomnianej wieży do obecnych czasów zachowały się fragmenty murów oraz pozostałości po basztach.

Usytuowanie zamku Rogowiec na wysokości 870 m n.p.m. stwarza idealne warunki do podziwiania przepięknej panoramy. Ze szczytu wzniesienia widać Góry Sowie, Góry Kamienne i Suche, Góry Wałbrzyskie ze szczytem Borowa (853 m. n.p.m.), a także miejscowości leżące u podnóża zamku: Grzmiącą i Głuszycę.