Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki
Lokalizacja/adres: Książ, Wałbrzych, województwo dolnośląskie, 51-306, Polska
Współrzędne GPS: 50.83811, 16.30106
Bilety wstępu: Bezpłatne
Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
Wiszące mostki nad Pełcznicą

Parking w Parku Książ, stąd wycieczki kierują się do zamku Książ, zaliczając po drodze punkt widokowy na zamek, albo idą do stadniny. Prawie nikt z wycieczkowiczów nie idzie do wąwozu Pełcznicy pod Książem, przyrodniczej atrakcji równie ciekawej jak sam zamek Książ, tyle że wymagającej. Z parkingu kierujemy się do punktu widokowego na skałce. Z tego miejsca najlepiej widać jak potężną budowla jest Zamek Książ. Żeby wejść do wąwozu trzeba odnaleźć "Ścieżkę Hochbergów" lub żółty szlak poniżej punktu widokowego.

Czas czytania: 6-7 min.
W skrócie: opis wędrówki, mapa, przydatnie informacje, galeria zdjęć z rezerwatu.

Zobacz zdjęcia z Wąwozu Pełcznicy pod Zamkiem Książ

Zamek Książ
Mauzoleum Hochbergow
Wiszący mostek
Malownicze mostki
Szlak Hochbergów
Żółto - niebieski Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej
Diabelski mostek nad Pełcznic
Karłowate drzewka nad wąwozem
Tajemnicze fundamenty
Wąwóz Pełcznicy
Tunel
Wąwóz Pełcznicy
Wąwóz Książ
Wąwóz Książ
Pomnik synów Jana Henryka VI Hochberga
Rzeka Pełcznica
Wąwóz Książ
Wąwóz Książ
Zamek Książ
Cis Bolko
Wąwóz Książ

Tej części Książańskiego Parku Krajobrazowego nadano status rezerwatu przyrody "Przełomy pod Książem". Przyklejone do skalnych ścian mostki prowadzą szlak ponad drzewami gęsto porastającymi wąwóz Pełcznicy. Niektóre mostki są krótkie i nie robią wrażenia, na innych nie jednemu turyście przyspieszy serce.

Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha

Rezerwat obejmuje nie tylko przełomy Pełcznicy ale też nieodległe przełomy Szczawnika. Położony jest w całości w obszarze Książańskiego Parku KrajobrazowegoKsiążańskiego Parku Krajobrazowego rozciągającego się od zalewu w Dobromierzu na północnym zachodzie od Zamku Książ aż po wieś Witoszów Górny na wschód od zamku. Oprócz Wąwozu Pełcznicy w parku znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji: Zbiornik Dobromierz, ruiny Zamku Cisy, kompleks zamku Książ, Stary Książ, rezerwat Jeziorko Daisy, ścieżka dydaktyczna „Dolina Różaneczników”.

Dalej Ścieżka Hochbergów i żółty szlak schodzą na dno wąwozu, mostkiem przekraczają rzekę, ścieżka Hochbergów pnie się stromą ścieżką do "Starego Książa", szlak żółty biegnie z biegiem Pełcznicy dnem wąwozu. Wąwóz jest najładniejszym krajobrazowym miejscem w tej okolicy. Ściany wąwozu miejscami sięgają 80 metrów wysokości a rzeka pokonuje kilka przełomów. Ścieżka nad rzeką często jest bardzo wąska przechodzi pod urwistymi skałkami a czasami skalnym występem biegnie nad korytem Pełcznicy. Nad wąwozem najpierw widać ruiny starego Książa później rzeka omija skałę na której wznosi się Zamek Książ.
Woda w rzece ma brunatny kolor głównie za sprawą osadów jakie wypłukuje ze skał ale też do Pełcznicy trafiają wody z zamkniętych wałbrzyskich kopalni. Niestety brzegi rzeki miejscami oblepione są śmieciami.

 

Mapa: Na mapie zaproponowana przez nas wędrówka w Rezerwacie przyrody Przełomy pod Książem

 

Wędrując wąwozem można odkrywać tajemnice Książa bo według niektórych źródeł w wąwozie prowadzono prace związane z "kompleksem Riese" a leżące po przeciwnych stronach kanionu zamki miały być połączone. Tego faktu nie można lekceważyć bo zamek Książ był obiektem wyjątkowego zainteresowania hitlerowskich dowódców.

Oprócz tajemnic z II wojny w wąwozie znajduje się kilka ruin zabudowań z czasów Hochbergów. Przełomami Pełcznicy już wtedy prowadził szlak spacerowy. Po drodze zbudowano romantyczne altany, mostki i przejścia między skałkami. Kilka miejsc wskazuje na możliwe wejścia do zamku ale jedno wygląda na bramę tyle że prosto z rzeki ale głębiej pod murowanymi łukami widać twardą skałę a cała budowla to atrapa. Dalej wąwóz się rozszerza, a skalne ściany łagodnieją i opadają coraz niżej. Na końcu wąwozu szeroki mostek przeprowadza ścieżkę na drugą stronę rzeki, stąd widać pierwsze zabudowania Pełcznicy.

Kierując się w stronę zamku Książ trzeba przejść obok bardzo starego drzewa. Jest to cis "Bolko", pomnik przyrody, jego wiek szacowany jest na 600-800 lat. Ścieżka dochodzi do drogi przy zabudowaniach Książa na wysokości amfiteatru. Nasza wycieczka dobiega końca, prawą stroną omijamy stadninę i kierujemy się w stronę mauzoleum Hochbergów, dalej jest już parking. Chociaż tego nie widać w miejscu parkingu i trochę powyżej istniał jeden z podobozów KL Gross-Rossen. Był częścią większej jednostki AL Riese o którym mamy najmniej informacji bo świadkowie i więźniowie zaginęli w tajemniczych okolicznościach.

 

Praktyczne informacje:

  • Długość przedstawionego szlaku to około 5 km.
  • Zaproponowana wycieczka zajmie od 2 do 4 godzin.
  • Szlak po ulewach miejscami bywa błotnisty, większa część wiedzie przez las.
  • Szlaku nie da się pokonać z wózkiem dla dzieci!