Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Wąwóz Pełcznicy pod Książem

Wiszące mostki nad Pełcznicą

Parking w Parku Książ, stąd wycieczki kierują się do zamku Książ, zaliczając po drodze punkt widokowy na zamek, albo idą do stadniny. Prawie nikt z wycieczkowiczów nie idzie do Wąwozu Pełcznicy pod Książem, przyrodniczej atrakcji równie ciekawej, jak sam zamek Książ, tyle że wymagającej. Z parkingu kierujemy się do punktu widokowego na skałce. Z tego miejsca najlepiej widać, jak potężną budowlą jest Zamek Książ. Żeby wejść do Wąwozu trzeba odnaleźć "Ścieżkę Hochbergów" lub żółty szlak poniżej punktu widokowego.

Czas czytania: 6-7 min.
W skrócie: opis wędrówki, mapa, przydatnie informacje, galeria zdjęć z rezerwatu.

Zobacz zdjęcia z Wąwozu Pełcznicy pod Zamkiem Książ

Kaplica grobowa Hochbergów w parku przy Zamku Książ.
Malownicze ścieżki i mostki prowadzą między skałkami.
Ścieżka na skałach.
Żółto - niebieski Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej
Diabelski mostek nad Pełcznic
Karłowate drzewka nad wąwozem
Tajemnicze fundamenty...czy jest to fragment architektury ogrodowej parku? czy też pozostałości po obozie KL Fürstenstein (wchodzącego w skład AL Riese)?
Na trasie znajduje się sztucznie utworzony tunel. Do żółto - niebieskiego Szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej dochodzi żółty szlak łącznikowy.
Zbocza wąwozu porasta las mieszany.
Wąwóz Książ, zwany również Wąwozem Pełcznicy lub Wąwozem Piekiełko, zaliczany jest do najpiękniejszych w Sudetach. Idealnie nadaje się na jesienny plener fotograficzny.
Pomnik synów Jana Henryka VI Hochberga
Ścieżka poprowadzona krawędzią wąwozu po skałkach. Spacer pozostawia niezapomniane wrażenia, jednak trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli, wybieramy się na wycieczkę z dziećmi.
Zamkowa wieża, o wysokości 47 metrów, stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy.
Najcenniejszy wśród gatunków roślin w Wąwozie, posiada status Pomnika Przyrody. Różne źródła szacują jego wiek na 600 - 800 lat. Legenda głosi, że odpoczywał pod nim Książę Bolko wraz ze swoimi wojami.
Być może jest to jeden z tuneli technicznych prowadzących do Zamku Książ.

Tej części Książańskiego Parku Krajobrazowego nadano status rezerwatu przyrody "Przełomy pod Książem". Przyklejone do skalnych ścian mostki prowadzą szlak ponad drzewami gęsto porastającymi wąwóz Pełcznicy. Niektóre mostki są krótkie i nie robią wrażenia, na innych nie jednemu turyście przyspieszy serce.

Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha

Rezerwat obejmuje nie tylko przełomy Pełcznicy ale też nieodległe przełomy Szczawnika. Położony jest w całości w obszarze Książańskiego Parku KrajobrazowegoKsiążańskiego Parku Krajobrazowego rozciągającego się od zalewu w Dobromierzu na północnym zachodzie od Zamku Książ aż po wieś Witoszów Górny na wschód od zamku. Oprócz Wąwozu Pełcznicy w parku znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji: Zbiornik Dobromierz, ruiny Zamku Cisy, kompleks zamku Książ, Stary Książ, rezerwat Jeziorko Daisy, ścieżka dydaktyczna „Dolina Różaneczników”.

Kierując się z parkingu w stronę wąwozu przechodzimy przez miejsce dawnego hitlerowskiego obozu pracy. W młodym lesie po obu stronach ścieżki odnaleźć można jeszcze ślady po zabudowaniach obozowych. 

Dalej Ścieżka Hochbergów i żółty szlak schodzą na dno wąwozu, mostkiem przekraczają rzekę, ścieżka Hochbergów pnie się stromą ścieżką do "Starego Książa", szlak żółty biegnie z biegiem Pełcznicy dnem wąwozu. Wąwóz jest najładniejszym krajobrazowym miejscem w tej okolicy. Ściany wąwozu miejscami sięgają 80 metrów wysokości a rzeka pokonuje kilka przełomów. Ścieżka nad rzeką często jest bardzo wąska przechodzi pod urwistymi skałkami a czasami skalnym występem biegnie nad korytem Pełcznicy. Nad wąwozem najpierw widać ruiny starego Książa później rzeka omija skałę na której wznosi się Zamek Książ.
Woda w rzece ma brunatny kolor głównie za sprawą osadów jakie wypłukuje ze skał ale też do Pełcznicy trafiają wody z zamkniętych wałbrzyskich kopalni. Niestety brzegi rzeki miejscami oblepione są śmieciami.

 

Mapa: Na mapie zaproponowana przez nas wędrówka w Rezerwacie przyrody Przełomy pod Książem

 

Wędrując wąwozem można odkrywać tajemnice Książa, bo według niektórych źródeł w wąwozie prowadzono prace związane z "kompleksem Riese" a leżące po przeciwnych stronach kanionu zamki miały być połączone. Tego faktu nie można lekceważyć bo zamek Książ był obiektem wyjątkowego zainteresowania hitlerowskich dowódców.

Oprócz tajemnic z II wojny w wąwozie znajduje się kilka ruin zabudowań z czasów Hochbergów. Przełomami Pełcznicy już wtedy prowadził szlak spacerowy. Po drodze zbudowano romantyczne altany, mostki i przejścia między skałkami. Kilka miejsc wskazuje na możliwe wejścia do zamku ale jedno wygląda na bramę tyle że prosto z rzeki ale głębiej pod murowanymi łukami widać twardą skałę a cała budowla to atrapa. Dalej wąwóz się rozszerza, a skalne ściany łagodnieją i opadają coraz niżej. Na końcu wąwozu szeroki mostek przeprowadza ścieżkę na drugą stronę rzeki, stąd widać pierwsze zabudowania Pełcznicy.

Kierując się w stronę zamku Książ trzeba przejść obok bardzo starego drzewa. Jest to cis "Bolko", pomnik przyrody, jego wiek szacowany jest na 600-800 lat. Ścieżka dochodzi do drogi przy zabudowaniach Książa na wysokości amfiteatru. Nasza wycieczka dobiega końca, prawą stroną omijamy stadninę i kierujemy się w stronę mauzoleum Hochbergów, dalej jest już parking. Chociaż tego nie widać w miejscu parkingu i trochę powyżej istniał jeden z podobozów KL Gross-Rossen. Był częścią większej jednostki AL Riese o którym mamy najmniej informacji bo świadkowie i więźniowie zaginęli w tajemniczych okolicznościach.

 

Praktyczne informacje:

  • Długość przedstawionego szlaku to około 5 km.
  • Zaproponowana wycieczka zajmie od 2 do 4 godzin.
  • Szlak po ulewach miejscami bywa błotnisty, większa część wiedzie przez las.
  • Szlaku nie da się pokonać z wózkiem dla dzieci!

Tekst o kolejce linowej nad Przełomem Pełcznicy napisaliśmy jako żart dnia 1 kwietnia 2020 roku.

Kolejką linową na Stary Książ?

Już w maju do Wąwozu Pełcznicy mają zejść inżynierowie z firmy budującej kolejki linowe. Celem inżynierów będzie zbadanie skał w okolicach Starego Książa i tarasu widokowego po drugiej stronie wąwozu. Od wyniku ekspertyzy zależy, czy w tym miejscu powstanie kolejka linowa. Równocześnie będą trwały prace zespołu oceniającego opłacalność inwestycji. Jak zakłada prywatny inwestor, kolejka linowa będzie uzupełnieniem oferty Książa i pozwoli zatrzymać turystów na dłużej w tej okolicy. Bezlitosne dane statystyczne wykazały średni czas jaki spędzają turyści to 1,5 godziny.

Jest duża szansa na przyciągnięcie ludzi kierujących się innymi motywami turystycznymi. Przejazd kolejką nad 80 metrowym wąwozem może być dużym przeżyciem. Kolejka linowa na Stary Książ ma być całkowicie automatyczna. Model jaki widzieliśmy na wizualizacji to futurystyczna wizja przeszklonej kapsuły, mogącej zabrać do 10 osób. Przy Starym Książu inwestor planuje budowę niewielkiej kawiarni pod jedną ze ścian ruiny z możliwością rozbudowy.

Wraz z powstaniem kolejki linowej koło Książa ranga walorów turystycznych Wałbrzycha może podskoczyć do TOP 3 w skali krajowej. Inwestor wskazał inne miejsca w Europie i w Polsce, gdzie inwestycje w zagospodarowanie turystyczne przyniosły nadzwyczajne rezultaty. Wiemy, że od kilu lat zmieniają się trendy w turystyce. Z jednej strony tanie linie lotnicze i serwisy do rezerwacji noclegów umożliwiają samodzielne podróże każdemu, z drugiej strony zagrożenie terrorystyczne oddala od wyboru udziału w masowej turystyce. Inny trend to mikro-podróżowanie, czyli dzielenie urlopu na mniejsze części. Jak wykazały badania ten sposób pozwala doświadczać przyjemnego uczucia, jakie towarzyszy przygotowaniom do wyjazdu, kilka razy w roku.

Nie wiemy, czy inwestor uwzględniał takie sytuacje jak obecna epidemia ale naszym zdaniem spora część ludzi będzie zmuszona zostać w kraju w nadchodzącym sezonie urlopowym.

Dobrze poinformowany MC

Lokalizacja/adres: Książ, Wałbrzych, województwo dolnośląskie, 51-306, Polska
Współrzędne GPS: 50.83811, 16.30106
Bilety wstępu: Bezpłatne
Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
To może cię zainteresować

Szczeliny wiatrowe w Pasmie Lesistej

Wyświetleń:65 Ciekawe miejsca

Czy góra może oddychać i wyć? W Górach Suchych tak jest. Przez szczeliny zwane wiatrowymi...

Czytaj więcej

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:280 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1957 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.