Parking w Parku Książ, stąd wycieczki kierują się do zamku Książ, zaliczając po drodze punkt widokowy na zamek, albo idą do stadniny. Prawie nikt z wycieczkowiczów nie idzie do Wąwozu Pełcznicy pod Książem, przyrodniczej atrakcji równie ciekawej, jak sam zamek Książ, tyle że wymagającej. Z parkingu kierujemy się do punktu widokowego na skałce. Z tego miejsca najlepiej widać, jak potężną budowlą jest Zamek Książ. Żeby wejść do Wąwozu trzeba odnaleźć "Ścieżkę Hochbergów" lub żółty szlak poniżej punktu widokowego.
Tej części Książańskiego Parku Krajobrazowego nadano status rezerwatu przyrody "Przełomy pod Książem". Przyklejone do skalnych ścian mostki prowadzą szlak ponad drzewami gęsto porastającymi wąwóz Pełcznicy. Niektóre mostki są krótkie i nie robią wrażenia, na innych nie jednemu turyście przyspieszy serce.
Rezerwat obejmuje nie tylko przełomy Pełcznicy ale też nieodległe przełomy Szczawnika. Położony jest w całości w obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego rozciągającego się od zalewu w Dobromierzu na północnym zachodzie od Zamku Książ aż po wieś Witoszów Górny na wschód od zamku. Oprócz Wąwozu Pełcznicy w parku znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji: Zbiornik Dobromierz, ruiny Zamku Cisy, kompleks zamku Książ, Stary Książ, rezerwat Jeziorko Daisy, ścieżka dydaktyczna „Dolina Różaneczników”.
Kierując się z parkingu w stronę wąwozu przechodzimy przez miejsce dawnego hitlerowskiego obozu pracy. W młodym lesie po obu stronach ścieżki odnaleźć można jeszcze ślady po zabudowaniach obozowych.
Dalej Ścieżka Hochbergów i żółty szlak schodzą na dno wąwozu, mostkiem przekraczają rzekę, ścieżka Hochbergów pnie się stromą ścieżką do "Starego Książa", szlak żółty biegnie z biegiem Pełcznicy dnem wąwozu. Wąwóz jest najładniejszym krajobrazowym miejscem w tej okolicy. Ściany wąwozu miejscami sięgają 80 metrów wysokości a rzeka pokonuje kilka przełomów. Ścieżka nad rzeką często jest bardzo wąska przechodzi pod urwistymi skałkami a czasami skalnym występem biegnie nad korytem Pełcznicy. Nad wąwozem najpierw widać ruiny starego Książa później rzeka omija skałę na której wznosi się Zamek Książ.
Woda w rzece ma brunatny kolor głównie za sprawą osadów jakie wypłukuje ze skał ale też do Pełcznicy trafiają wody z zamkniętych wałbrzyskich kopalni. Niestety brzegi rzeki miejscami oblepione są śmieciami.
Mapa: Na mapie zaproponowana przez nas wędrówka w Rezerwacie przyrody Przełomy pod Książem
Wędrując wąwozem można odkrywać tajemnice Książa, bo według niektórych źródeł w wąwozie prowadzono prace związane z "kompleksem Riese" a leżące po przeciwnych stronach kanionu zamki miały być połączone. Tego faktu nie można lekceważyć bo zamek Książ był obiektem wyjątkowego zainteresowania hitlerowskich dowódców.
Oprócz tajemnic z II wojny w wąwozie znajduje się kilka ruin zabudowań z czasów Hochbergów. Przełomami Pełcznicy już wtedy prowadził szlak spacerowy. Po drodze zbudowano romantyczne altany, mostki i przejścia między skałkami. Kilka miejsc wskazuje na możliwe wejścia do zamku ale jedno wygląda na bramę tyle że prosto z rzeki ale głębiej pod murowanymi łukami widać twardą skałę a cała budowla to atrapa. Dalej wąwóz się rozszerza, a skalne ściany łagodnieją i opadają coraz niżej. Na końcu wąwozu szeroki mostek przeprowadza ścieżkę na drugą stronę rzeki, stąd widać pierwsze zabudowania Pełcznicy.
Kierując się w stronę zamku Książ trzeba przejść obok bardzo starego drzewa. Jest to cis "Bolko", pomnik przyrody, jego wiek szacowany jest na 600-800 lat. Ścieżka dochodzi do drogi przy zabudowaniach Książa na wysokości amfiteatru. Nasza wycieczka dobiega końca, prawą stroną omijamy stadninę i kierujemy się w stronę mauzoleum Hochbergów, dalej jest już parking. Chociaż tego nie widać w miejscu parkingu i trochę powyżej istniał jeden z podobozów KL Gross-Rossen. Był częścią większej jednostki AL Riese o którym mamy najmniej informacji bo świadkowie i więźniowie zaginęli w tajemniczych okolicznościach.
Tekst o kolejce linowej nad Przełomem Pełcznicy napisaliśmy jako żart dnia 1 kwietnia 2020 roku.
Już w maju do Wąwozu Pełcznicy mają zejść inżynierowie z firmy budującej kolejki linowe. Celem inżynierów będzie zbadanie skał w okolicach Starego Książa i tarasu widokowego po drugiej stronie wąwozu. Od wyniku ekspertyzy zależy, czy w tym miejscu powstanie kolejka linowa. Równocześnie będą trwały prace zespołu oceniającego opłacalność inwestycji. Jak zakłada prywatny inwestor, kolejka linowa będzie uzupełnieniem oferty Książa i pozwoli zatrzymać turystów na dłużej w tej okolicy. Bezlitosne dane statystyczne wykazały średni czas jaki spędzają turyści to 1,5 godziny.
Jest duża szansa na przyciągnięcie ludzi kierujących się innymi motywami turystycznymi. Przejazd kolejką nad 80 metrowym wąwozem może być dużym przeżyciem. Kolejka linowa na Stary Książ ma być całkowicie automatyczna. Model jaki widzieliśmy na wizualizacji to futurystyczna wizja przeszklonej kapsuły, mogącej zabrać do 10 osób. Przy Starym Książu inwestor planuje budowę niewielkiej kawiarni pod jedną ze ścian ruiny z możliwością rozbudowy.
Wraz z powstaniem kolejki linowej koło Książa ranga walorów turystycznych Wałbrzycha może podskoczyć do TOP 3 w skali krajowej. Inwestor wskazał inne miejsca w Europie i w Polsce, gdzie inwestycje w zagospodarowanie turystyczne przyniosły nadzwyczajne rezultaty. Wiemy, że od kilu lat zmieniają się trendy w turystyce. Z jednej strony tanie linie lotnicze i serwisy do rezerwacji noclegów umożliwiają samodzielne podróże każdemu, z drugiej strony zagrożenie terrorystyczne oddala od wyboru udziału w masowej turystyce. Inny trend to mikro-podróżowanie, czyli dzielenie urlopu na mniejsze części. Jak wykazały badania ten sposób pozwala doświadczać przyjemnego uczucia, jakie towarzyszy przygotowaniom do wyjazdu, kilka razy w roku.
Nie wiemy, czy inwestor uwzględniał takie sytuacje jak obecna epidemia ale naszym zdaniem spora część ludzi będzie zmuszona zostać w kraju w nadchodzącym sezonie urlopowym.
Dobrze poinformowany MC
Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca
Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...
Czytaj więcejWyświetleń:1824 Po czeskiej stronie
Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...
Czytaj więcejWyświetleń:2992 Wycieczka na weekend
Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...
Czytaj więcejZostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku
Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.