Janovičky w czeskich Javoří hory

W mało znanych granicznych Górach Suchych kryje się wiele historycznych ciekawostek. Trójpański Kamień, do którego prowadzi nasza wędrówka nie jest najstarszym reliktem w tych górach ale jego obecność w tym miejscu świadczy o skomplikowanych losach mieszkańców ziem po obu stronach Gór Suchych. Ale o tym jeszcze napiszemy.

Czytaj więcej: Granicznym szlakiem w Górach Suchych

Fragment cylindrycznej wieży warownej na Zamku Rogowiec

Na zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień. Ruiny zamku Rogowiec położone są na granicy Góry Wałbrzyskich z Górami Kamiennymi. Ten obszar zadziwi Was nietypowym ukształtowaniem stoków, ale o tym napiszemy dalej.

Czytaj więcej: Wycieczka na Zamek Rogowiec

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Wiszące mostki nad Pełcznicą

Parking w Parku Książ, stąd wycieczki kierują się do zamku Książ, zaliczając po drodze punkt widokowy na zamek, albo idą do stadniny. Prawie nikt z wycieczkowiczów nie idzie do Wąwozu Pełcznicy pod Książem, przyrodniczej atrakcji równie ciekawej jak sam zamek Książ, tyle że wymagającej. My pójdziemy Ścieżką Hochbergów - ciekawych miejsc nie zabraknie.

Czytaj więcej: Wąwóz Pełcznicy pod Książem

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Lokalizacja/adres: Książ, Wałbrzych, województwo dolnośląskie, 51-306, Polska
Współrzędne GPS: 50.83811, 16.30106
Bilety wstępu: Bezpłatne
Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
Trasy rowerowe w Górach Sowich

W głuszyckiej rowerowej "strefie MTB" żółtym kolorem oznakowano jedną z krótszych i łatwiejszych w strefie tras rowerowych nazwaną "szlakiem podziemi". Trasa doskonale nadaje się na rodzinne wycieczki rowerowe. Jest też trasą wyjątkowo interesującą bo przebiega niemal przez centrum obszaru RIESE. Niesamowite budowle na jej trasie nie pozwalają przejechać obojętnie, kto nie widział wcześniej tych obiektów z pewnością zejdzie z roweru.

Czytaj więcej: Trasa rowerowa - "Szlakiem Podziemii"

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Zrozumieć rozmiar kompleksu Riese

Żeby zrozumieć rozmiary projektu i odkrywać tajemnice RIESE w Górach Sowich trzeba przejść cały Czarny Szlak Martyrologii. Nie obejmuje on wszystkich obiektów wchodzących w skład projektu Riese ale przejście go daje pojęcie o ogromie prac prowadzonych w Górach Sowich. Prowadzi przez północno-zachodnie części gór, gdzie koncentrują się tajemnicze budowle i pozostałości po wielkiej budowie.

W tym artykule przeprowadzimy Was Szlakiem Martyrologi. Na mapie pod artykułem pokażemy obiekty znajdujące się na szlaku i te w pobliżu, które szlak martyrologii omija.

 

Czytaj więcej: Czarny Szlak Martyrologii w Górach Sowich

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest