Janovičky w czeskich Javoří hory
Janovičky w czeskich Javoří hory

Granicznym szlakiem w Górach Suchych

W mało znanych granicznych Górach Suchych kryje się wiele historycznych ciekawostek. Trójpański Kamień, do którego prowadzi nasza wędrówka nie jest najstarszym reliktem w tych górach ale jego obecność w tym miejscu świadczy o skomplikowanych losach mieszkańców ziem po obu stronach Gór Suchych. Ale o tym jeszcze napiszemy.

Ta krótka wędrówka poprowadzi zielonym szlakiem z leśnego parkingu w Głuszycy Górnej do Trójpańskiego Kamienia. Z tego miejsca cofniemy się do niebieskiego szlaku, który zaprowadzi nas do uroczej osady – Janovičky w czeskich Górach Suchych, skąd przez turystyczne przejście wrócimy na leśny parking w Głuszycy Górnej.

Spacer wzdłuż granicy

Trasa wędrówki zaczyna się na leśnym parkingu w Głuszycy Górnej. Dojechać tu można z drogi nr 381, za pętlą autobusową trzeba jechać lokalną drogą dalej, główna droga skręca w tym miejscu mocno w lewo do Nowej Rudy. Z parkingu leśna droga prowadzi na Przełęcz pod Czarnochem, jest tu piesze przejście graniczne. Zbiegają się tu szlaki niebieski i zielony. Wybieramy szlak zielony i kierujemy się w stronę Czarnocha i Leszczyńca, na przełęczy w lewo. Ze szlaku mamy dobry widok na Głuszycę, dobrze widać też Góry Sowie. Mijając kolejne słupki graniczne zauważyć można betonowe słupy, elementy ogrodzenia które kiedyś szczelnie odgradzało oba państwa.

 

Szlak do Trójpańskiego KamieniaPrzed Leszczyńcem do zielonego dołącza szlak niebieski, razem zaprowadzą nas do Trójpańskiego Kamienia, skąd cofniemy się niebieskim szlakiem i dojdziemy do malowniczo położonej na południowych stokach Gór Suchych a po Czesku - Javoří Hory, osady Janovičky. Osada położona jest na wysokości 660 m n.p.m, przy dobrej pogodzie widać stąd Karkonosze. Niebieski szlak zaprowadzi nas do przejścia granicznego gdzie spotka się ze szlakiem zielonym. To miejsce jest już znane, zatoczyliśmy pętlę, dalej już zejście w kierunku Głuszycy.

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.