Wycieczka na weekend

W sekcji "wycieczka na weekend" zaproponujemy wam gotowe pomysły na wycieczki. Znajdziecie tu różnorodne propozycje na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Nie zawsze będą to wycieczki na cały weekend w Sudetach, czasem wystarczy kilka godzin. Najczęściej będą to propozycje wycieczek z dziećmi.

Uznaliśmy też, że nowa siatka połączeń kolejowych stwarza świetne okazje na weekendowe wypady w góry - zwłaszcza z dziećmi.

Weekendowe poszukiwania minerałów w Kletnie

Dolny Śląsk jest obszarem obfitującym w różnego rodzaju minerały i drogocenne kamienie, zwłaszcza w Sudetach można znaleźć fascynujące przykłady kolorowych kamieni ozdobnych, a nawet szlachetnych. Jednym z miejsc, gdzie możliwe jest poszukiwanie minerałów i zgłębianie tajemnic geologii, jest Kletno. W tym malowniczym regionie u podnóża Masywu Śnieżnika w piękną jesienną sobotę spędziliśmy kilka godzin na warsztatach geologicznych poszukując ciekawych okazów minerałów. Musimy dodać, że był to wyjątkowo udany weekend w górach Ziemi Kłodzkiej.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Włodzicka Góra widziana z Pisztyka

Z dziećmi przez Wzgórza Włodzickie

Z wieży widokowej na Włodzickiej Górze widać białą wieżę na Wielkiej Sowie. Z tej odległości nie widać kumulacji turystów na najwyższym szczycie Gór Sowich, jaka zbiera się tam w majowe weekendy. Z tego powodu na wycieczki z dziećmi wybieramy miejsca mniej popularne, albo takie nieznane. Wzgórza Włodzickie wydawały nam się mało interesujące i nudne, dlatego odpowiednie podczas wzmożonej, długo-weekendowej aktywności turystycznej rodaków.

Punktem kluczowym majowej wycieczki miała być wieża widokowa na Włodzickiej Górze. Wędrówka grzbietem Wzgórz Włodzickich pozwoliła nam odkryć krajobrazy, jakich się nie spodziewaliśmy. Teraz inaczej patrzymy na Ziemię Noworudzką i rozumiemy, że ktoś może tu mieszkać z wyboru.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Ziemia Broumovska na weekend

Broumov i okolice na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że - może pół dnia wystarczy. Napisałem Broumov i okolice na weekend. Też przesada. Weekend to za mało czasu, aby zobaczyć wszystkie atrakcje regionu Broumovskiego. Potrzebny będzie samochód i jakaś baza noclegowa, której w okolicy nie brakuje. W tej części Czeskiej Republiki naprawdę panuje Boží Klid – albo Święty Spokój, jak powiedzieli by Polacy.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Widok na Śężę ze Wzgórz Kiełczyńskich

Wzgórza Kiełczyńskie - okno na Sudety

Na spontaniczny, jednodniowy wypad za miasto często wybieramy miejsca znane i popularne. Problem w tym, że kiedy pogoda dopisuje podobny pomysł przychodzi do głowy tysiącom ludzi. Z rekreacyjnego wypadu robi się męcząca misja.

Z taką weekendową koncentracją turystów mamy do czynienia na górze Ślęży. Zapowiedzią tłumów na Ślężańskich szlakach są setki samochodów zaparkowanych wzdłuż drogi na przełęczy Tąpadła. Zamiast rezygnować z wycieczki warto zajechać kilka kilometrów dalej, do Kiełczyna.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Lewin Kłodzki - przystanek kolejowy
Lewin Kłodzki - przystanek kolejowy

Główny Szlak Sudecki nieznany…Lewin Kłodzki, Wzgórza Lewińskie, Duszniki Zdrój

 Jest piękny sierpniowy poranek, sobota miasto leniwie budzi się do nowego dnia…biegnę.. też tak leniwie wstawałem, a teraz kilka minut do odjazdu!

Ufff udało się, pociąg trochę się spóźnia. Niestety bilet muszę kupić u konduktora, póki co kasy w Świdnicy zamknięte. Zdążę się trochę rozejrzeć, dworzec po remoncie prezentuje się wyjątkowo pięknie, wnętrze odnowione, herb Świdnicy i Dolnego Śląska godnie się prezentują, jest gdzie usiąść, czysto! toaleta jak nie na dworcu, niebywałe.

Ciekawe miejsca na Wielkiej Sowie

Ciekawe miejsca na Wielkiej Sowie

Z Przełęczy Sokolej, Przełęczy Jugowskiej i Walimia prowadzą najpopularniejsze szlaki na Wielką Sowę. W wakacyjne dni i pogodne weekendy na szczycie Wielkiej Sowy trudno znaleźć miejsce odpoczynku. Znaczna część turystów odwiedza najwyższy szczyt Gór Sowich po raz kolejny i dobrze zna to miejsce. Dla części turystów oprócz jednej z ładniejszych wież widokowych w Polsce na Wielkiej Sowie nie ma nic interesującego. Kilka miejsc biwakowych pod wieżą pozwala turystom cieszyć się pogodnym dniem. Wycieczka na Wielką Sowę z dziećmi i piknikiem na szczycie zajmie pół dnia. Ale na górze jest kilka ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć. Cały dzień może być za krótki.

Janovičky w czeskich Javoří hory
Janovičky w czeskich Javoří hory

Granicznym szlakiem w Górach Suchych

W mało znanych granicznych Górach Suchych kryje się wiele historycznych ciekawostek. Trójpański Kamień, do którego prowadzi nasza wędrówka nie jest najstarszym reliktem w tych górach ale jego obecność w tym miejscu świadczy o skomplikowanych losach mieszkańców ziem po obu stronach Gór Suchych. Ale o tym jeszcze napiszemy.

Trasy rowerowe w Górach Sowich
Trasy rowerowe w Górach Sowich

Trasa rowerowa - "Szlakiem Podziemi"

W głuszyckiej rowerowej "strefie MTB" żółtym kolorem oznakowano jedną z krótszych i łatwiejszych w strefie tras rowerowych nazwaną "szlakiem podziemi". Trasa doskonale nadaje się na rodzinne wycieczki rowerowe. Jest też trasą wyjątkowo interesującą bo przebiega niemal przez centrum obszaru RIESE. Niesamowite budowle na jej trasie nie pozwalają przejechać obojętnie, kto nie widział wcześniej tych obiektów z pewnością zejdzie z roweru.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.