Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Gwiazdy z Hvězdy w Broumowskich Ścianach

Hvězdy w Broumowskich Ścianach, kaplica

Hvězda nie jest najwyższym szczytem w Broumovskich Ścianach, części czeskich Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina). Można za to uznać ją za najatrakcyjniejszą część tej strony Gór Stołowych. Nazywana dawniej Policką Górą wznosi się 674 m ponad poziom morza. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej szczyt widziany od Broumowskiej Kotliny jawi się jako wysoka, zalesiona skalna ściana, podzielona głębokimi szczelinami. Łatwo tu dotrzeć szlakiem turystycznym lub z pobliskiego parkingu, leży na terenie czeskiego parku narodowego, rozciągają się stąd rozległe widoki na Kotlinę Broumowską i jest tu kilka ciekawych atrakcji.

Kaplica ze złotą gwiazdą

Od 1855 roku złota gwiazda lśni na wieżyczce w kształcie latarni ponad dachem kaplicy na szczycie Hvězdy. Pod gwiazdą to kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, zbudowana na planie gwiazdy z piaskowcowych bloków. Idealnie wpisuje się w skalne otoczenie.

Pod kamiennym mostem prowadzącym do kapliczki, obrośnięte mchem głazy o łagodnych kształtach, tworzą baśniową scenerię. Z tarasu przy kaplicy na Hvezdzie roztaczają się wspaniałe widoki na graniczne Góry Suche, w dalszym planie przy ładnej pogodzie zobaczyć można też Góry Sowie. Tablice z wyrytymi zarysami pasm górskich widocznych ze szczytu Hvězdy, zamontowane na tarasie za kaplicą, pomagają w orientacji.

Wspomniana kaplica stoi na miejscu dawniejszej barokowej kapliczki z 1733 roku. Budowla szybko przestała pełnić swoją funkcję za sprawą wzmocnienia przez Józefa II i tak już restrykcyjnych dla kościoła katolickiego reform wprowadzonych przez jego matkę Marię Teresę. Reformy zwane „józefinizmem” podporządkowywały kościół państwu, zabraniały działalności wielu klasztorów, ograniczały komunikację ze Stolica Apostolską. Reformatorzy dostrzegali ekonomiczne straty dla budżetu państwa związane z działalnością kościoła. Ograniczono wyciek pieniędzy do stolicy papieskiej, limitowano nawet liczbę świec palonych przy ołtarzach.

Pierwsza kapliczka za sprawą opata z Broumova zastąpiła drewniany krzyż, który miał być punktem orientacyjnym dla podróżujących broumovską kotliną. Krzyż w pozłacaną gwiazdą postawiono w tym miejscu 1670 roku, to od niego góra wzięła swoją nazwę - Hvězda czyli Gwiazda.

Chata Hvězda

Fundator kaplicy Johannes Nepomuk Rotter 55-ty opat klasztoru Benedyktynów w Broumovie zbudował na szczycie Hvezdy również sporą drewniana chatę. Obie budowle poświęcono w 1855 roku podczas dorocznej pielgrzymki upamiętniającej datę konsekracji pierwszej murowanej kaplicy w 1733 roku. Wraz z ukończeniem budowy wypełniła się studencka obietnica Johannesa, że kiedy zostanie opatem Broumovskiego klasztoru odbuduje kaplicę, a przy niej karczmę. Z początku swoją siedzibę miał tu też gajowy tutejszych lasów.

Legenda legendą. Budowa karczmy przy popularnym miejscu pielgrzymek miała wymiar ekonomiczny. Pracowici benedyktyni z Broumova warzyli piwo w nowoczesnym wydajnym browarze we wsi Olivetin koło Broumova, który nadal funkcjonuje w rękach prywatnych. Benedyktyni utracili browar w procesie nacjonalizacji z 1948 roku.

Czas budowy schroniska na Hvezdzie przypada na początki rozwoju turystyki masowej, a alpejski styl zaczyna dominować w architekturze nowo powstających miejscowości turystycznych Środkowej Europy. Podawany w opisach schroniska na Hvezdzie styl szwajcarski określa budowle ludowe z wąskiego regionu Alp z charakterystycznymi *wydatnymi dachami okapowymi i podszczytowymi balkonami z ozdobnymi balustradami (patrz schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich). Naszym zdaniem Chata Hvezda nie mieści się w wąskich ramach stylu szwajcarskiego.

Piętrowa drewniana konstrukcja naśladująca tradycyjne budownictwo alpejskie stoi na kamiennej podmurówce. Szerokie kamienne schody prowadzą na taras, z którego wchodzi się do restauracji w turystycznej chacie. Imponujące wrażenie robi wnętrze restauracji. Ściany i sufit głównej sali pokrywają zdobione drewniane panele mocno już pociemniałe. Wnętrze sięga aż pod dach, wysokości kolejnego piętra wyznaczają tu tylko wąskie drewniane balkony pod ścianami. W środku pachnie dymem z ogromnego stylowego kominka.

Z wąskiej galerii na tyłach schroniska przy filiżance kawy można podziwiać panoramę Gór Suchych i Wałbrzyskich oraz nieodległy Broumov, a przy nim browar w Olivetinie. To miejsce zawieszone jest na samej krawędzi płaskowyżu, ponad czubkami drzew.

W drugiej połowie XX wieku budynek i najbliższe otoczenie poddano nieudolnej modernizacji przez co straciło wiele ze swojego pierwotnego uroku.

W restauracji można zjeść tradycyjne domowe jedzenie, jak piszą na turystycznych stronach Czesi, my powiemy tradycyjne czeskie jedzenie. Turystyczna Chata Hvězda oferuje noclegi w pokojach 2 osobowych (3 pokoje), 3 osobowych (1pokój) i 4 osobowych (4 pokoje). Rezerwacji noclegów należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem. Kiedy my pytaliśmy o nocleg na weekend, wszystkie pokoje były zarezerwowane na najbliższe 6 miesięcy.

 

Galeria zdjęć ze szczytu Hvezda w czeskich Górach Stołowych

Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvezda po czeskiej stronie Gór Stołowych
Na Hvezdzie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych.
Taras przy restauracji w Chacie Hvezda.
W Kotlinie Broumowskiej widać jak na dłoni miasto Broumow

 

Jak dojść do gwiazd?

Do Gwiazdy prowadzą szlaki turystyczne z Broumova i Police nad Metují. Krzyżują się tu również szlaki turystyczne zielony i niebieski.

Samochodem - drogą przez Hlavňov (Górny Hlavňov) aż do parkingu odległego około 200 m od Hvezdy. Najbliższe przejście graniczne w Meziměstí. Parking leży około 200 metrów od celu wyprawy.

 

Źródła

*- Józef Tarnowski, STYL ALPEJSKI W ŚRODKOWEJ EUROPIE I POLSKA KONTRAKCJA WOBEC NIEGO – STYL ZAKOPIAŃSKI

- https://www.severovychod.estranky.cz/clanky/broumovsko-a-policko/hvezda--broumovske-steny-.html

LIinki

Wirtualne zwiedzanie restauracji Hvezda

https://www.virtualtravel.cz/broumov/turisticka-chata-hvezda.htmlhttps://www.virtualtravel.cz/broumov/turisticka-chata-hvezda.html

Stare zdjęcia kaplicy i budynku na górze Hvezda

https://www.fotohistorie.cz/Kralovehradecky/Nachod/Hvezda/Default.aspxhttps://www.fotohistorie.cz/Kralovehradecky/Nachod/Hvezda/Default.aspx

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:197 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1840 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:3016 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.