Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki
Kościół ze szklanym dachem w Neratovie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

   Pod szklanym dachem kościoła w Neratovie, w surowym, otynkowanym wnętrzu odbywają się msze i śluby. To nie jest niezwykłe. Niezwykły jest kościół w tej małej osadzie nad Dziką Orlicą na polsko-czeskim pograniczu. Imponujący rozmiarami i szklanym dachem w kształcie krzyża zamontowanym w 2007 roku zgodnie z projektem inż. Jerzego Starego i inż. Petra Dostala. Poniżej kościoła jest niewielki, zadbany, stary cmentarz. Na nagrobkach widnieją niemieckie nazwiska dawnych mieszkańców Bärnwaldu – Niemców sudeckich którzy od średniowiecza zasiedlali te rejony.

Hvězdy w Broumowskich Ścianach, kaplica

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Hvězda nie jest najwyższym szczytem w Broumovskich Ścianach, części czeskich Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina). Można za to uznać ją za najatrakcyjniejszą część tej strony Gór Stołowych. Nazywana dawniej Policką Górą wznosi się 674 m ponad poziom morza. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej szczyt widziany od Broumowskiej Kotliny jawi się jako wysoka, zalesiona skalna ściana, podzielona głębokimi szczelinami. Łatwo tu dotrzeć szlakiem turystycznym lub z pobliskiego parkingu, leży na terenie czeskiego parku narodowego, rozciągają się stąd rozległe widoki na Kotlinę Broumowską i jest tu kilka ciekawych atrakcji.

Klasztor w Broumovie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Czeski przewodnik po Broumowskim klasztorze lubi pominąć kryptę z mumiami. Trzeba mu przypomnieć. Z udawanym zaskoczeniem zbiera kserowane opisy klasztoru i każe nam zawracać – przez kościół. W bogatym barokowym wnętrzu pospiesznie mijamy kilka relikwii. Nie ma już czasu na zdjęcia, chociaż przed chwilą zapisaliśmy kilkadziesiąt. Niskim chłodnym korytarzem idziemy do krypty, gdzie złożono 34 zmumifikowane ciała, w tym ciało Bohuslawa z Chrustowa, którego szczątki nigdy nie ulegną rozpadowi. Niektórzy zostają przed kryptą.