Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Teplickie Skalne Miasto

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej. Najliczniej, zaraz po Adrszpaskim Skalnym Mieście od którego jest jednak rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Skalny labirynt w Teplicach uznajemy za jedną z największych atrakcji turystycznych całych Sudetów, a wysokie skalne ściany przyciągają wspinaczy skałkowych z całego świata. Szlak turystyczny prowadzi wzdłuż sieci spękań piaskowcowych skał ujawniając urozmaicony, peudokrasowy relief, jaskinie i wysokie turnie.

 • Godziny otwarcia: Styczeń - Marzec: 9.30-15.30. Kwiecień : 9.00-17.00. Maj - Sierpień: 8.00 - 18.00. Wrzesień - Październik: 9.00-17.00. Listopad - Grudzień: 9.30-15.30.
 • Bilety wstępu: Wstęp płatny
 • Lokalizacja / adres: Střmenské podhradí 549 57, 549 57 Teplice nad Metují, Czechy
 • Lokalizacja na mapie Sudetów:
 • Mapa / wskazówki dojazdu: Odwiedź stronę
Kościół ze szklanym dachem w Neratovie

Neratov – kościół ze szklanym dachem w Górach Orlickich

Pod szklanym dachem kościoła w Neratovie, w surowym, otynkowanym wnętrzu odbywają się msze i śluby. To nie jest niezwykłe. Niezwykły jest kościół w tej małej osadzie nad Dziką Orlicą na polsko-czeskim pograniczu. Imponujący rozmiarami i szklanym dachem w kształcie krzyża zamontowanym w 2007 roku zgodnie z projektem inż. Jerzego Starego i inż. Petra Dostala. Poniżej kościoła jest niewielki, zadbany, stary cmentarz. Na nagrobkach widnieją niemieckie nazwiska dawnych mieszkańców Bärnwaldu – Niemców sudeckich którzy od średniowiecza zasiedlali te rejony.

 • Lokalizacja / adres: Neratov v Orlických horách, Bartošovice v Orlických horách, okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj, Northeast, Czechy
 • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Hvězdy w Broumowskich Ścianach, kaplica

Gwiazdy z Hvězdy w Broumowskich Ścianach

Hvězda nie jest najwyższym szczytem w Broumovskich Ścianach, części czeskich Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina). Można za to uznać ją za najatrakcyjniejszą część tej strony Gór Stołowych. Nazywana dawniej Policką Górą wznosi się 674 m ponad poziom morza. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej szczyt widziany od Broumowskiej Kotliny jawi się jako wysoka, zalesiona skalna ściana, podzielona głębokimi szczelinami. Łatwo tu dotrzeć szlakiem turystycznym lub z pobliskiego parkingu. Hvězda leży na terenie czeskiego parku narodowego, rozciągają się stąd rozległe widoki na Kotlinę Broumowską i jest tu kilka ciekawych atrakcji.

 • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Kopia Całunu Turyńskiego w Broumovskim Klasztorze

Klasztor w Broumovie – mumie, całun i manuskrypty

Czeski przewodnik po broumovskim klasztorze lubi pominąć kryptę z mumiami. Trzeba mu przypomnieć. Z udawanym zaskoczeniem zbiera kserowane opisy klasztoru i nakazuje nam zawracać – przez kościół. W bogatym barokowym wnętrzu pospiesznie mijamy kilka relikwii. Nie ma już czasu na zdjęcia, chociaż przed chwilą zapisaliśmy kilkadziesiąt. Niskim chłodnym korytarzem idziemy do krypty, gdzie złożono 34 zmumifikowane ciała, w tym ciało Bohuslawa z Chrustowa, którego szczątki nigdy nie ulegną rozpadowi. Niektórzy zostają przed kryptą.

 • Godziny otwarcia: Zwiedzanie - codziennie w pełnych godzinach. Od listopada do marca zwiedzanie w godzinach 9-15. Od kwietnia do października w godzinach 9-16.
 • Bilety wstępu: Wstęp płatny
 • Lokalizacja / adres: Růžová, Broumov, okres Náchod, Královéhradecký kraj, Northeast, 55001, Czechy
 • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.