
Walim
Ta spora wieś o miasteczkowym charakterze była aż do 1992 roku znaczącym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Na początku XX wieku Walim cieszył się dużą popularnością wśród turystów i kuracjuszy z pobliskich uzdrowisk jako baza wypadowa w Góry Sowie. Do tej popularności przyczyniła się prywatna kolejka elektryczna z Jugowic do Walimia. Po kolejce został tylko dworzec przekształcony w budynek mieszkalny oraz dawna lokomotywownia, w której serwisowano jeden egzemplarz mikro-lokomotywy model HWB AEG E400 i „tramwaj wiejski” jak zwano kursujący tam wagon elektryczny. Owiany aurą tajemnicy związanej ze „strażnikami” Riese, Walim jest dobrym punktem wyjścia w Góry Sowie.
Co zobaczyć w Walimiu?
Cmentarz Ofiar Faszyzmu
Na starym cmentarzu przy ulicy Cmentarnej mieści się zbiorowa mogiła więźniów pracujących przy budowie Riese. Pochowano tu szczątki około 30 tysięcy ludzi wielu narodowości.
Domek tkaczy pod lipą
Zabytkowy „domek tkaczy pod lipą” przy głównej ulicy obok którego rosną okazałe lipy – pomniki przyrody.
Sztolnie walimskie – Kompleks Rzeczka
W 1995 roku walimskie sztolnie udostępniono dla zwiedzających. Były to pierwsze przekształcone w podziemną trasę turystyczną sztolnie z całego kompleksu Riese. Ze względu na położenie przy drodze do Rzeczki jest to najłatwiej dostępny dla turystów obiekt.
Ciekawostki o Walimiu
- Po zakończeniu II Wojny Światowej Walim był miejscem szczególnego zainteresowania służb wywiadowczych oraz ekspedycji naukowych próbujących wyjaśnić cel i przeznaczenie tajemniczych budowli w Górach Sowich.
- W krypcie kościoła pw Świętej Jadwigi w Walimiu pochowano twórcę egzaminów maturalnych. Karl Abraham von Zedlitz był pruskim ministrem kościoła i szkół, zmarł w 1793 roku.
- Fani rajdów samochodowych z pewnością słyszeli o "walimskiej patelni" krętym brukowanym odcinku drogi 383 między Walimiem a Pieszycami. Jest to miejsce najlepszego widowiska podczas odbywających się tu rajdów samochodowych.
- Do legendy przeszło wydarzenie z lat 80 XX wieku kiedy po śmierci jednego z mieszkańców Walimia okazało się, że prawdopodobnie był członkiem niemieckiej SS. W jego mieszkaniu znaleziono wojskowy mundur, mapy, dokumenty i inne akcesoria świadczące o przynależności. Sprawą zajęły się polskie służby specjalne, temat nigdy więcej nie wrócił.
- Ruiny dawnych walimskich zakładów włókienniczych służą dziś jako plenery przy produkcjach filmowych. Nagrywano tu sceny do filmów „Miasto 44”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz wielu innych produkcji polskich i zagranicznych.
Jak dojechać do Walimia?
Przez Walim przebiega droga 383 z Jedliny Zdrój do Dzierżoniowa. Od Walimia droga nabiera górskiego charakteru, przebiega przez Przełęcz Walimską, która jest świetnym punktem wyjścia na Wielką Sowę.
Od kilku lat Walim ma połączenie miejską linia autobusową nr 5 z Wałbrzycha.
W Walimiu zostały tylko pozostałości stacji i linii kolejowej, pociągi nie dojeżdżają tu od lat 60 tych XX wieku.