Zamek Książ

Kontakt tel.: 74 66 43 834
e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka

Opis

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Roczna liczba przekroczyła już ponad pół miliona odwiedzających. Położony na skalistym cyplu zamek, nazywany był "perłą Śląska". Jest największym zamkiem na Dolnym Śląsku i trzecim pod tym względem w Polsce, chociaż nikt nie wie co jest liczone - powierzchnia działki, kubatura, czy powierzchnia użytkowa. Oprócz odrestaurowanych zabytkowych wnętrz z różnych epok, tajemniczych podziemi z czasów II Wojny Światowej, zielonych tarasów oraz okolicznych atrakcji na zamku organizowane są wydarzenia przyciągające tysiące turystów.

Zamek Książ co warto zobaczyć?

Trzeba wiedzieć, że zamek to nie tylko budynek z jego komnatami i tajemnicami. Zamek Książ to cały kompleks atrakcji turystycznych, oferuje wiele do zobaczenia.

  • Komnaty i sale zamkowe z różnych epok - zwiedzanie z zestawem audioguide dla turystów indywidualnych (poniżej 15 biletów), zwiedzanie kończy się na tarasach - czas zwiedzania: 90 min.
  • Tarasy - tarasy zamkowe są czynne od kwietnia do września.
  • Podziemia związane z kompleksem RIESE - zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych (powyżej 15 biletów) - czas zwiedzania: 45 min.
  • Mauzoleum Hochbergów - zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, bilety są do nabycia bezpośrednio przy obiekcie
  • Stadnina koni - oddalona od zamku o 700m stanowi osobną atrakcję.

Atrakcje wokół zamku Książ

W najbliższej okolicy zamku znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć:

Jak dojechać do Zamku Książ?

Pod sam Zamek Książ dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej:

  • linia nr 8 (przez dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto na Starym Zdroju)
  • linia nr 12 (od dworca kolejowego Wałbrzych Główny)

Pętla autobusowa znajduje się przy ulicy Jeździeckiej koło stadniny. Stąd do zamku jest około 200 metrów.

Samochodem wjeżdżając od strony Świebodzic drogą nr 35 (ul. Wrocławska) trzeba skręcić w prawo. Wjazd jest dobrze oznakowany. Droga nr 35 prowadzi z Wrocławia do granicy w Golińsku.

W weekendy i podczas licznych wydarzeń w zamku dojazd pod zamek może nie być możliwy.

Gdzie zaparkować pod Zamkiem Książ?

Pod samym zamkiem znajduje się mały parking na kilka samochodów. Większy parking znajduje się przy ulicy Piastów Śląskich tuż przy stadninie. Dojazd możliwy główną drogą prowadzącą pod zamek.

Drugi duży parking jest przy alei Rodziny Hochbergów. Dojazd drogą jednokierunkową niedaleko ronda przed wjazdem do Wałbrzycha.

Podczas wydarzeń organizowanych na zamku i okolicach parkowanie samochodów jest możliwe w wyznaczonych strefach poza obszarem zamku. Zaleca się dojazd komunikacją publiczną oraz śledzenie komunikatów organizatorów wydarzeń.

Lokalizacja

Wałbrzych, Góry Wałbrzyskie, Sudety Środkowe
Piastów Śląskich 1, Książ, Wałbrzych, województwo dolnośląskie, 58-306 Wałbrzych
Współrzędne geograficzne: (50.84317, 16.29424)
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.