Kamienny krzyż na Wielkiej Sowie
Kamienny krzyż na Wielkiej Sowie

Zapomniany krzyż na Wielkiej Sowie

Stoi w tym miejscu od 1851 roku. Rok wcześniej na Wielkiej Sowie, wtedy Hohe Eule, zaginął czteroletni chłopiec. Ciało znaleźli prawdopodobnie pracujący w lesie drwale. Wkrótce postawiono kamienny krzyż z marmurową tablicą. Nie wiemy, co się wtedy wydarzyło. Trudno znaleźć to miejsce, bo nie leży na żadnym szlaku ani przy ścieżce. Dojść tam można idąc wzdłuż rowu zaczynającego się około 200 metrów od szczytu Wielkiej Sowy na szlaku w stronę Małej Sowy.

Poniżej ruin pruskiego schronu granicznego, po prawej w stronie zaczyna się rów przecinający w prostej linii zbocze góry. Rów mógł służyć dawniej do transportu ściętych drzew w dolinę. Idąc rowem w dół góry można zauważyć ciekawy kamień graniczny z 1764 roku. Ukryty w gęstej trawie krzyż znajduje się 5-6 metrów powyżej tego kamienia.

Dawny kamień graniczny na Wielkiej Sowie
Dawny kamień graniczny na Wielkiej Sowie
  • Godziny otwarcia: To ciekawe miejsce nie jest zamykane
  • Bilety wstępu: wstęp wolny
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.