Wieża widokowa na Włodzickiej Górze
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Włodzicka Góra

Wierzchołek Włodzickiej Góry sięga tylko 757 metrów ponad poziom morza. To więcej niż Ślęża, ale tego nie widać, bo góra ginie w masywie Wzgórz Włodzickich w środkowej części Sudetów.

Włodzicką Górę można by nazwać jeszcze dziką górą. Nawet podczas długich letnich weekendów turystów bywa tu mało. Wierzchołek góry ma też dużo mniejszą pojemność niż szczyt Wielkiej Sowy, dobrze widoczny z włodzickiej wieży. Z kilku względów warto wybrać Włodzicką Górę za cel wycieczki.

Pod samą Włodzicką Górę można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich kursującym między Wałbrzychem i Kłodzkiem. Stacja w Świerkach będzie wtedy przystankiem na którym trzeba wysiąść.

Na północno - zachodnim zboczu Włodzickiej Góry znajduje się tajemnicza betonowa budowla. To część magazynu kruszywa z dawnych kamieniołomów. Obiekt istniał tu już w latach dwudziestych XX wieku dlatego nie można go wiązać z infrastrukturą techniczną kompleksu Riese. Zresztą beton jest tu dużo słabszy o bordowym zabarwieniu. Podobny materiał zastosowano do budowy wieży widokowej na Włodzickiej Górze, która nie przetrwała próby czasu.

Włodzicka Góra - pozostałości zabudowań kamieniołomu?
Włodzicka Góra - pozostałości zabudowań kamieniołomu?

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze przeszła gruntowny remont w 2018 roku. Na stronie gmina.nowaruda.pl czytamy - "19 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży widokowej na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.), odbudowanej w ramach projektu pn. 'Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia'." Wcześniej szczyt góry porastały krzaki i walały się kamienne bloki odpadające z wieży. Kilka lat temu pisaliśmy o niej tak:

Na szycie znajdują się ruiny wieży widokowej zbudowanej w 1927 r. Wieża miała 14,6 m wysokości została zbudowana na planie sześciokąta. a do jej budowy użyto pustaków z wydobywanego w Świerkach melafiru. Z tarasu widokowego na wieży można było podziwiać panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich, Suchych i Bardzkich. Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, dzisiaj grożącą zawaleniem.

 

Ruiny dawnej wiezy widokowej na Włodzickiej Górze
Ruiny dawnej wieży widokowej na Włodzickiej Górze

Odrestaurowana wieża posiada taras widokowy na wysokości 15 metrów i murowany zadaszony kiosk okalający podstawę. Wokoło jest kilka drewnianych ławeczek i miejsce na ognisko.

Na północno-zachodnim zboczu góry, poniżej szczytu, istniał też mały schron, który wg przewodnika Griebensa z 1929 r. dysponował 6 miejscami noclegowymi.

Przez Włodzicką Górę prowadzą dwa szlaki turystyczne zielony i czerwony. We wpisie "Z dziećmi przez Wzgórza Włodzickie" opisaliśmy wycieczkę przez to niewielkie górskie pasmo.

 

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.