Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Włodzicka Góra

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wędrówkę na Włodzicką Górę (najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich – 757 m.n.p.m.) rozpoczynamy ze stacji kolejowej w Świerkach. Na początku asfaltową drogą wzdłuż zabudowań do miejsca, gdzie szlak skręca w lewo i przez pole dochodzi do lasu. Po krótkim marszu pod górę ukazują się zabudowania – prawdopodobnie pozostałości po kamieniołomie, z których już tylko półgodzinne podejście pod górę dzieli nas od szczytu Włodzickiej Góry.

Włodzicka Góra - pozostałości zabudowań kamieniołomu?

Na szycie znajdują się ruiny wieży widokowej zbudowanej w 1927 r. Wieża miała 14,6 m wysokości została zbudowana na planie sześciokąta. a do jej budowy użyto pustaków z wydobywanego w Świerkach melafiru. Z tarasu widokowego na wieży można było podziwiać panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich, Suchych i Bardzkich. Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, dzisiaj grożącą zawaleniem. Na północno-zachodnim zboczu góry, poniżej szczytu, istniał też mały schron, który wg przewodnika Griebensa z 1929 r. dysponował 6 miejscami noclegowymi.

 

Przez Włodzicką Górę prowadzi zielony szlak ze Świerków do Nowej Rudy.

To może cię zainteresować

Szczeliny wiatrowe w Pasmie Lesistej

Wyświetleń:65 Ciekawe miejsca

Czy góra może oddychać i wyć? W Górach Suchych tak jest. Przez szczeliny zwane wiatrowymi...

Czytaj więcej

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:280 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1956 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.