Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wędrówkę na Włodzicką Górę (najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich – 757 m.n.p.m.) rozpoczynamy ze stacji kolejowej w Świerkach. Na początku asfaltową drogą wzdłuż zabudowań do miejsca, gdzie szlak skręca w lewo i przez pole dochodzi do lasu. Po krótkim marszu pod górę ukazują się zabudowania – prawdopodobnie pozostałości po kamieniołomie, z których już tylko półgodzinne podejście pod górę dzieli nas od szczytu Włodzickiej Góry.

 

Włodzicka Góra - pozostałości zabudowań kamieniołomu?
Włodzicka Góra - pozostałości zabudowań kamieniołomu?

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wieża na szczycie Włodzickiej Góry to współczesna budowla. Jest dokładną kopią dawnej wieży stojącej w tym miejscu od 1927 roku. Na stronie gmina.nowaruda.pl czytamy - "19 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży widokowej na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.), odbudowanej w ramach projektu pn. 'Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia'."

 

Ruiny wieży widokowej na Włodzickiej Górze

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze stoi w miejscu starej zrujnowanej wieży zbudowanej w latach XXX dwudziestego wieku. Kilka lat temu pisaliśmy o niej tak:

Na szycie znajdują się ruiny wieży widokowej zbudowanej w 1927 r. Wieża miała 14,6 m wysokości została zbudowana na planie sześciokąta. a do jej budowy użyto pustaków z wydobywanego w Świerkach melafiru. Z tarasu widokowego na wieży można było podziwiać panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich, Suchych i Bardzkich. Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, dzisiaj grożącą zawaleniem.

Wtedy wieża groziła zawaleniem a wokoło niej leżał gruz odpadający z budowli.

 

Ruiny dawnej wiezy widokowej na Włodzickiej Górze
Ruiny dawnej wiezy widokowej na Włodzickiej Górze

Na północno-zachodnim zboczu góry, poniżej szczytu, istniał też mały schron, który wg przewodnika Griebensa z 1929 r. dysponował 6 miejscami noclegowymi.

 

Przez Włodzicką Górę prowadzi zielony szlak ze Świerków do Nowej Rudy.

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest