
Włodzicka Góra
Wędrówkę na Włodzicką Górę (najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich – 757 m.n.p.m.) rozpoczynamy ze stacji kolejowej w Świerkach. Na początku asfaltową drogą wzdłuż zabudowań do miejsca, gdzie szlak skręca w lewo i przez pole dochodzi do lasu. Po krótkim marszu pod górę ukazują się zabudowania – prawdopodobnie pozostałości po kamieniołomie, z których już tylko półgodzinne podejście pod górę dzieli nas od szczytu Włodzickiej Góry.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze
Wieża na szczycie Włodzickiej Góry to współczesna budowla. Jest dokładną kopią dawnej wieży stojącej w tym miejscu od 1927 roku. Na stronie gmina.nowaruda.pl czytamy - "19 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży widokowej na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.), odbudowanej w ramach projektu pn. 'Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia'."
Ruiny wieży widokowej na Włodzickiej Górze
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze stoi w miejscu starej zrujnowanej wieży zbudowanej w latach XXX dwudziestego wieku. Kilka lat temu pisaliśmy o niej tak:
Na szycie znajdują się ruiny wieży widokowej zbudowanej w 1927 r. Wieża miała 14,6 m wysokości została zbudowana na planie sześciokąta. a do jej budowy użyto pustaków z wydobywanego w Świerkach melafiru. Z tarasu widokowego na wieży można było podziwiać panoramę Gór Sowich, Wałbrzyskich, Suchych i Bardzkich. Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, dzisiaj grożącą zawaleniem.
Wtedy wieża groziła zawaleniem a wokoło niej leżał gruz odpadający z budowli.

Na północno-zachodnim zboczu góry, poniżej szczytu, istniał też mały schron, który wg przewodnika Griebensa z 1929 r. dysponował 6 miejscami noclegowymi.
Przez Włodzicką Górę prowadzi zielony szlak ze Świerków do Nowej Rudy.
- Lokalizacja na mapie Sudetów: