
Wieża widokowa na Borowej
Do czasu otwarcia wieży widokowej na Borowej Górze w grudniu 2017 roku, mało Wałbrzyszan słyszało o najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Wielu nadal uważa, że to górujący nad miastem Chełmiec jest tym najwyższym. Różnica jest mała tylko 2,3 metra ale kto miał okazję wejść na obie góry ten wie, że podejście na Borową daje mocno w kość. Dla widoków z wieży na Borowej warto podjąć taki wysiłek.
Góra Borowa przed wieżą
Dziki, mocno zalesiony szczyt góry nie pozwalał cieszyć się widokami. Tylko nieliczne prześwity od północy i wschodu ujawniały fragmenty miast. Wielokrotnie w okolicach września obserwowałem nocą jak gasną dzielnice Wałbrzycha, czasem nocne kursy pogotowia ulicą Kłodzką w Jedlinie.
Góra nie przyciągała turystów, tylko wędrowców zaliczających kolejne szczyty okolicznych pasm. Wejść, odpocząć chwilę i dalej na szlak. Byli też geocachingowcy (przepraszam jeśli źle was nazywam), chyba najliczniejsza grupa zdobywająca Borową przed postawieniem wieży. Szukali skrytki o nazwie (WY)BOROWA. Założyciel skrytki Darq_wch_TEAM tak tłumaczy jej nazwę „Dlaczego (WY)BOROWA? A no dlatego, iż uważamy, że trasy na szczyt są wyborowe. Sam szczyt w sobie jest wyborowy, powstała na nim wyborowa wieża widokowa no i widoki z niej są wyborowe. Wyborowy jest też krajobraz po drodze na szczyt i mamy nadzieję, że wyborowo będziecie bawić się podczas zdobywania całej serii. No i właśnie to Wy będziecie zdobywać szczyt. Czyli będziecie Wy i Borowa"
Przed wieżą był to szczyt nijaki. Żadnych geologicznych ciekawostek, ruin, czakramów, widoków. Jeśli kogoś interesowały nietoperze to i owszem mógł zasadzić się na obserwacje. Na mapie turystycznych atrakcji nic nie znacząca góra w Górach Wałbrzyskich. Zimą, przypadkowe spotkania wędrowców na szczycie Borowej zaczynały się od gestu uznania i okazania szacunku, bo o tej porze na Mount Everest turystów jest znacznie więcej. Kiedy zostawiałem auto przy ostatnim domu na Pokrzywiance aby wejść na Borową wszystkie okoliczne psy pilnowały go przez cały dzień, był to jedyny im obcy samochód.
Jak wejść, jak dojechać?
Z Pokrzywianki w Jedlinie Zdoju prowadzą najkrótsze szlaki. „Parking pod Borową” na końcu drogi jest bezpłatny. Raczej dla kierowców zaawansowanych bo na skosie i ciasno. Stąd do przełęczy Koziej jest kilka minut marszu. Na przełączy jest wybór. Trzy szlaki prowadzą na szczyt Borowej.
Szlak czarny, najkrótszy, najtrudniejszy zaczyna się u podnóża Borowej na samej przełęczy. To szlak dla zdobywców, pięciuset metrowa wspinaczka z łapaniem się korzeni i drzew, mocno pod górę ale najkrócej. Nie jest tak strasznie. Nam udało się podejść z czterolatką i to w całkiem dobrym czasie. Nie było chwili na marudzenie, zadanie wymusiło koncentrację na osiągnięciu celu. Tego szlaku nie wybrałbym na schodzenie z góry, nie poszedłbym tędy, kiedy grunt jest ścięty mrozem. Żadnego ze szlaków wiodących na szczyt nie można uznać za łatwy!
Czarny szlak przecina górę i schodzi od strony Rybnicy Leśnej, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim, sam zmierzając na Glinik.
Szlak czerwony, najpopularniejszy, prowadzi przez Przełęcz pod Borową i Rozdroże pod Borową. Trudniejszy odcinek jest zaraz za rozdrożem, ale to tylko kawałek.
W Wałbrzychu szlak czerwony prowadzący na Borową zaczyna się na Dworcu Głównym. Dalej wiedzie pod wiaduktem i przez Rozdroże Czarne od zachodu wspina się na najwyższą górę Wałbrzycha.
Góra Borowa
Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i zaliczana jest do Korony Sudetów, ale przez błąd pomiarów to Chełmiec zaliczany jest do Korony Gór Polski. Schwarzer-Berg jak zwali ją Niemcy, porasta gęsty świerkowy las z brzozowymi przerostami, bliżej szczytu trochę jarzębiny. Od podnóża do szczytu nie ma nic ciekawego, przynajmniej dla większości turystów.
Na wierzchołku mocno przerzedzonym podczas budowy wieży, odpocząć można pod wiatą lub przy jednym z kilu stolików - pod chmurką. Obok wiaty turystycznej wyznaczono miejsce na ognisko, opału w około jest jeszcze sporo bo Borowa Góra popularność na większą skalę ma jeszcze przed sobą.
Wieża widokowa
Interesująca jest konstrukcja wieży widokowej na Borowej w kształcie hiperboloidy jednopowłokowej. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić tego kształtu bez oglądania wcześniej zdjęć to się nie przejmujcie. Wygląda jak skręcony podłużny koszyczek. Jest ładna i sprawia wrażenie bezpieczne,j nawet dla maluchów dzięki siatce zamocowanej pod poręczami. Składa się ze stalowych słupów ustawionych pod kątem. 15 i pół metra nad ziemią unosi się pomost widokowy. W tym miejscu wynagrodzony zostanie trud jaki włożyliście w wędrówkę, jeśli pogoda pozwoli.

Wałbrzych widać w całej rozciągłości od Podgórza po Podzamcze. Duże wrażenie robi kamieniołom w Rybnicy Leśnej, chociaż to miejsce widziałem z lepszego punktu. Rozeznanie w tej Sudeckiej panoramie ułatwiają tabliczki z podpisami widocznych miejsc.
W krótkim filmie pokazuję panoramę wokoło wieży. Zaczyna i kończy się na Chełmcu.
- Godziny otwarcia: Otwarte całą dobę
- Bilety wstępu: Wstęp wolny
- Lokalizacja / adres: Jedlina-Zdrój, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie, 58-313, Polska
- Lokalizacja na mapie Sudetów: