Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

W pogodne dni wieżę na Wielkiej Sowie widać nawet ze szczytu Śnieżki w Karkonoszach. Odległość między szczytami tych gór sięga 60 km ale bez trudu z Karkonoszy można rozpoznać charakterystyczną białą wieżę w Górach Sowich. Wysoka, na 25 metrów, wieża stała się symbolem Gór Sowich. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama Sudetów, jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południową granicę Polski. Na północy doskonale widać Ślężę. Widoki z wieży można podziwiać w sezonie letnim w godzinach 9.30 - 19.00.

Zbudowana w latach 1904-1906 betonowa wieża zastąpiła czteropiętrową drewnianą wieżę stojąca od 1885 roku. Jednym z inicjatorów budowy wieży był Karl Wiesen wybitny działacz Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein). Ciekawa historia wiąże się z ówczesna nazwa wieży.

Symbol Gór Sowich - wieża na Wielkiej Sowie
Symbol Gór Sowich - wieża na Wielkiej Sowie

Dla uczczenia Ottona von Bismarcka nazwano ją wieżą Bismarcka, była wtedy jedną z około 240 wież budowanych w krajach niemieckich. Żeby ujednolicić wygląd wież ogłoszono konkurs na projekt wieży. Projekt miał uwzględniać masywną konstrukcję i możliwość rozpalenia ognia na szczycie. Bo w planach Związku Studentów w ważne święta (np. przesilenie letnie), w rocznicę urodzin i śmierci Bismarcka, było rozpalanie ognia, który miał być widoczny w całym Deutsches Kaiserreich lub Drugiej Rzeszy (Zweites Reich). W konkursie wybrano projekt Wilhelma Kreisa zatytułowany "Zmierzch Bogów". Według projektu zbudowano tylko kilka wież. Na Wieżycy koło Sobótki stoi kolejna wieża Bismarcka.

Podobne wieże budowano na całym świecie, do dziś zachowało się 172 na terenie Polski zostało 17 wież.

Wieżę nazywano jeszcze Wieżą Sikorskiego, chociaż ta nazwa nie przyjęła się. W latach 80-tych nazwana została Wieżą Orłowicza ale i taka nazwa nie przetrwała długo. W roku 2006 gmina Pieszyce wyremontowała zniszczoną wieżę, która stała się symbolem Gór Sowich.

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Jak dojechać?: Przełecz Sokola lub parking nad Sowim Potokiem to miejsca, z których dojcie odsamochodu jest najłatwiejsze.
Bilety wstępu: Wstęp na wieżę na Wielkiej Sowie jest płatny.

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest