Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Biała wieża na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

W pogodne dni wieżę na Wielkiej Sowie widać nawet ze szczytu Śnieżki w Karkonoszach. Odległość między szczytami tych gór sięga 60 km ale bez trudu z Karkonoszy można rozpoznać charakterystyczną białą wieżę w Górach Sowich. Wysoka, na 25 metrów, wieża stała się symbolem Gór Sowich. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama Sudetów, jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południową granicę Polski. Na północy doskonale widać Ślężę. Widoki z wieży można podziwiać w sezonie letnim w godzinach 9.30 - 19.00.

Zbudowana w latach 1904-1906 betonowa wieża zastąpiła czteropiętrową drewnianą wieżę stojąca od 1885 roku. Jednym z inicjatorów budowy wieży był Karl Wiesen wybitny działacz Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein). Ciekawa historia wiąże się z ówczesna nazwa wieży.

symbol Gór Sowich - wieża na Wielkiej Sowie Dla uczczenia Ottona von Bismarcka nazwano ją wieżą Bismarcka, była wtedy jedną z około 240 wież budowanych w krajach niemieckich. Żeby ujednolicić wygląd wież ogłoszono konkurs na projekt wieży. Projekt miał uwzględniać masywną konstrukcję i możliwość rozpalenia ognia na szczycie. Bo w planach Związku Studentów w ważne święta (np. przesilenie letnie), w rocznicę urodzin i śmierci Bismarcka, było rozpalanie ognia, który miał być widoczny w całym Deutsches Kaiserreich lub Drugiej Rzeszy (Zweites Reich). W konkursie wybrano projekt Wilhelma Kreisa zatytułowany "Zmierzch Bogów". Według projektu zbudowano tylko kilka wież. Na Wieżycy koło Sobótki stoi kolejna wieża Bismarcka. Podobne wieże budowano na całym świecie, do dziś zachowało się 172 na terenie Polski zostało 17 wież.

Wieżę nazywano jeszcze Wieżą Sikorskiego chociaż ta nazwa nie przyjęła się, w latach 80-tych nazwana została Wieżą Orłowicza ale i taka nazwa nie przyjęła się. W roku 2006 gmina Pieszyce wyremontowała zniszczoną wieżę, która stała się symbolem Gór Sowich.

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1824 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2993 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.