Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Biała wieża na Wielkiej Sowie

W pogodne dni wieżę na Wielkiej Sowie widać nawet ze szczytu Śnieżki w Karkonoszach. Odległość między szczytami tych gór sięga 60 km ale bez trudu z Karkonoszy można rozpoznać charakterystyczną białą wieżę w Górach Sowich. Wysoka, na 25 metrów, wieża stała się symbolem Gór Sowich. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama Sudetów, jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południową granicę Polski. Na północy doskonale widać Ślężę. Widoki z wieży można podziwiać w sezonie letnim w godzinach 9.30 - 19.00.

Zbudowana w latach 1904-1906 betonowa wieża zastąpiła czteropiętrową drewnianą wieżę stojąca od 1885 roku. Jednym z inicjatorów budowy wieży był Karl Wiesen wybitny działacz Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein). Ciekawa historia wiąże się z ówczesna nazwa wieży.

Dla uczczenia Ottona von Bismarcka nazwano ją wieżą Bismarcka, była wtedy jedną z około 240 wież budowanych w krajach niemieckich. Żeby ujednolicić wygląd wież ogłoszono konkurs na projekt wieży. Projekt miał uwzględniać masywną konstrukcję i możliwość rozpalenia ognia na szczycie. Bo w planach Związku Studentów w ważne święta (np. przesilenie letnie), w rocznicę urodzin i śmierci Bismarcka, było rozpalanie ognia, który miał być widoczny w całym Deutsches Kaiserreich lub Drugiej Rzeszy (Zweites Reich). W konkursie wybrano projekt Wilhelma Kreisa zatytułowany "Zmierzch Bogów". Według projektu zbudowano tylko kilka wież. Na Wieżycy koło Sobótki stoi kolejna wieża Bismarcka.

Podobne wieże budowano na całym świecie, do dziś zachowało się 172 na terenie Polski zostało 17 wież.

Wieżę nazywano jeszcze Wieżą Sikorskiego, chociaż ta nazwa nie przyjęła się. W latach 80-tych nazwana została Wieżą Orłowicza ale i taka nazwa nie przetrwała długo. W roku 2006 gmina Pieszyce wyremontowała zniszczoną wieżę, która stała się symbolem Gór Sowich.

Wielka Sowa

Najwyższy szczyt w Górach Sowich (1015 m.n.p.m).

Szlaki turystyczne na Wielką Sowę

Przez szczyt Wielkiej Sowy przebiegają cztery szlaki turystyczne.

  • Czerwony (GSS) - od Przełęczy Sokolej przez schronisko Sowa, Wielką Sowę i Kozie Siodło do Przełęczy Jugowskiej
  • Zielony - od Rozdroża pod Sokolcem przez dawną osadę Sowa pod wieżę na szczycie.
  • Zółty - z Walimia przez Małą Sowę do Kamionek
  • Niebieski -z Przełęczy Walimskiej na szczyt i dalej do Kamionek

Którym szlakiem na szczyt pod wieżę?

Najbardziej malowniczy i najciekawszy jest szlak zielony z Rozdroża pod Sokolcem. Wędrówka zaczyna się stromym podejściem i tak jest do schroniska Sowa. Ten odcinek wiedzie przez dawną osadę Sowa. Po drodze mija ruiny dawnych zabudowań i obiektów turystycznych.

Jeśli podróżujesz pociągiem - wysiądź na stacji w Świerkach. Szlak zielony zaprowadzi Cię na Wielką Sowę przez sztolnie kompleksu Riese w Gontowej i Sokolec i osadę Sowa, o której opowiadamy więcej opowiadamy we wpisie: Nie ma już Sowy

Większość turystów wybiera wejście od Sokolca lub Przełęczy Walimskiej. Są tam duże płatne parkingi. Podejście od południowej strony jest dość strome i kamieniste, dlatego na wycieczkę warto złożyć buty turystyczne.

Schroniska na Wielkiej Sowie

Wędrując czerwonym szlakiem z Sokolca na Sowę miniemy dwa schroniska turystyczne. W tym miejscu należy się słowo wyjaśnienia:

  • Schronisko Orzeł - ten obiekt turystyczny jest łatwo dostępny, o ile nie potrzebujesz tlenu, pokonując krótkie wyczerpujące podejście. Niestety położony jest na zboczu Sokolicy (915 m. n.p.m.), a nie na Wielkiej Sowie.
  • Schronisko "Sowa" - właściwie gospodarstwo agroturystyczne "Sowa" a później bar-kawiarnia "Sowa", potocznie nazywane Schroniskiem Sowa. Od 22 czerwca 2022 roku obiekt wstrzymał działalność.
  • Godziny otwarcia: Otwarta latem w godzinach 9.30-19.00
  • Bilety wstępu: Wstęp na wieżę na Wielkiej Sowie jest płatny.
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.