Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Stalowa wieża na Kalenicy

Stalowa wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich. Stanowi ciekawą alternatywę na jednodniową wycieczkę, gdyż nie jest tam tak tłoczno, jak na szlaku na Wielką Sowę. Trasa prowadzi przez rezerwat „Bukowa Kalenica”. Na szczycie Kalenicy stoi stalowa wieża z której można podziwiać rozległą panoramę okolicy.

Stalowa wieża została wybudowana w warsztacie ślusarskim Kurta Steuera z Bielawy przez Towarzystwo Sowiogórskie (Eulengebirgsverein) dla uczczenia 50-lecia Towarzystwa. Wieżę złożono na próbę przed transportem na szczyt Kalenicy w 1933 r. Po oględzinach wieżę rozebrano i konnymi wozami przetransportowano na Kalenicę, gdzie otwarto ją uroczyście 2 czerwca 1933 r. Do 1945 r. wieża nosiła imię feldmarszałka Paula von Hindenburga (Hindenburgturm).

Wieża ma 20 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi, przez taras pośredni na centralny, 70 schodów. Ze szczytu roztacza się panorama Bielawy, Jugowa i pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika
i Karkonoszy.

U podnóża wieży znajduje się zagospodarowane miejsce wypoczynkowe z wiatą, stołami i miejscem na ognisko. Szczyt Kalenicy pokryty jest rumowiskiem skalnym. Poniżej szczytu występują skałki, z których największe noszą nazwę Dzikie Skały.

Na zboczach Kalenicy rośnie skarłowaciały las bukowy - rezerwat „Bukowa Kalenica”. Rezerwat ten został stworzony w celu ochrony naturalnej sudeckiej przyrody. Poskręcane buki mają zaledwie kilkanaście metrów wysokości, przypominają miniaturowe drzewka Bonsai.

Masyw Kalenicy to doskonały teren do uprawiania turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Przez Kalenicę przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Woliborską oraz żółty szlak z Nowej Rudy przez Jugów do Bielawy przez Trzy Buki. Przejście z Przełęczy Jugowskiej na Kalenicę, przez schronisko Zygmuntówka, zajmuje ok. 45 min.

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1824 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2993 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.