Stalowa wieża widokowa na Kalenicy
Stalowa wieża widokowa na Kalenicy

Stalowa wieża na Kalenicy

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich. Stanowi ciekawą alternatywę na jednodniową wycieczkę, gdyż nie jest tam tak tłoczno, jak na szlaku na Wielką Sowę. Trasa prowadzi przez rezerwat „Bukowa Kalenica”. Na szczycie Kalenicy stoi stalowa wieża z której można podziwiać rozległą panoramę okolicy.

Wieża na Kalenicy powstała w 1933 roku!

Stalowa wieża została wybudowana w warsztacie ślusarskim Kurta Steuera z Bielawy przez Towarzystwo Sowiogórskie (Eulengebirgsverein) dla uczczenia 50-lecia Towarzystwa. Wieżę złożono na próbę przed transportem na szczyt Kalenicy w 1933 r. Po oględzinach wieżę rozebrano i konnymi wozami przetransportowano na Kalenicę, gdzie otwarto ją uroczyście 2 czerwca 1933 r. Do 1945 r. wieża nosiła imię feldmarszałka Paula von Hindenburga (Hindenburgturm).

Wieża ma 20 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi, przez taras pośredni na centralny, 70 schodów. Ze szczytu roztacza się panorama Bielawy, Jugowa i pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika
i Karkonoszy.

U podnóża wieży znajduje się zagospodarowane miejsce wypoczynkowe z wiatą, stołami i miejscem na ognisko. Szczyt Kalenicy pokryty jest rumowiskiem skalnym. Poniżej szczytu występują skałki, z których największe noszą nazwę Dzikie Skały.

Rezerwat Bukowa Kalenica

Na zboczach Kalenicy rośnie skarłowaciały las bukowy - rezerwat „Bukowa Kalenica”. Rezerwat ten został stworzony w celu ochrony naturalnej sudeckiej przyrody. Poskręcane buki mają zaledwie kilkanaście metrów wysokości, przypominają miniaturowe drzewka Bonsai.

Masyw Kalenicy to doskonały teren do uprawiania turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Przez Kalenicę przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Woliborską oraz żółty szlak z Nowej Rudy przez Jugów do Bielawy przez Trzy Buki. Przejście z Przełęczy Jugowskiej na Kalenicę, przez schronisko Zygmuntówka, zajmuje ok. 45 min.

Z Przełęczy Jugowskiej czy z Przełęczy Woliborskiej, czyli jak dojść na Kalenicę?

Przez Kalenicę biegnie czerwony szlak pieszy, który łączy dwie przełęcze w Górach Sowich - Przełęcz Jugowską i Przełecz Woliborską. Obie przełęcze leżą na bardzo malowniczych, krętych drogach wiodących przez bukowe sowio-górskie lasy.

Bliżej do Kalenicy jest z Przełęczy Jugowskiej. Czerwony szlak zahacza o Schronisko Zygmuntówka, które warto odwiedzić po drodze na Kalenicę. Wędrówka na Kalenicę zajmie niecałą godzinę, jeśli nie zatrzymają was zapachy dochodzące ze Schroniska Zygmuntówka.

Kto nie ma czasu oglądać schroniska może skrócić drogę już przy samej przełęczy Jogowskiej. W tym miejscu szlak czerwony odbiega w prawo. Leśna droga oddzielająca się od szlaku z przełęczy pozwoli znacznie zaoszczędzić na czasie.

Z Przełęczy Woliborskiej jest nieco dalej, ale trasa wydaje się trochę łagodniejsza. Z tej strony Gór Sowich na Kalenicę będzie około 1,5 godziny marszu, to jest około 4,5 km.

Możesz wybrać też inne szlaki. Zielonym z Bielawy do Bielawskiej Polany a później czerwonym szlakiem lub żółtym na Kalenicę.

 

 

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.