Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki
Stalowa wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich. Stanowi ciekawą alternatywę na jednodniową wycieczkę, gdyż nie jest tam tak tłoczno, jak na szlaku na Wielką Sowę. Trasa prowadzi przez rezerwat „Bukowa Kalenica”. Na szczycie Kalenicy stoi stalowa wieża z której można podziwiać rozległą panoramę okolicy.

Stalowa wieża została wybudowana w warsztacie ślusarskim Kurta Steuera z Bielawy przez Towarzystwo Sowiogórskie (Eulengebirgsverein) dla uczczenia 50-lecia Towarzystwa. Wieżę złożono na próbę przed transportem na szczyt Kalenicy w 1933 r. Po oględzinach wieżę rozebrano i konnymi wozami przetransportowano na Kalenicę, gdzie otwarto ją uroczyście 2 czerwca 1933 r. Do 1945 r. wieża nosiła imię feldmarszałka Paula von Hindenburga (Hindenburgturm).

Wieża ma 20 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi, przez taras pośredni na centralny, 70 schodów. Ze szczytu roztacza się panorama Bielawy, Jugowa i pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika
i Karkonoszy.

U podnóża wieży znajduje się zagospodarowane miejsce wypoczynkowe z wiatą, stołami i miejscem na ognisko. Szczyt Kalenicy pokryty jest rumowiskiem skalnym. Poniżej szczytu występują skałki, z których największe noszą nazwę Dzikie Skały.

Na zboczach Kalenicy rośnie skarłowaciały las bukowy - rezerwat „Bukowa Kalenica”. Rezerwat ten został stworzony w celu ochrony naturalnej sudeckiej przyrody. Poskręcane buki mają zaledwie kilkanaście metrów wysokości, przypominają miniaturowe drzewka Bonsai.

Masyw Kalenicy to doskonały teren do uprawiania turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Przez Kalenicę przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Woliborską oraz żółty szlak z Nowej Rudy przez Jugów do Bielawy przez Trzy Buki. Przejście z Przełęczy Jugowskiej na Kalenicę, przez schronisko Zygmuntówka, zajmuje ok. 45 min.