Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Trójpański Kamień w Górach Suchych

Trójpański Kamień - na styku trzech granic


Góry Suche od wieków stanowiły naturalną granicę ziemi Czeskiej i Śląskiej. Część granicy państwowej w tym rejonie należy do jednych z najstarszych granic w Europie. Jej przebieg nie zmienił się od kilkuset lat. Obok biało czerwonych słupków granicznych zachowało się kilka granicznych kamieni (kamień graniczny - Ruprechtický Špičák) z różnych epok. Kamienie te wyznaczały granice państw i księstw, których już dawno nie ma. Są też ślady historii nie tak odległej, kiedy granicę wyznaczało ogrodzenie z siatki, wzdłuż której wojskowe patrole wydeptały ścieżkę do gołej skały.

Dziś wzdłuż granicy przebiegają szlaki turystyczne (zielony – szlak graniczny prowadzący wzdłuż granicy z Tłumaczowa do Przełęczy Okraj), prowadzą raz po czeskiej stronie raz po polskiej.

Trójpański Kamień na zielonym szlaku w Górach Suchych Na szczycie granicznej góry Leszczyniec, na ścieżce, którą przebiega zielony szlak stoi Trójpański Kamień, wysoki na ok 1,6 m kamienny obelisk. Jest to relikt z czasów kiedy w tym miejscu stykały się granice Śląska, Czech i Hrabstwa Kłodzkiego. Ustawiony w 1732 roku kamień na każdym z trzech boków miał wyryte herby uwczesnych władców tych ziem. Herb od strony Głuszycy oznaczał granicę dóbr Hrabiego von Hochberg (inicjały M.G.V.H znajdziemy na kamieniu granicznym na Wielkiej Sowie), w stronę Nowej Rudy skierowany był z inicjałami L.B. V.S. (Joseph Baron von Stillfried), w czeską stronę skierowany był herb opata z Broumowa, a inicjały O. A. B. oznaczają Otmar Abbas Braunensis , ta część kamienia zachowała sie w najlepszym stanie.

Trójpański Kamień - herb opata z BroumowaW tamtym czasie granice dóbr włascicieli ziemskich znaczyły więcej niż granice państwowe, bo te zmieniały się bardzo często, dlatego na kamieniu nie ma symboli państwowych. Póżniej respektowano własność ziemską i granice państw wyznaczano tak, żeby nie rozdzielać dóbr ich właścicieli.

Dotrzeć do Trójpańskiego Kamienia można łatwo z Głuszycy Górnej, z turystycznego przejscia granicznego, zielonym szlakiem w stronę Nowej Rudy. Albo z drogi nr 381 w granicach wsi Bartnica tuż za przystankiem PKS lokalną drogą, która za ostatnimi zabudowaniami zmienia się w drogę leśną.

 

Historię Trójpańskiego Kamienia opisał Dariusz Brzóska sołtys Bartnicy w Gazecie Noworudzkiej.

Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1417 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2457 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu …

Wyświetleń:2763 Ciekawe miejsca

Dawne podziemne inhalatorium w Kowarach

   Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.