Niewielkie oczko wodne, jakim jest Jeziorko Daisy, to miejsce bardzo ciche i urokliwe. Położone w lesie, na terenie Lubiechowskiego Zespołu Krajobrazowego (Książański Park Krajobrazowy), należy do jednych z najcenniejszych rezerwatów przyrody nieożywionej na Przedgórzu Sudeckim. W roku 1998 wyodrębniono w tej części KPK rezerwat przyrody Jeziorko Daisy w którym celem ochrony jest "kopalna fauna górnego dewonu odsłonięta w nieczynnym kamieniołomie wapienia wraz z otaczającym go drzewostanem tworzącym zespół żyznej buczyny sudeckiej" jak czytamy na stronie DZPK. Niedaleko rezerwatu, jakieś 3 kilometry spacerkiem, w lesie ukryta jest "Jaskinia Daisy" - sztolnie XVIII wiecznych kopalni srebra i ołowiu.
Jeziorko, zwane również Zielonym (ze względu na wodę o zielonkawym zabarwieniu), powstało w XIX w. i jest efektem eksploatacji wapieni rafowych położonych na stokach Góry Witosz (456 m.npm.) na Pogórzu Wałbrzyskim. Wydobywano je do 1870 roku, potem wyrobisko wypełniało się wodą. Jeziorko jest nieduże, jego powierzchnia wynosi 0,66 ha i ma kształt zbliżony do elipsy, głębokość jeziora to 23 m.
Miejsce dawnego kamieniołomu do dnia dzisiejszego stanowi obiekt zainteresowania geologów, gdyż ściany zalanego wyrobiska kryją tajemnicze skamieniałości korali, liliowców i ramienionogów. Jako jeden z pierwszych badał je polski przyrodnik Władysław Dybowski w roku 1873.
Nazwa Jeziorka pochodzi od księżnej Daisy Hochberg von Pless, ostatniej właścicielki Książa. Jeziorko, obok Palmiarni Lubiechowskiej, było ulubionym miejscem wypoczynku księżnej. Upodobała sobie ten zielony zakątek do tego stopnia, że stworzyła widokową basztę z izbą myśliwską na bazie jednego z wapienników otaczających Jeziorka Daisy. Ruiny tej budowli nadają miejscu charakter niezwykłej tajemniczości i nie można ich pominąć w trakcie spaceru wokół jeziorka. Należy również dokładnie przyjrzeć się skarpom i poszukać na nich skamieniałości korali i liliowców, a po trudach wędrówki zorganizować ognisko. Nad brzegiem jeziora jest zagospodarowane miejsce wypoczynku.
Jeziorko Daisy leży na szlaku zielonym (zamków piastowskich) i żółto – niebiesko – żółtym (szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej). Można do niego dotrzeć z Pogorzały szlakiem zielonym, a z Witoszowa Górnego szlakiem żółto – niebiesko – żółtym. Łatwa droga prowadzi tam z Mokrzeszowa Górnego.
Z Wałbrzycha najłatwiej nad Jeziorko Daisy dojść z parkingu palmiarni szlakiem zielonym lub niebieskim. Z tego miejsca do celu jest około 5 kilometrów.
Na mapie zaznaczyliśmy szlaki prowadzące nad Jeziorko Daisy.
Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem innych ciekawych miejsc na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, np.: Zamku Książ (w długi weekend majowy odbywa się tutaj corocznie Festiwal Kwiatów i Sztuki), Palmiarni w Lubiechowie lub ruin zamku zwanego Starym Książem nad wąwozem Pełcznicy.
Wyświetleń:197 Ciekawe miejsca
Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...
Czytaj więcejWyświetleń:1840 Po czeskiej stronie
Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...
Czytaj więcejWyświetleń:3016 Wycieczka na weekend
Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...
Czytaj więcejZostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku
Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.