
Schronisko Zygmuntówka w Górach Sowich
Nie wiadomo, czy tyrolski styl schroniska Zygmuntówka czy stromy, zachodni stok Rymarza przywodzą na myśl alpejskie krajobrazy. Zielona trawa wydaje się być przystrzyżona przez wypasane tu zwierzęta. Brakuje tylko pobrzękiwania miedzianych dzwonków. Zimą po szerokiej łące przy schronisku szusują narciarze. To wszystko razem tworzy unikatowy w tej części Sudetów klimat.
Spis treści:
- Historia schroniska imienia Zygmunta Scheffnera
- Stok narciarski na Rymarzu
- Szlaki narciarstwa biegowego w pobliżu Zygmuntówki
- Szlaki turystyczne przy Zygmuntówce
- Jak dojść do Schroniska Zygmuntówka?
- Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
Historia schroniska imienia Zygmunta Scheffnera
Położone na wysokości 740 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Gór Sowich Schronisko Zygmuntówka powstało w 1956 roku z inicjatywy Zygmunta Scheffnera. Przywrócił on do życia dawne poniemieckie schronisko Henkelbaude na Przełęczy Jugowskiej. Zasłużony dla turystyki w regionie działacz, został patronem schroniska. Obiekt nazwano jego imieniem, mimo jego agenturalnej przeszłości.
Scheffner zwerbowany został w 1952 roku przez UBP w Zakopanem, kiedy pracował jako kierownik hotelu Kalatówki. Zapisany pod pseudonimem TW „Roman”- od 1953 roku - Dyrektor Zarządu Urządzeń Turystycznych w Szczawnie-Zdroju, był marnym współpracownikiem wałbrzyskiej bezpieki. Nie stawiał się regularnie na umówione spotkania, dostarczał służbom wątpliwej jakości materiały i nie angażował się w zadania. W teczkach bezpieki zachowały się jego donosy na kierowników PTTK w Zamku Grodno i schroniska Andrzejówka, jak czytamy na stronie https://bohaterklodzko.wordpress.com/agenci-na-turystycznych-szlakach.
Pierwsze schronisko na Przełęczy Jugowskiej także nosiło nazwę po zasłużonym dla rozwoju turystyki w tym rejonie, przewodniczącym Towarzystwa Sowiogórskiego z Bielawy - Hermanie Henklu.
Henkelbaude powstało na bazie dwóch baraków mieszkalnych. Po rozbudowie obiekt zyskał piętro i dwuspadowy szeroki dach, co nadało mu tyrolskiego charakteru. Staraniem Towarzystwa Sportów Zimowych z Bielawy obiekt uruchomiono w 1938 roku. W pierwszych latach działalności nazywano go po prostu Skihütte. Służył głównie narciarzom szusującym po stoku Rymarza.
Stok narciarski na Rymarzu
Główny stok narciarski na Rymarzu przy schronisku Zygmuntówka ma nachylenie 40 stopni i długość 600 metrów. Zygmuntówka leży w dolnym odcinku trasy zjazdowej. Wyciąg na Rymarza zaczyna się u podnóża góry przy innym schronisku. Narciarze mają do wyboru pięć tras zjazdowych. Czerwona przebiega najbliżej schroniska Zygmuntówka. Tylko trasa czarna ma homologację FIS, jest regularnie ratrakowana i doświetlona.
Szlaki narciarstwa biegowego w pobliżu Zygmuntówki
Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich wyznaczyło kilka tras do narciarstwa biegowego w Górach Sowich. Najbliżej Schroniska, przez Przełęcz Jugowską przebiegają trasy Nietoperz i Niedźwiedź.
Szlaki turystyczne przy Zygmuntówce
Przy schronisku Zygmuntówka krzyżują się trzy szlaki turystyczne. Czerwony to sowiogórski odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego, ciągnący się przez całe Góry Sowie od Przełęczy Walimskiej prze Przełęcz Jugowską, Przełęcz Woliborską do Srebrnej Góry. Tym szlakiem dojdziecie na Kalenicę a idąc w przeciwną stronę trochę dłuższą trasą na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich.
Szlak zielony krąży przez góry Sowie, zahaczając o obiekty kompleksu Riese. Niebieski idzie południowym skrajem Gór Sowich.
W tym miejscu przebiega też czarny szlak rowerowy w Strefie MTB Sudety. Tworzy pętlę od zalewu w Bielawie przez Kamionki, Wielką Sowę, Przełęcz Jugowską i Bielawską Polanę.

Z Zygmuntówki szlaki zaprowadzą Was w kierunku:
- Wielka Sowa (szlak czerwony)
- Schronisko "Sowa" (szlak czerwony)
- Schronisko "Orzeł" (szlak czerwony)
- Kalenica (szlak czerwony)
- Muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich (szlak zielony)
- Stacja kolejowa w Ludwikowicach Kłodzkich (szlak zielony)
Jak dojść do Schroniska Zygmuntówka?
Wiemy już jakie szlaki turystyczne prowadzą do Zygmuntówki, ale jak dostać się tam najłatwiej?
Do schroniska da się dojechać samochodem ale droga przy schronisku w kierunku Przełęczy Jugowskiej i w dół do Jugowa nie jest asfaltowa, dlatego auto lepiej zostawić dalej. Najkrótsza a zarazem najwygodniejsza droga do Zygmuntówki prowadzi z Przełęczy Jugowskiej na drodze między Kamionkami a Sokolcem. Parking w tym miejscu jest płatny i często zajęty do ostatniego miejsca.
Samochód można zostawić też w górnej części Jugowa przy ulicy Świętojańskiej. Droga prowadzi przez osiedle domków jednorodzinnych. Asfalt kończy się przy ujęciu wody pitnej na końcu wsi.
Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
Zygmuntówka jest jednym z nielicznych przedwojennych schronisk w Górach Sowich, które przetrwały do tego czasu. Od kilku lat znów stało się prężnie działającym schroniskiem w tej części Gór Sowich.

W schronisku jest 25 miejsc noclegowych w kilku pokojach. Łazienki i sanitariaty dostępne z korytarza na piętrze i parterze budynku. Schronisko honoruje zniżki PTTK oraz kartę dużej rodziny.
Warto wspomnieć, że przy schronisku regularnie odbywają się imprezy sportowe i kulturalne.
- Lokalizacja / adres: Świętojańska 30, 57-430 Jugów
- Lokalizacja na mapie Sudetów: