Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Schlesiertal wieś na dnie Jeziora Bystrzyckiego

Widokówka ze Śląskiej Doliny

W 1914 roku spiętrzone wody Bystrzycy zatopiły ostatnie zabudowania położonej w dolinie pod zamkiem Grodno wsi Schlesiertal. Wysłane z gospody "Talmühle" przy zielonym szlaku widokówki nie zdążyły jeszcze wyblaknąć kiedy w 1911 r. Śląską Dolinę oplotła sieć torowisk dla wózków szynowych i zaprzęgów konnych. Rozpoczęto prace budowlane. Nieco wcześniej w 1897 roku, pruski parlament przyznał ogromne kwoty na budowę linii kolejowej przez Śląską Dolinę ze Świdnicy (Schweidnitz) do Jedliny Zdrój (Bad Charlottenbrunn). Ostatecznie trasę poprowadzono inaczej, być może z uwagi na plany ochrony przeciwpowodziowej które zakładały budowę tamy na wartkiej rzece.

Od XVI wieku początku istnienia, wieś związana była z górnictwem i poszukiwaniami rud metali. Wieś zalana wodami jeziora BystrzyckiegoWąska dolina i trudne warunki nie sprzyjały rozwojowi wsi. W XIX wieku istniało tu kilka górniczych domostw i dwa gospodarstwa rolne. W dolinie Wagi nad brzegiem jeziora pozostały jeszcze ślady pracy górników ze Schlesiertal oraz "Gasthof Talmühle"gospoda w dawnym młynie, która do dziś istnieje na widokówkach ze Śląskiej Doliny.

 

Remont zapory na Jeziorze Bystrzyckim

Wiosną 2016 roku zakończył się remont zapory i urządzeń hydrotechnicznych przy zaporze w Lubachowie. Na czas remontu tamy opróżniono zalew do minimalnego poziomu. Od Zagórza Śląskiego aż do Lubachowa można było zobaczyć dno Jeziora Bystrzyckiego. Odsłonięte koryto Bystrzycy ukazało grube warstwy osadu przemieszanego ze śmieciami. Jedyne pozostałości po zabudowaniach znajdowały się niedaleko tamy. Spore fragmenty odsłoniętych murów budynku, prawdopodobnie jakiegoś warsztatu, należały do zalanej części Górnego Lubachowa. Przy Dolinie Wagi, aż do restauracji Fregata, gdzie miały koncentrować się zabudowania Śląskiej Doliny, poziom wody wznosił się już ponad koryto rzeki Bystrzycy. Śladów dawnej gospody "Talmuhle" w starym młynie trzeba by szukać jeszcze głębiej pod wodą, ale taka okazja może nadejść dopiero za sto lat. Śladów po wsi Schlesiertal nie znaleźliśmy.

Naszą fotograficzną wędrówkę zaczynamy od wiszącej kładki w Zagórzu Śląskim. Poruszamy się brzegiem od strony zamku. Kończymy na remontowanej zaporze w Lubachowie.

Galeria zdjęć: Dolina na dnie Jeziora Bystrzyckiego.

Wiosną 2016 roku zakończył się remont zapory wodnej na Jeziorze Bystrzyckim.

Linki

Bardzo interesujące informacje o geologii okolic jeziora zamieścił na swoim blogu Grzegorz Bijak we wpisie "Zagórze Śląskie - geologia i geostanowiska okolic Jeziora Lubachowskiego"

https://moj-dolnyslask.blogspot.com/2015/01/zagorze-slaskie-geologia-i-stanowiska.htmlhttps://moj-dolnyslask.blogspot.com/2015/01/zagorze-slaskie-geologia-i-stanowiska.html

 

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:197 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1840 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:3016 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.