Widokówka ze Śląskiej Doliny

W 1914 roku spiętrzone wody Bystrzycy zatopiły ostatnie zabudowania położonej w dolinie pod zamkiem Grodno wsi Schlesiertal. Wysłane z gospody "Talmühle" przy zielonym szlaku widokówki nie zdążyły jeszcze wyblaknąć kiedy w 1911 r. Śląską Dolinę oplotła sieć torowisk dla wózków szynowych i zaprzęgów konnych. Rozpoczęto prace budowlane. Nieco wcześniej w 1897 roku, pruski parlament przyznał ogromne kwoty na budowę linii kolejowej przez Śląską Dolinę ze Świdnicy (Schweidnitz) do Jedliny Zdrój (Bad Charlottenbrunn). Ostatecznie trasę poprowadzono inaczej, być może z uwagi na plany ochrony przeciwpowodziowej które zakładały budowę tamy na wartkiej rzece.

Od XVI wieku początku istnienia, wieś związana była z górnictwem i poszukiwaniami rud metali. Wąska dolina i trudne warunki nie sprzyjały rozwojowi wsi. W XIX wieku istniało tu kilka górniczych domostw i dwa gospodarstwa rolne. W dolinie Wagi nad brzegiem jeziora pozostały jeszcze ślady pracy górników ze Schlesiertal oraz "Gasthof Talmühle"gospoda w dawnym młynie, która do dziś istnieje na widokówkach ze Śląskiej Doliny.

 

Wieś zalana wodami jeziora Bystrzyckiego
Wieś zalana wodami jeziora Bystrzyckiego

Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie nazywane jest też Jeziorem Lubachowskim. Jezioro jest zbiornikiem retencyjnym i przeciwpowodziowym ale pełni też funkcje rekreacyjne.

Charakterystyka Jeziora Bystrzyckiego

  • powierzchnia: 51 ha
  • maksymalna głębokość: 36 metrów
  • pojemność: około 8 mln m3

Nad jeziorem funkcjonują dwa oficjalne kąpieliska a nad brzegami swoje hobby uprawiają wędkarze. Nad jeziorem wznosi się Zamek Grodno, wisząca kładka spina brzegi u wlotu Bystrzycy do zalewu. Dzięki malowniczej linii brzegowej, jezioro możemy uznać za jedno z ładniejszych w całych Sudetach, szczególnie jesienią kiedy ozłocone buczyny odbijają się w wodzie. Spiętrzone tamą wody Bystrzycy napędzają turbiny elektrowni wodnej.

 

Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim

Jezioro Bystrzyckie jest tak naprawdę Zalewem Bystrzyckim. Powstało na skutek spiętrzenia wód Bystrzycy. Tama na Jeziorze Bystrzyckim powstała w 1914 roku. Ma wysokość 44 metrów a długość w koronie 230 metrów.

 

Remont zapory na Jeziorze Bystrzyckim

Wiosną 2016 roku zakończył się remont zapory i urządzeń hydrotechnicznych przy zaporze w Lubachowie. Na czas remontu tamy opróżniono zalew do minimalnego poziomu. Od Zagórza Śląskiego aż do Lubachowa można było zobaczyć dno Jeziora Bystrzyckiego.

Odsłonięte koryto Bystrzycy ukazało grube warstwy osadu przemieszanego ze śmieciami. Jedyne pozostałości po zabudowaniach znajdowały się niedaleko tamy. Spore fragmenty odsłoniętych murów budynku, prawdopodobnie jakiegoś warsztatu, należały do zalanej części Górnego Lubachowa.

Przy Dolinie Wagi, aż do restauracji Fregata, gdzie miały koncentrować się zabudowania Śląskiej Doliny, poziom wody wznosił się już ponad koryto rzeki Bystrzycy. Śladów dawnej gospody "Talmuhle" w starym młynie trzeba by szukać jeszcze głębiej pod wodą, ale taka okazja może nadejść dopiero za sto lat. Śladów po wsi Schlesiertal nie znaleźliśmy.

Naszą fotograficzną wędrówkę zaczynamy od wiszącej kładki w Zagórzu Śląskim. Poruszamy się brzegiem od strony zamku. Kończymy na remontowanej zaporze w Lubachowie.

Galeria zdjęć: Dolina na dnie Jeziora Bystrzyckiego.

Wiosną 2016 roku zakończył się remont zapory wodnej na Jeziorze Bystrzyckim.
Wiosna 2016, Jezioro Bystrzyckie bez wody
Wiszący most nad Jeziorem Bystrzyckim
Odsłonięte koryto Bystrzycy w zalewie
Spękana błotna skorupa na plaży przy hotelu
W tle hotel Maria Antonina
Dno Jeziora Bystrzyckiego
Tu zaczynała się Schlesiertal?
Do Bystrzycy dołącza potok z Michałkowej
Koryto Bystrzycy
Skały na dnie Jeziora Bystrzyckiego
Warstwy osadu na dnie jeziora
W tle droga w około zalewu
Umocnienia skarpy
Zakola Bystrzycy na dnie Jeziora
Jezioro Bystrzyckie bez wody
Pływający pomost przy restauracji Fregata
Bezrobotne statki
Elementy budowli technicznych
Pozostałości po budowie tamy
Zapora w Lubachowie
Pozostałości Górnego Lubachowa
Zabudowania dawnej wsi
Widok na zalew z zapory w Lubachowie
Zapora
Zabudowania z zapory
Fragment murów zapory
Linki

Bardzo interesujące informacje o geologii okolic jeziora zamieścił na swoim blogu Grzegorz Bijak we wpisie "Zagórze Śląskie - geologia i geostanowiska okolic Jeziora Lubachowskiego"

https://moj-dolnyslask.blogspot.com/2015/01/zagorze-slaskie-geologia-i-stanowiska.html

 

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest