Ruchoma szopka w Bardzie
Ruchoma szopka w Bardzie

Ruchoma szopka w Bardzie Śląskim

Ruchomą szopkę w Bardzie Śląskim uwielbiają dzieci, ale i dorośli z zachwytem podziwiają to mechaniczne cudo. Szopka tradycyjnie przedstawia wydarzenia z Betlejem, orszak trzech króli składających dary Jezuskowi, w dalszych planach widać panoramę miasta i codzienne życie. Regularne kursy odbywa miniaturowy pociąg, pod gwieździstym niebem powoli przesuwa się samolot, nieco dalej, za namową węża, Ewa zrywa jabłko z drzewa, żeby po chwili wręczyć je Adamowi.

W szopce odszukać można jeszcze kilka symbolicznych scen, wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka, czasami słychać wesołe „Bóg zapłać” - tak za drobne monety dziękuje stojący przy wejściu aniołek.

Szopka w Bardzie powstała w 1970 roku z inicjatywy ojców redemptorystów w dawnej krypcie. Pomieszczenie oczyszczono w 1930 roku wtedy miała powstać tam kotłownia ale plany porzucono. Dopiero w roku 1967 redemptoryści postanowili urządzić tu ruchomą szopkę. Szopka mieści się na tyłach Bazyliki.

Dawniej w Bardzie istniała inna szopka, na początku drogi pątniczej na Górze Bardzkiej.

Możliwe, że dawna szopka w Bardzie stanowiła inspirację dla jednego z opowiadań Olgi Tokarczuk "Bardo. Szopka”, w którym opisuje mityczną budowaną przez pokolenia szopkę. Szczegółowy opis Barda i wydarzeń pozwolił wielu ludziom myśleć, że to historia prawdziwa, legenda a dzisiejsza szopka to kontynuacja tradycji tamtej mitycznej szopki, zaginionej w powodzi. Autorka przyznaje, że przy pisaniu opowiadania zebrała rzetelny materiał naukowy o ludowych szopkach na Dolnym Śląsku. Pieczołowicie wymyślona historia zaczęła żyć własnym życiem. A może Olgę Tokarczuk zainspirowała szopka na tyłach bazyliki?

Ruchoma szopka jest czynna:

  • W sezonie letnim (od kwietnia do października) w dni powszednie od 9.00 do 17.00; w niedziele i święta od 10.30 do 14.30.
  • W sezonie zimowym (od listopada do końca marca) w dni powszednie od 9.00 do 16.00; w niedziele i święta od 10.30 do 14.30.
  • W Wigilię Bożego Narodzenia od 9.00 do 13.00.
  • W Boże Narodzenie i Św. Szczepana od 10.30 do 15.30.

Szopka jest nieczynna:

  • W Nowy Rok (1 stycznia); w Boże Ciało;
  • W Uroczystość Wszystkich Świętych;
  • W Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny. 

 

Więcej atrakcji do zobaczenia w Bardzie

Niewielkie Bardo ma jeszcze dużo do odkrycia. Zobacz ile jeszcze ciekawych atrakcji jest do zobaczenia w Bardzie.

  • Bilety wstępu: Wstęp płatny
  • Lokalizacja / adres: 5, Plac Wolności, Bardo, gmina Bardo, powiat ząbkowicki, województwo dolnośląskie, 57-256, Polska
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.