Ruchomą szopkę w Bardzie Śląskim uwielbiają dzieci, ale i dorośli z zachwytem podziwiają to mechaniczne cudo. Szopka tradycyjnie przedstawia wydarzenia z Betlejem, orszak trzech króli składających dary Jezuskowi, w dalszych planach widać panoramę miasta i codzienne życie. Regularne kursy odbywa miniaturowy pociąg, pod gwieździstym niebem powoli przesuwa się samolot, nieco dalej, za namową węża, Ewa zrywa jabłko z drzewa, żeby po chwili wręczyć je Adamowi.
W szopce odszukać można jeszcze kilka symbolicznych scen, wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka, czasami słychać wesołe „Bóg zapłać” - tak za drobne monety dziękuje stojący przy wejściu aniołek.
Szopka w Bardzie powstała w 1970 roku z inicjatywy ojców redemptorystów w dawnej krypcie. Pomieszczenie oczyszczono w 1930 roku wtedy miała powstać tam kotłownia ale plany porzucono. Dopiero w roku 1967 redemptoryści postanowili urządzić tu ruchomą szopkę.
Możliwe że szopka w Bardzie stanowiła inspirację dla jednego z opowiadań Olgi Tokarczuk "Bardo. Szopka”, w którym opisuje mityczną budowaną przez pokolenia szopkę. Szczegółowy opis Barda i wydarzeń pozwolił wielu ludziom myśleć, że to historia prawdziwa, legenda a dzisiejsza szopka to kontynuacja tradycji tamtej mitycznej szopki, zaginionej w powodzi. Autorka przyznaje, że przy pisaniu opowiadania zebrała rzetelny materiał naukowy o ludowych szopkach na Dolnym Śląsku. Pieczołowicie wymyślona historia zaczęła żyć własnym życiem.
Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca
Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...
Czytaj więcejWyświetleń:1824 Po czeskiej stronie
Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...
Czytaj więcejWyświetleń:2992 Wycieczka na weekend
Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...
Czytaj więcejZostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku
Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.