Fragment cylindrycznej wieży warownej na Zamku Rogowiec
Fragment cylindrycznej wieży warownej na Zamku Rogowiec

Rogowiec - najwyżej położone ruiny zamku w Polsce

Na zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień. Ruiny zamku Rogowiec położone są na granicy Góry Wałbrzyskich z Górami Kamiennymi. Ten obszar zadziwi Was nietypowym ukształtowaniem stoków, ale o tym napiszemy dalej.

Najwyżej położona warownia Księcia Bolka I

Dokładna data powstania zamku nie jest znana, prawdopodobnie został wzniesiony w XIII w., za czasów księcia Bolka I i składał się z zamku górnego, międzymurza, zamku dolnego oraz dziedzińca. Od strony wschodniej usytuowano okrągłą wieżę, której 3-metrowe fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego.

Pierwotny zamek na górze Rogowiec rozbudowano jeszcze za czasów Bolka II i później. Zamek pełnił ważną funkcję w łańcuch warowni Księstwa Świdnickiego, pilnował też bezpieczeństwa na szlaku ważnym w tej okolicy szlaku handlowym zwanym Wysoką Drogą. Podobnie jak inne warownie w regionie stracił znaczenie podczas Wojen Husyckich, kiedy został zniszczony. Badania archeologiczne wykazały, że do zniszczenia zamku mogła być użyta już broń palna.

Zamek szybko stał się siedzibą rycerzy – rozbójników i przetrwał do 1483 roku, kiedy na rozkaz króla węgierskiego Macieja Korwina został zburzony. Oprócz wspomnianej wieży do obecnych czasów zachowały się fragmenty murów oraz pozostałości po basztach.

Do dziś najlepiej zachowała się górna część zamku z fragmentem cylindrycznej wieży - ostatniej obrony oraz piwnica domu mieszkalnego. Dzięki pracom archeologów lepiej widoczne są pozostałości zamku dolnego z późniejszego okresu.

Skarby ukryte na Zamku Rogowiec

Współcześnie ruiny zamku Rogowiec wielokrotnie padały ofiarą poszukiwaczy skarbów, dewastujących pozostałości murów. Według legendy rozbójnicy nie zdążyli wywieźć skradzionego kupcom złota i musieli szybko ukryć skarby gdzieś w okolicach zamku lub w jego murach. Z historycznych zapisków wiemy, że ekspedycja pacyfikatorów nie odnalazła skarbów na zamku.

Osuwiska na Rogowcu

W rejonie góry Rogowiec zauważycie, że rzeźba terenu różni się tu znacznie od innych gór. Zwłaszcza po wschodniej stronie między Rogowcem a Jeleńcem Małym obszar jest zdeformowany z zalegającymi, luźnymi blokami skalnymi. Poniżej Rogowca na żółtym szlaku w stronę Przełęczy Trzech Dolin, gdzie leży Schronisko Andrzejówka, trzeba przejść przez skalną bramę. To również świadectwo tego, że to góry dość specyficzne. Rzeźbę terenu kształtowały tu ruchy osuwiskowe.

Więcej o tym jak przyroda kształtuje krajobraz w Górach Suchych dowiesz się z artykułu o Szczelinach Wiatrowych na Lesistej

Skalna Brama jest pozostałością i dowodem dla mniej zapoznanych z geologią na działanie sił przyrody. W Górach Suchych widać, jak natura cały czas kształtuje krajobraz. Dalej na stokach Granicznej i Bukowca w pobliżu Andrzejówki zobaczycie jak człowiek kształtuje krajobraz. Co wam się lepiej podoba?

Usytuowanie zamku Rogowiec na wysokości 870 m n.p.m. stwarza idealne warunki do podziwiania przepięknej panoramy. Ze szczytu wzniesienia widać Góry Sowie, Góry Kamienne i Suche, Góry Wałbrzyskie ze szczytem Borowa (853 m. n.p.m.), a także miejscowości leżące u podnóża zamku: Grzmiącą i Głuszycę.

Jak dojść na Rogowiec?

Z Wałbrzycha lub Mieroszowa na Zamek Rogowiec prowadzi żółty szlak, który przy Przełęczy Koziej przechodzi w niebieski; z Sokołowska i Jedliny-Zdrój (stacja kolejowa PKP) szlak czerwony im. Orłowicza, który w końcowym podejściu łączy się z niebieskim; z popularnego schroniska „Andrzejówka” na Zamek Rogowiec prowadzą trzy szlaki w stronę Głuszycy (żółty, czerwony i niebieski).

Polecamy dłuższy spacer z Przełęczy Trzech Dolin lub krótszą drogę z Grzmiącej, z miejsca gdzie żółty szlak schodzi z drogi asfaltowej.

Jeśli lubicie na wycieczki dojeżdżać pociągiem, to ze stacji kolejowej w Głuszycy prowadzą na zamek Rogowiec dwa szlaki: żółty i zielony. Wędrówka potrwa około 3 godzin a do przejścia jest koło 6 kilometrów.

 

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.