Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Wesoły pustelnik z Mariańskiej Górki

Pustelnia na szczycie Mariańskiej Górki w Kłodzku

Na płaskim szczycie Mariańskej Górki w Kłodzku znajduje się kapliczka, mały ogród i kilka stelli drogi krzyżowej, która zaczyna się u podnóża wzniesienia. Oprócz kapliczki jest tam mały murowany domek z zaślepionymi oknami. Z tym domkiem wiąże się ciekawa historia rozrywkowego pustelnika i jego lekarstwa na grypę - Balsamu Jerozolimskiego.

Na Mariańskiej Górce pierwszy pustelnik zamieszkał w 1846 roku, nazywał się Johanes Treuter. Przybył z zakonu franciszkanów w Nowej Rudzie i przebywał tu do roku 1854, kiedy to przeniósł się do pustelni na Górze Kaplicznej w Złotym Stoku. Na Wzgórze Marii powrócił po sześciu latach. Wkrótce zajął się produkcją lekarstw z ziół, które sam uprawiał lub nabywał u kłodzkiego aptekarza Ambrosiusa. Aptekarz dzielił się z pustelnikiem również wiedzą o ziołach.

Wkrótce jeden ze specyfików Treutera, lekarstwo na grypę, nazwany później Balsamem Jerozolimskim, cieszył się szczególnym zainteresowaniem do tego stopnia, że zamiast aplikować go w kropelkach zaczęto aplikować w kieliszkach do likieru, bo procentów miał sporo.

Po przykrym incydencie z aptekarzem Ambrosiusem, który zeznawał przeciwko niemu w sprawie o produkcję medykamentów bez odpowiednich kwalifikacji, pustelnik zmienił dostawcę ziół. Od tej pory zioła nabywał w „Aptece pod Murzynkiem” u Johannesa Schittny'ego. Balsam stawał się coraz popularniejszy nie tylko w okolicach Kłodzka.

Pustelnik Treuter zajęty wytwarzaniem balsamu zaniedbuje obowiązki opiekuna kalwarii, wkrótce ją opuszcza, a następnie zostaje wykluczony z grona zakonników - za zbyt towarzyskie i wesołe życie. Na Mariańską Górkę powrócił, ale nie długo cieszył się jeszcze życiem pustelnika, umarł w wieku 72 lat na pogrypowe powikłania.

Prawo do specyfiku Treuttera nabył właściciel apteki „Pod Murzunkiem”. Rodzina Schittny rozwinęła produkcję specyfików pustelnika. Niedługo później, bo już w 1943 roku w zautomatyzowanej fabryce niedaleko Kłodzka balsam rozlewano do tysiąclitrowych beczek. Po II Wojnie Światowej, jak większość mieszkańców tych ziem, rodzina Schittny została wypędzona do Niemiec - jak chcą to nazywać Niemcy lub dano jej szansę zamieszkania w Niemczech - jak woleli Polacy.

Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1416 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2457 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu …

Wyświetleń:2762 Ciekawe miejsca

Dawne podziemne inhalatorium w Kowarach

   Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.