Wysoko nad drogą nr 383 z Jedlinki do Walimia widać dwie strzeliste wieże kościoła św Anny w Olszyńcu. Położony na stromej skarpie kościół wydaje się niedostępny. Jedyna droga prowadzi tam ze skrzyżowania drogi nr 383 na Podlesie i Wałbrzych.
Czytaj więcej: Kościół św. Anny w Olszyńcu
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
W górnej części niewielkiej wsi Sierpnica tuż przy drodze stoi mały drewniany kościółek. Niski kamienny mur osłania nieduży cmentarz przylegający do kościoła. Wejść tam można przez drewnianą bramę. Za bramą wąska ścieżka prowadzi między starymi nagrobkami do murowanej dzwonnicy, głównego wejscia do kościółka. Wieża, pierwotnie drewniana, w wieku XVII została wymurowana z kamienia. Wnętrze kościoła jest skromne, na uwagę zasługuje polichromia nawy głównej oraz kamienna chrzcielnica z 1662 r.
Czytaj więcej: Drewniany kościółek w zaciszu Gór Sowich
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Kolce to niewielka wieś w gminie Głuszyca, której zabudowania ciągną się wzdłuż pogranicza Gór Sowich i Gór Suchych. Leży pomiędzy Wzgórzami Wyrębińskimi, a masywem Światowida, którego zbocza były świadkami tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
W Kolcach, w budynkach tkalni, istniał w czasie II wojny światowej jeden z podobozów pracy – Dörnhau. Wchodził w skład tzw. Arbeitslager Riese (AL Riese), czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanych na terenie Gór Sowich, a powstałych w związku z budową kolejnej kwatery Hitlera.
Czytaj więcej: Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach
- Lokalizacja na mapie Sudetów: