Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Nie ma już Sowy

Na południowym stoku "Wielkiej Sowy" istniała kiedyś osada Sowa (1787 Eulenburg, 1888 Eulburg, Euldorfel, 1945 Sowa). Trudno uwierzyć że w połowie XIX wieku wieś liczyła 44 domy i gorzelnię a nad Sowim Potokiem pracował młyn wodny. Mieszkańcy wsi zajmowali się tkactwem i mimo braku użytków rolnych wieś rozwijała się bardzo dobrze do połowy XIX wieku.

Rok 1848 zakończył erę chałupniczego tkactwa w Górach Sowich. W Walimiu uruchomiono pierwszą tkalnię mechaniczną. Mieszkańcy Euldorfel przenieśli się do rozkwitającego Walimia. W tym okresie wzrosło turystyczne zainteresowanie rejonem Gór Sowich. Malownicze położenie wsi przy turystycznym szlaku na Wielką Sowę pozwoliło jej przekształcić się w letnisko.
Do przyjmującego turystów od 1926 roku schroniska "Hohe Eule" dołączyło kilka nowych pensjonatów powstałych po przebudowaniu domów tkaczy. W 1897 roku w górnej części wioski otwarto nowoczesne schronisko-gospodę "Eulenbaude" zbudowane przez towarzystwo sowiogórskie z inicjatywy Karla Wiesena. Po wojnie w obiektach przejętych przez FWP gościło tu nawet 2500 osób rocznie. W latach 70 XX wieku wypoczywały tu tylko dzieci a część domów rozebrano.

Dziś z leśnego parkingu nad Sowim Potokiem w Sokolcu na zboczu Wielkiej Sowy widać kamienne podmurówki domów a wyżej gęsty świerkowy las skrywa resztki asfaltowej drogi, dwie uliczne lampy, betonowy herb Szczecina i sterty kamieni pozostałości "Lucynki", "Krysi" i "Grzybka". Dalej na zielonym szlaku stoi jeszcze "Zosieńka" z drewnianym budynkiem obok. Na skrzyżowaniu ze szlakiem czerwonym w najlepszym stanie zachowała się "Marysieńka" dawne schronisko "Eulenbaude"

Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1417 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2457 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu …

Wyświetleń:2763 Ciekawe miejsca

Dawne podziemne inhalatorium w Kowarach

   Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.