Nieistniejąca już wieś na wschodnim stoku Wielkiej Sowy
Dawna wieś Sowa

Nie ma już Sowy

Na południowym stoku "Wielkiej Sowy" istniała kiedyś osada Sowa (1787 Eulenburg, 1888 Eulburg, Euldorfel, 1945 Sowa). Trudno uwierzyć że w połowie XIX wieku wieś liczyła 44 domy i gorzelnię a nad Sowim Potokiem pracował młyn wodny. Mieszkańcy wsi zajmowali się tkactwem i mimo braku użytków rolnych wieś rozwijała się bardzo dobrze do połowy XIX wieku.

Rok 1848 zakończył erę chałupniczego tkactwa w Górach Sowich. W Walimiu uruchomiono pierwszą tkalnię mechaniczną. Mieszkańcy Euldorfel przenieśli się do rozkwitającego Walimia. W tym okresie wzrosło turystyczne zainteresowanie rejonem Gór Sowich. Malownicze położenie wsi przy turystycznym szlaku na Wielką Sowę pozwoliło jej przekształcić się w letnisko.

Do przyjmującego turystów od 1926 roku schroniska "Hohe Eule" dołączyło kilka nowych pensjonatów powstałych po przebudowaniu domów tkaczy. W 1897 roku w górnej części wioski otwarto nowoczesne schronisko-gospodę "Eulenbaude" zbudowane przez towarzystwo sowiogórskie z inicjatywy Karla Wiesena. Po wojnie w obiektach przejętych przez FWP gościło tu nawet 2500 osób rocznie. W latach 70 XX wieku wypoczywały tu tylko dzieci a część domów rozebrano.

Dziś z leśnego parkingu nad Sowim Potokiem w Sokolcu na zboczu Wielkiej Sowy widać kamienne podmurówki domów a wyżej gęsty świerkowy las skrywa resztki asfaltowej drogi, dwie uliczne lampy, betonowy herb Szczecina i sterty kamieni, pozostałości "Lucynki", "Krysi" i "Grzybka". Dalej na zielonym szlaku stoi jeszcze "Zosieńka" z drewnianym budynkiem obok. Na skrzyżowaniu ze szlakiem czerwonym w najlepszym stanie zachowała się "Marysieńka" dawne schronisko "Eulenbaude".

W tej części Parku Krajobrazowego Gór Sowich można poczuć szwajcarskie klimaty.

  • Godziny otwarcia: To ciekawe miejsce nie jest zamykane
  • Bilety wstępu: wstęp wolny
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.