Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej
Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane, górskie kościółki. Dwa w Górach Suchych i jeden niedaleko, w Górach Sowich. Wszystkie wzniesione przez ewangelików około końca XVI wieku. Z zewnątrz niewiele się różnią ale ten z Rybnicy Leśnej zaskakuje bogactwem wnętrza rzadko spotykanym w zabytkach architektury drewnianej.

Zbudowany na kamiennej podmurówce drewniany kościołek o zrębowej konstrukcji jest budowlą orientowaną, nakrytą stromym dwuspadowym dachem krytym gontem. Kościołek otacza kamienny mur z dzwonnicą pełniącą funkcję bramy. Drewniana budowla z wydzielonym prezbiterium ma wymiary około 18 na 10 metrów. Powstanie kościoła datuje się na rok 1607, prawdopodobnie w miejscu starszej świątyni.

Wnętrze kościółka jest bogato zdobione. Ściany i kasetony w prezbiterium oraz empory i część konstrukcji w nawie ozdabiają maureskowe dekoracje, oznaka modnego ówcześnie trendu w sztuce sakralnej. Uwagę przyciąga polichromowana ,renesansowa ambona, której warto się szczególnie przyjrzeć. Oprócz roślinnych ornamentów i drobiazgowo wykonanych figur ewangelistów widoczne są elementy imitujące kolorowy marmur. Marmoryzacje nie są zbyt udane ale technika marmoryzacji rozwinie się dopiero nieco później w baroku czego doskonały przykład zobaczyć można w nieodległym kościele w Krzeszowie.

Wnętrze Kościółka św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej
Wnętrze Kościółka św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej
Figury ewangelistów na ambonie w kościele w Rybnicy Leśnej
Figury ewangelistów na ambonie w kościele w Rybnicy Leśnej.
Ołtarz przedstawia Ukrzyżowanie oraz Ostatnią Wieczerzę
Ołtarz przedstawia Ukrzyżowanie oraz Ostatnią Wieczerzę.
Drewniane, zdobione ławy z początku XVII wieku.

Skromny ołtarz przestawia Ukrzyżowanie i Ostatnia Wieczerzę. Przy wyjściu – kamienna chrzcielnica. Ołtarz wraz z amboną i nierzucającą się w oczy skromną, chrzcielnicą stanowią w tradycji ewangelickiej triadę liturgiczną. Chrzcielnica jako początek drogi w wierze, ołtarz jako uczestnictwo w wierze i ambona jako znak umacniania wiary.

Trzeba wspomnieć o bardzo malowniczym położeniu kościółka w zakolu Rybnej, która w tym miejscu nagle zmienia bieg kierując się doliną w stronę Głuszycy. Przez to położenie kościółek wydaje się niedostępny, chociaż jest dobrze widoczny z samego centrum Rybnicy Leśnej.

Odwiedzając Andrzejówkę w Górach Suchych warto na moment zjechać aby zobaczyć z bliska ten malowniczy, drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
     

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.