Kościół obronny w Olszyńcu
Kościół obronny w Olszyńcu

Kościół św. Anny w Olszyńcu

Wysoko nad drogą nr 383 z Jedlinki do Walimia widać dwie strzeliste wieże kościoła św Anny w Olszyńcu. Położony na stromej skarpie kościół wydaje się niedostępny. Jedyna droga prowadzi tam ze skrzyżowania drogi nr 383 na Podlesie i Wałbrzych.

 

Kościół św. Anny w Olszyńcu

Ten późno-gotycki kościół otacza kamienny mur przerwany z jednej strony. Drewniany kościół stał w tym miejscu już w 1353 r., obecny murowany powstał w 1593 r.W 1353 r. protestanci wznieśli w tym miejscu kościół drewniany.

Obecny powstał w 1593 r. Około 1648 r. kościół przeszedł w ręce katolików. Murowana budowla ma charakter typowo obronny. W środku polichromowana ambona i chrzcielnica, warto zwrócić uwagę na drewniany polichromowany strop. Pod murem okalającym kościół, w wysokiej trawie, można odnaleźć kilkanaście starych kamiennych nagrobków.

  • Godziny otwarcia: Kościółek otwarty jest tylko podczas nabożeństw.
  • Bilety wstępu: wstęp wolny
  • Lokalizacja / adres: Kościelna, 58-100 Olszyniec, Polska
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.