Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Kompleks Rzeczka - pierwszy dostępny dla turystów

Sztolnie kompleksu Riese w Walimiu

Sztolnie walimskie udostępniono dla zwiedzających dopiero w 1995 roku. Przez lata te zagadkowe podziemne obiekty rozbudzały wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i eksploratorów którzy na długo przed otwarciem sztolni dla turystów poznali niemal każdy zakamarek sztolni. Niestety przed eksploratorami sztolnie dokładnie zbadali szabrownicy dlatego w środku niewiele pozostało z orginalnego wyposażenia.

Większość podziemnych wyrobisk w kompleksie "Rzeczka" jest nieobudowanych, Niemcy zdążyli wykończyć tylko kilka małych komór przy wlocie sztolni nr1. W jednym z nieobudowanych korytarzy urządzono rekonstrukcję podziemnego torowiska w innych zebrano przedmioty związane z budową obiektu. Są też w walimskich sztolniach nierozwiązane zagadki, komora do której niema wejścia, zalany szybik w spągu.

W Walimiu podziemnym sztolniom nie towarzyszą naziemne obiekty jak w innych przypadkach. Prawdopodobnie bliskość miasteczka sprawiła że nie było potrzeby budowy naziemnych instalacji. Dopiero po przystosowaniu obiektu na potrzeby turystyczne wybudowano budynek kasy z bufetem, a nad rzeką przerzucono amerykański most saperski Baileya, postawiono kilka wieżyczek wartowniczych. Kompleks "Rzeczka" leży tuż przy drodze z Walimia do Rzeczki, jest najłatwiej dostępny.

Od zwiedzania kompleksu "Rzeczka " warto rozpocząć poznawanie podziemnych tras turystycznych w Górach Sowich.

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1824 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2992 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.