Sztolnie kompleksu Riese w Walimiu

Sztolnie walimskie udostępniono dla zwiedzających dopiero w 1995 roku. Przez lata te zagadkowe podziemne obiekty rozbudzały wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i eksploratorów którzy na długo przed otwarciem sztolni dla turystów poznali niemal każdy zakamarek sztolni. Niestety przed eksploratorami sztolnie dokładnie zbadali szabrownicy dlatego w środku niewiele pozostało z orginalnego wyposażenia.

Większość podziemnych wyrobisk w kompleksie "Rzeczka" jest nieobudowanych, Niemcy zdążyli wykończyć tylko kilka małych komór przy wlocie sztolni nr1. W jednym z nieobudowanych korytarzy urządzono rekonstrukcję podziemnego torowiska w innych zebrano przedmioty związane z budową obiektu. Są też w walimskich sztolniach nierozwiązane zagadki, komora do której niema wejścia, zalany szybik w spągu.

W Walimiu podziemnym sztolniom nie towarzyszą naziemne obiekty jak w innych przypadkach. Prawdopodobnie bliskość miasteczka sprawiła że nie było potrzeby budowy naziemnych instalacji. Dopiero po przystosowaniu obiektu na potrzeby turystyczne wybudowano budynek kasy z bufetem, a nad rzeką przerzucono amerykański most saperski Baileya, postawiono kilka wieżyczek wartowniczych. Kompleks "Rzeczka" leży tuż przy drodze z Walimia do Rzeczki, jest najłatwiej dostępny.

Od zwiedzania kompleksu "Rzeczka " warto rozpocząć poznawanie podziemnych tras turystycznych w Górach Sowich.

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest