Tajemnicze Sudety Środkowe
Szmaragdowe Jeziorko

Po dawnych kopalniach surowców mineralnych niedaleko wsi Wieściszowice koło Marciszowa na Dolnym Śląsku zostały ślady górniczej działalności oraz trzy niezwykłe jeziorka. W każdym woda ma inny kolor. Rdzawo-czerwony w Jeziorku Purpurowym, szmaragdowy lub lazurowy w Jeziorku Błękitnym i intensywnie zielony w Jeziorku Zielonym. Fenomen jeziorek docenili czytelnicy National Geographic Traveler w plebiscycie „Siedem nowych cudów Polski” lokując cud z Rudaw Janowickich na trzeciej pozycji. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całej Polsce.

Rudawy Janowickie znane są ze świetnych łatwo dostępnych tras wspinaczkowych, wspaniałych form skalnych tworzących ciekawe kształty, ruin zamku Bolczów i doskonałych tras rowerowych. Wszystko to w Rudawskim Parku Krajobrazowym obejmującym całe mikro góry Rudawy Janowickie, Góry Sokole i Góry Ołowiane. Na obrzeżu tego parku coraz większą popularnością cieszy się jeden z „nowych cudów Polski” - Kolorowe Jeziorka.

Jak dojść na Kolorowe Jeziorka?

Najłatwiej i najszybciej dojść tam można ze wsi Wieściszowice, jeśli poruszacie się samochodem. Z Wieściszowić trudno nie trafić do jeziorek. Troszkę więcej czasu zajmie dojście zielonym szlakiem z Rędzin przez Wielką Kopę. Z Raszowa, wsi przypominającej bieszczadzkie krajobrazy, gdzie przy okazji zobaczyć można Mauzoleum Schaffgotschów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (otwarte tylko w czasie mszy), dojść trudniej. Za ostatnim domem, gdzie zaczyna się leśna droga można iść szlakiem żółtym aż do zielonego szlaku prowadzącego z Wielkiej Kopy do Kolorowych Jeziorek, albo leśną drogą skręcająca na skraju lasu w prawo, droga prowadzi do skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Na jeziorka w prawo. W Raszowie będzie kłopot z pozostawieniem samochodu, bo ostatnie zabudowania wsi leżą na zboczu góry. Podróżując pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha lub Jeleniej Góry trzeba wysiąść na stacji Marciszów na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra, tę opcję polecamy na całodniową wycieczka za miasto. Z Marciszowa do Wieściszowic, dalej już za znakami.

Purpurowe jeziorko

Intensywny zapach siarki unosi się nad wodą w niecce po dawnym wyrobisku kopalni Hoffnung Jej kolor jest rdzawy, niekiedy purpurowy skąd jeziorko bierze nazwę – Purpurowe Jeziorko. Wody purpurowego jeziorka przy samym dnie mają tak kwaśny odczyn (pH 2,8 badano we wrześniu 2011; Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego), że zaliczyć je można do roztworu kwasu siarkowego, spożywanie nawet przegotowanej wody jest absolutnie niewskazane. Bliżej piaszczystego brzegu, gdzie przejrzystość wody sięga około 0,5m, w słoneczne dni połyskują złote drobinki pirytu zapraszając dzieci i dorosłych do zabawy w poszukiwaczy złota. Złoto z dna Purpurowego Jeziorka nazywane często "złotem głupców" jest związkiem siarki i żelaza (FeS2, nadsiarczek żelaza), daleko mu do szlachetnego metalu. Występuje w postaci sześciennych kryształków, często w grupach, tworząc fantazyjne kształty, przez co jest cenionym wśród kolekcjonerów minerałem. W Sudetach piryt jest dość licznie spotykamy. Jeziorko ma nieregularne kształty, leży w wąwozie którego wysokie dochodzące nawet do 150m urwiste ściany opadają wprost do wody. Tylko z jednej strony wąwóz jest otwarty, w tym miejscu można stanąć najbliżej purpurowej tafli. Z tej strony jest też wylot sztolni, z której wypływa woda tworząc wrażenie, jakby jeziorko zaczynało się pod ziemią.

Kwitnące skały

Ściany sztolni od dołu przy lustrze wody pokrywa miedziano-zielony nalot, wyżej ściany mają żółto -pomarańczowy kolor. Strop pokrywają szarozielone kryształki gipsu. Pachnące siarką żółte naskorupienia siarczanu żelaza rozciągają się nad wylotem sztolni. Jeszcze więcej kryształów porasta strop krótkiego tunelu wydrążonego w skale poniżej Purpurowego Jeziorka. Między grupami kryształów pojawiają się rdzawo-szare stalaktyty, wysięki wody osadzają na ścianach różnokolorowy osad. Ten geologiczny festiwal mikro kształtów i kolorów jest warty zobaczenia, zwłaszcza miłośnicy makro fotografii będą mieli tu pole do popisu.

Błękitne jeziorko

Kilka minut zielonym szlakiem pod górę trzeba żeby dojść do Błękitnego Jeziorka. Wyrobisko po dawnej kopalni Neue Gluck (Nowe Szczęście) wypełnia woda w kolorze szmaragdowym. Ten niezwykły hipnotyzujący kolor woda w Błękitnym Jeziorku zawdzięcza związkom miedzi.

Zielone Jeziorko

Jeziorko Zielone znacznie oddalone od pozostałych można zobaczyć tylko wczesną wiosną, kiedy wypełnia się wodą z roztopów. Woda ma wtedy rzeczywiście intensywnie zielony kolor. Zielone Jeziorko jest najmniejszym z kolorowych jeziorek, wypełnia głębokie wyrobisko po kopalni „Gustaw”.

Na terenie Kolorowych Jeziorek nie ma miejsc biwakowych, nie można też palić ognisk. Kąpiel w jeziorkach jest zabroniona i niebezpieczna.

Galeria zdjęć: Kolorowe Jeziorka
purpurowe-jeziorko
purpurowe-jeziorko-3
purpurowe-jeziorko-2
sztolnia
wylot-sztolni
krysztalki-gipsu
krysztalki-siarczany
mikro-stalaktyty
szmaragdowe-jeziorko
blekitne-jeziorko
zielone-jeziorko

 

Interesuje cię ten temat? Tu dowiesz się więcej.

http://www.kamienna-gora.eu/wiesciszowice/ http://www.kamienna-gora.eu/wiesciszowice/