Po dawnych kopalniach surowców mineralnych niedaleko wsi Wieściszowice koło Marciszowa na Dolnym Śląsku zostały ślady górniczej działalności oraz trzy niezwykłe kolorowe jeziorka. W każdym woda ma inny kolor. Rdzawo-czerwony w Jeziorku Purpurowym, szmaragdowy lub lazurowy w Jeziorku Błękitnym i intensywnie zielony w Jeziorku Zielonym. Fenomen jeziorek docenili czytelnicy National Geographic Traveler w plebiscycie „Siedem nowych cudów Polski” lokując cud z Rudaw Janowickich na trzeciej pozycji. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całej Polsce. Kolorowe Jeziorka to tylko jedna z ciekawych atrakcji turystycznych w Rudawskim Parku Krajobrazowym.
Rudawy Janowickie znane są ze świetnych łatwo dostępnych tras wspinaczkowych, wspaniałych form skalnych tworzących ciekawe kształty, ruin zamku Bolczów i doskonałych tras rowerowych. Wszystko to w Rudawskim Parku Krajobrazowym obejmującym całe mikro góry Rudawy Janowickie, Góry Sokole i Góry Ołowiane. Na obrzeżu tego parku coraz większą popularnością cieszy się jeden z „nowych cudów Polski” - Kolorowe Jeziorka.
Najłatwiej i najszybciej dojść na Kolorowe Jeziorka można ze wsi Wieściszowice, jeśli poruszacie się samochodem. Z Wieściszowic trudno nie trafić do jeziorek. Troszkę więcej czasu zajmie dojście zielonym szlakiem z Rędzin przez Wielką Kopę. Z Raszowa, wsi przypominającej bieszczadzkie krajobrazy, gdzie przy okazji zobaczyć można Mauzoleum Schaffgotschów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (otwarte tylko w czasie mszy), dojść trudniej. Za ostatnim domem, gdzie zaczyna się leśna droga można iść szlakiem żółtym aż do zielonego szlaku prowadzącego z Wielkiej Kopy do Kolorowych Jeziorek, albo leśną drogą skręcająca na skraju lasu w prawo, droga prowadzi do skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Na jeziorka w prawo. W Raszowie będzie kłopot z pozostawieniem samochodu, bo ostatnie zabudowania wsi leżą na zboczu góry. Podróżując pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha lub Jeleniej Góry trzeba wysiąść na stacji Marciszów na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra, tę opcję polecamy na całodniową wycieczka za miasto. Z Marciszowa do Wieściszowic, dalej już za znakami.
Opis Kolorowych Jeziorek zaczniemy od najłatwiejszej z dostępnych tras, z parkingu w Wieściszowicach.
Mapa: Trasa na mapie to około 2 kilometrów spaceru od Żółtego do Zielonego stawu.
Pierwsze z Kolorowych Jeziorek łatwo przegapić. Pojawia się na wiosnę lub po intensywnych deszczach. Musimy się przyznać, bywamy nad Kolorowymi Jeziorkami dość często ale o istnieniu Żółtego Jeziorka dowiedzieliśmy się niedawno. Starsze przewodniki turystyczne nie wymieniały tego stawu.
Intensywny zapach siarki unosi się nad wodą w niecce po dawnym wyrobisku kopalni Hoffnung Jej kolor jest rdzawy, niekiedy purpurowy skąd jeziorko bierze nazwę – Purpurowe Jeziorko. Wody purpurowego jeziorka przy samym dnie mają tak kwaśny odczyn (pH 2,8 badano we wrześniu 2011; Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego), że zaliczyć je można do roztworu kwasu siarkowego, spożywanie nawet przegotowanej wody jest absolutnie niewskazane. Bliżej piaszczystego brzegu, gdzie przejrzystość wody sięga około 0,5m, w słoneczne dni połyskują złote drobinki pirytu zapraszając dzieci i dorosłych do zabawy w poszukiwaczy złota. Złoto z dna Purpurowego Jeziorka nazywane często "złotem głupców" jest związkiem siarki i żelaza (FeS2, nadsiarczek żelaza), daleko mu do szlachetnego metalu. Występuje w postaci sześciennych kryształków, często w grupach, tworząc fantazyjne kształty, przez co jest cenionym wśród kolekcjonerów minerałem. W Sudetach piryt jest dość licznie spotykamy.
Jeziorko ma nieregularne kształty, leży w wąwozie którego wysokie dochodzące nawet do 150m urwiste ściany opadają wprost do wody. Tylko z jednej strony wąwóz jest otwarty, w tym miejscu można stanąć najbliżej purpurowej tafli. Z tej strony jest też wylot sztolni, z której wypływa woda tworząc wrażenie, jakby jeziorko zaczynało się pod ziemią.
Ściany sztolni przy Purpurowym stawie od dołu przy lustrze wody pokrywa miedziano-zielony nalot, wyżej ściany mają żółto -pomarańczowy kolor. Strop pokrywają szarozielone kryształki gipsu. Pachnące siarką żółte naskorupienia siarczanu żelaza rozciągają się nad wylotem sztolni. Jeszcze więcej kryształów porasta strop krótkiego tunelu wydrążonego w skale poniżej Purpurowego Jeziorka. Między grupami kryształów pojawiają się rdzawo-szare stalaktyty, wysięki wody osadzają na ścianach różnokolorowy osad. Ten geologiczny festiwal mikro kształtów i kolorów jest warty zobaczenia, zwłaszcza miłośnicy makro fotografii będą mieli tu pole do popisu.
Kilka minut zielonym szlakiem pod górę trzeba żeby dojść do Błękitnego Jeziorka. Wyrobisko po dawnej kopalni Neue Gluck (Nowe Szczęście) wypełnia woda w kolorze szmaragdowym. Ten niezwykły hipnotyzujący kolor woda w Błękitnym Jeziorku zawdzięcza związkom miedzi.
Jeziorko Zielone znacznie oddalone od pozostałych można zobaczyć tylko wczesną wiosną, kiedy wypełnia się wodą z roztopów. Woda ma wtedy rzeczywiście intensywnie zielony kolor. Zielone Jeziorko jest najmniejszym z kolorowych jeziorek, wypełnia głębokie wyrobisko po kopalni „Gustaw”.
Interesuje cię ten temat? Tu dowiesz się więcej.
Wyświetleń:193 Ciekawe miejsca
Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...
Czytaj więcejWyświetleń:1837 Po czeskiej stronie
Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...
Czytaj więcejWyświetleń:3015 Wycieczka na weekend
Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...
Czytaj więcejZostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku
Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.