Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe Jeziorko

Po dawnych kopalniach surowców mineralnych niedaleko wsi Wieściszowice na Dolnym Śląsku zostały ślady górniczej działalności oraz cztery niezwykłe kolorowe jeziorka. W każdym woda ma inny kolor. Rdzawo-czerwony w Jeziorku Purpurowym, szmaragdowy lub lazurowy w Jeziorku Błękitnym i intensywnie zielony w Jeziorku Zielonym. Fenomen jeziorek docenili czytelnicy National Geographic Traveler w plebiscycie „Siedem nowych cudów Polski” lokując cud z Rudaw Janowickich na trzeciej pozycji. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całej Polsce. Kolorowe Jeziorka to tylko jedna z ciekawych atrakcji turystycznych w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

Podstawowe informacje

Kolorowe jeziorka znajdują się niedaleko wsi Wojcieszowice na Dolnym Śląsku. Wstęp jest bezpłatny.

Kolorowe Jeziorka - podstawowe informacje
nazwa potoczna barwa wody położenie powierzchnia poziom wody
Żółte Jeziorko rdzawo-żółta, brunatna 555 m.n.p.m. 0.85 a okresowy
Purpurowe Jeziorko rdzawa, rzadko wpada w purpurę 560 m.n.p.m. 20.13 a stały
Błękitne Jeziorko, Lazurowe, Szmaragdowe zielono-niebieska, lazurowa 635 m.n.p.m 12.89 a stały
Zielone Jeziorko brunatny, w otoczeniu zieleni wydaje się zielone 730 m.n.p.m. 0.23 a okresowy

 

Jak dojść na Kolorowe Jeziorka?

Najłatwiej i najszybciej dojść na Kolorowe Jeziorka można ze wsi Wieściszowice, jeśli poruszacie się samochodem. Przy granicy lasu jest płatny parking. Z Wieściszowic trudno nie trafić do jeziorek. Troszkę więcej czasu zajmie dojście zielonym szlakiem z Rędzin przez Wielką Kopę.

Z Raszowa, wsi przypominającej bieszczadzkie krajobrazy, gdzie przy okazji zobaczyć można Mauzoleum Schaffgotschów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (otwarte tylko w czasie mszy), dojść trudniej. Za ostatnim domem, gdzie zaczyna się leśna droga można iść szlakiem żółtym aż do zielonego szlaku prowadzącego z Wielkiej Kopy do Kolorowych Jeziorek, albo leśną drogą skręcająca na skraju lasu w prawo, droga prowadzi do skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Na jeziorka w prawo. W Raszowie będzie kłopot z pozostawieniem samochodu, bo ostatnie zabudowania wsi leżą na zboczu góry.

Podróżując pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha lub Jeleniej Góry trzeba wysiąść na stacji Marciszów na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra, tę opcję polecamy na całodniową wycieczka za miasto. Z Marciszowa do Wieściszowic, dalej już za znakami.

 

Ścieżka edukacyjna

Kolorowe Jeziorka to niewątpliwie ciekawa atrakcja turystyczna Gminy Marciszów i Nadleśnictwa Kamienna Góra. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych przygotował w tym miejscu ścieżkę przyrodniczą. Ścieżka edukacyjna ma siedem przystanków. Zaczyna się przy "żółtym jeziorku" a kończy na Wielkiej Kopie. Ścieżka jest uzupełnieniem infrastruktury turystycznej terenu jako miejsca przyjaznego dla edukacji, turystyki i wypoczynku na świeżym powietrzu blisko przyrody. Przejście trasy zajmuje ok. 2 godzin czytamy na stronie DZPK.

Przystanki z tablicami przy ścieżce edukacyjnej:

 1. Żółte Jeziorko
 2. Purpurowe Jeziorko
 3. Nietoperze
 4. Błękitne Jeziorko
 5. Zielony Stawek
 6. Gospodarka Leśna
 7. Wielka Kopa

Opis Jeziorek

Opis Kolorowych Jeziorek zaczniemy od najłatwiejszej z dostępnych tras, z parkingu w Wieściszowicach. Podążamy szlakiem zielonym aż do ostatniego: zielonego stawu.

Żółte Jeziorko

Pierwsze z Kolorowych Jeziorek łatwo przegapić. Pojawia się na wiosnę lub po intensywnych deszczach. Musimy się przyznać, bywamy nad Kolorowymi Jeziorkami dość często ale o istnieniu Żółtego Jeziorka dowiedzieliśmy się niedawno. Starsze przewodniki turystyczne nie wymieniały tego stawu.

Purpurowe Jeziorko

Intensywny zapach siarki unosi się nad wodą w niecce po dawnym wyrobisku kopalni Hoffnung Jej kolor jest rdzawy, niekiedy purpurowy skąd jeziorko bierze nazwę – Purpurowe Jeziorko. Wody purpurowego jeziorka przy samym dnie mają tak kwaśny odczyn (pH 2,8 badano we wrześniu 2011; Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego), że zaliczyć je można do roztworu kwasu siarkowego, spożywanie nawet przegotowanej wody jest absolutnie niewskazane. Bliżej piaszczystego brzegu, gdzie przejrzystość wody sięga około 0,5m, w słoneczne dni połyskują złote drobinki pirytu zapraszając dzieci i dorosłych do zabawy w poszukiwaczy złota. Złoto z dna Purpurowego Jeziorka nazywane często "złotem głupców" jest związkiem siarki i żelaza (FeS2, nadsiarczek żelaza), daleko mu do szlachetnego metalu. Występuje w postaci sześciennych kryształków, często w grupach, tworząc fantazyjne kształty, przez co jest cenionym wśród kolekcjonerów minerałem. W Sudetach piryt jest dość licznie spotykamy.

Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko

Jeziorko ma nieregularne kształty, leży w wąwozie którego wysokie dochodzące nawet do 150m urwiste ściany opadają wprost do wody. Tylko z jednej strony wąwóz jest otwarty, w tym miejscu można stanąć najbliżej purpurowej tafli. Z tej strony jest też wylot sztolni, z której wypływa woda tworząc wrażenie, jakby jeziorko zaczynało się pod ziemią.

Czy Purpurowe Jeziorko zaczyna się w sztolni?
Czy Purpurowe Jeziorko zaczyna się w sztolni?

Kwitnące skały w sztolni

Ściany sztolni przy Purpurowym stawie od dołu przy lustrze wody pokrywa miedziano-zielony nalot, wyżej ściany mają żółto -pomarańczowy kolor. Strop pokrywają szarozielone kryształki gipsu. Pachnące siarką żółte naskorupienia siarczanu żelaza rozciągają się nad wylotem sztolni. Jeszcze więcej kryształów porasta strop krótkiego tunelu wydrążonego w skale poniżej Purpurowego Jeziorka. Między grupami kryształów pojawiają się rdzawo-szare stalaktyty, wysięki wody osadzają na ścianach różnokolorowy osad. Ten geologiczny festiwal mikro kształtów i kolorów jest warty zobaczenia, zwłaszcza miłośnicy makro fotografii będą mieli tu pole do popisu.

Minerały jak koralowce
Minerały jak koralowce

Błękitne jeziorko

Szlakiem zielonym trzeba iść kilka minut pod górę, żeby dojść do Błękitnego Jeziorka. Wyrobisko po dawnej kopalni Neue Gluck (Nowe Szczęście) wypełnia woda w kolorze szmaragdowym. Ten niezwykły hipnotyzujący kolor woda w Błękitnym Jeziorku zawdzięcza związkom miedzi. Woda jest przejrzysta, na dnie widać roślinność wodną.

Jeziorko ma regularny - eliptyczny kształt. Z jednej strony brzegi są łatwo dostępne.

Błękitne, Szmaragdowe czy Lazurowe?
Błękitne, Szmaragdowe czy Lazurowe?

Zielone Jeziorko

Zielone Jeziorko jest najmniejszym z kolorowych jeziorek, wypełnia głębokie wyrobisko po kopalni „Gustaw”. Znacznie oddalone od pozostałych i ukryte w zaroślach łatwo minąć idąc szlakiem w kierunku Wielkiej Kopy.

Widoczne jest tylko wczesną wiosną, kiedy wypełnia się wodą z roztopów. Za sprawą otaczającej "jeziorko" roślinności woda wydaje się mieć zielony kolor.

 

Praktyczne informacje:

 • Pogoda ma ogromny wpływ na odbiór tego miejsca. W brzydkie pochmurne dni łatwo o rozczarowanie.
 • Plenerowe sesje ślubne to już niemal standard przy ślubnych uroczystościach. Nad jeziorkami często można spotkać fotografa ganiającego za Młodą Parą z aparatem. Zdjęciom sprzyja urozmaicona rzeźba terenu i łatwy dostęp do tego miejsca.
 • Na terenie Kolorowych Jeziorek nie ma miejsc biwakowych, nie można też palić ognisk.
 • Kąpiel w jeziorkach jest zabroniona i niebezpieczna.

 

Interesuje cię ten temat? Tu dowiesz się więcej.

 1. ZMIENNOŚĆ STĘŻENIA ŻELAZA I SIARCZANÓW W PROFILACH PIONOWYCH KOLOROWYCH JEZIOREK W WIEŚCISZOWICACH (RUDAWY JANOWICKIE)  - DOMINIKA KONSENCJUSZ, KRZYSZTOF CHUDY, MAGDALENA WORSA-KOZAK
 2. http://www.kamienna-gora.eu/wiesciszowice/
Lokalizacja na mapie Sudetów:
Lokalizacja/adres: Kolorowe Jeziorka, Wieściszowice, gmina Marciszów, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie, 58-424, Polska
Współrzędne GPS: 50.8278, 15.9735
Bilety wstępu: Bezpłatne
Godziny otwarcia: Dostępne przez cały czas

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

 • Facebook
 • You Tube
 • Pinterest