Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Kolorowe Jeziorka – cud natury w Sudetach

Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe Jeziorko

Po dawnych kopalniach surowców mineralnych niedaleko wsi Wieściszowice koło Marciszowa na Dolnym Śląsku zostały ślady górniczej działalności oraz trzy niezwykłe kolorowe jeziorka. W każdym woda ma inny kolor. Rdzawo-czerwony w Jeziorku Purpurowym, szmaragdowy lub lazurowy w Jeziorku Błękitnym i intensywnie zielony w Jeziorku Zielonym. Fenomen jeziorek docenili czytelnicy National Geographic Traveler w plebiscycie „Siedem nowych cudów Polski” lokując cud z Rudaw Janowickich na trzeciej pozycji. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całej Polsce. Kolorowe Jeziorka to tylko jedna z ciekawych atrakcji turystycznych w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

Czytaj całość: 7-9 min.
W skrócie: Jak dojść na Kolorowe Jeziorka?, mapa, opis stawów, przydatne informacje, galeria zdjęć.
Galeria zdjęć: Kolorowe Jeziorka

Rudawy Janowickie znane są ze świetnych łatwo dostępnych tras wspinaczkowych, wspaniałych form skalnych tworzących ciekawe kształty, ruin zamku Bolczów i doskonałych tras rowerowych. Wszystko to w Rudawskim Parku Krajobrazowym obejmującym całe mikro góry Rudawy Janowickie, Góry Sokole i Góry Ołowiane. Na obrzeżu tego parku coraz większą popularnością cieszy się jeden z „nowych cudów Polski” - Kolorowe Jeziorka.

Jak dojść na Kolorowe Jeziorka?

Najłatwiej i najszybciej dojść na Kolorowe Jeziorka można ze wsi Wieściszowice, jeśli poruszacie się samochodem. Z Wieściszowic trudno nie trafić do jeziorek. Troszkę więcej czasu zajmie dojście zielonym szlakiem z Rędzin przez Wielką Kopę. Z Raszowa, wsi przypominającej bieszczadzkie krajobrazy, gdzie przy okazji zobaczyć można Mauzoleum Schaffgotschów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (otwarte tylko w czasie mszy), dojść trudniej. Za ostatnim domem, gdzie zaczyna się leśna droga można iść szlakiem żółtym aż do zielonego szlaku prowadzącego z Wielkiej Kopy do Kolorowych Jeziorek, albo leśną drogą skręcająca na skraju lasu w prawo, droga prowadzi do skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Na jeziorka w prawo. W Raszowie będzie kłopot z pozostawieniem samochodu, bo ostatnie zabudowania wsi leżą na zboczu góry. Podróżując pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha lub Jeleniej Góry trzeba wysiąść na stacji Marciszów na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra, tę opcję polecamy na całodniową wycieczka za miasto. Z Marciszowa do Wieściszowic, dalej już za znakami.

Opis Kolorowych Jeziorek zaczniemy od najłatwiejszej z dostępnych tras, z parkingu w Wieściszowicach.

 

Mapa: Trasa na mapie to około 2 kilometrów spaceru od Żółtego do Zielonego stawu.

 

 

Żółte Jeziorko

Pierwsze z Kolorowych Jeziorek łatwo przegapić. Pojawia się na wiosnę lub po intensywnych deszczach. Musimy się przyznać, bywamy nad Kolorowymi Jeziorkami dość często ale o istnieniu Żółtego Jeziorka dowiedzieliśmy się niedawno. Starsze przewodniki turystyczne nie wymieniały tego stawu.

Purpurowe Jeziorko

Intensywny zapach siarki unosi się nad wodą w niecce po dawnym wyrobisku kopalni Hoffnung Jej kolor jest rdzawy, niekiedy purpurowy skąd jeziorko bierze nazwę – Purpurowe Jeziorko. Wody purpurowego jeziorka przy samym dnie mają tak kwaśny odczyn (pH 2,8 badano we wrześniu 2011; Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego), że zaliczyć je można do roztworu kwasu siarkowego, spożywanie nawet przegotowanej wody jest absolutnie niewskazane. Bliżej piaszczystego brzegu, gdzie przejrzystość wody sięga około 0,5m, w słoneczne dni połyskują złote drobinki pirytu zapraszając dzieci i dorosłych do zabawy w poszukiwaczy złota. Złoto z dna Purpurowego Jeziorka nazywane często "złotem głupców" jest związkiem siarki i żelaza (FeS2, nadsiarczek żelaza), daleko mu do szlachetnego metalu. Występuje w postaci sześciennych kryształków, często w grupach, tworząc fantazyjne kształty, przez co jest cenionym wśród kolekcjonerów minerałem. W Sudetach piryt jest dość licznie spotykamy.

Jeziorko ma nieregularne kształty, leży w wąwozie którego wysokie dochodzące nawet do 150m urwiste ściany opadają wprost do wody. Tylko z jednej strony wąwóz jest otwarty, w tym miejscu można stanąć najbliżej purpurowej tafli. Z tej strony jest też wylot sztolni, z której wypływa woda tworząc wrażenie, jakby jeziorko zaczynało się pod ziemią.

Kwitnące skały

Ściany sztolni przy Purpurowym stawie od dołu przy lustrze wody pokrywa miedziano-zielony nalot, wyżej ściany mają żółto -pomarańczowy kolor. Strop pokrywają szarozielone kryształki gipsu. Pachnące siarką żółte naskorupienia siarczanu żelaza rozciągają się nad wylotem sztolni. Jeszcze więcej kryształów porasta strop krótkiego tunelu wydrążonego w skale poniżej Purpurowego Jeziorka. Między grupami kryształów pojawiają się rdzawo-szare stalaktyty, wysięki wody osadzają na ścianach różnokolorowy osad. Ten geologiczny festiwal mikro kształtów i kolorów jest warty zobaczenia, zwłaszcza miłośnicy makro fotografii będą mieli tu pole do popisu.

Błękitne jeziorko

Kilka minut zielonym szlakiem pod górę trzeba żeby dojść do Błękitnego Jeziorka. Wyrobisko po dawnej kopalni Neue Gluck (Nowe Szczęście) wypełnia woda w kolorze szmaragdowym. Ten niezwykły hipnotyzujący kolor woda w Błękitnym Jeziorku zawdzięcza związkom miedzi.

Zielone Jeziorko

Jeziorko Zielone znacznie oddalone od pozostałych można zobaczyć tylko wczesną wiosną, kiedy wypełnia się wodą z roztopów. Woda ma wtedy rzeczywiście intensywnie zielony kolor. Zielone Jeziorko jest najmniejszym z kolorowych jeziorek, wypełnia głębokie wyrobisko po kopalni „Gustaw”.

Praktyczne informacje:

  • Pogoda ma ogromny wpływ na odbiór tego miejsca. W brzydkie pochmurne dni łatwo o rozczarowanie.
  • Plenerowe sesje ślubne to już niemal standard przy ślubnych uroczystościach. Nad jeziorkami często można spotkać fotografa ganiającego za Młodą Parą z aparatem. Zdjęciom sprzyja urozmaicona rzeźba terenu i łatwy dostęp do tego miejsca.
  • Na terenie Kolorowych Jeziorek nie ma miejsc biwakowych, nie można też palić ognisk.
  • Kąpiel w jeziorkach jest zabroniona i niebezpieczna.

 

Interesuje cię ten temat? Tu dowiesz się więcej.

https://www.kamienna-gora.eu/wiesciszowice/ https://www.kamienna-gora.eu/wiesciszowice/

Lokalizacja/adres: Kolorowe Jeziorka, Wieściszowice, gmina Marciszów, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie, 58-424, Polska
Współrzędne GPS: 50.8278, 15.9735
Bilety wstępu: Bezpłatne
Godziny otwarcia: Dostępne przez cały czas
Kalendarz wydarzeń
październik 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1551 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2630 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Wieża widokowa na Borowej

Wyświetleń:2438 Ciekawe miejsca

Wieża widokowa na Borowej

Do czasu otwarcia wieży widokowej na Borowej Górze w grudniu 2017 roku, mało Wałbrzyszan słyszało...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.