
Arado "Latające skrzydło" z Kamiennej Góry
Wartownik nas nie zauważył. Nasz przewodnik odwrócił jego uwagę a potem dał znak. Przemknęliśmy za jego plecami. Teraz mogliśmy zbierać dokumentację zdjęciową. Doniesienia o latającym skrzydle, super bombowcu nazistów, potwierdziły się. Części maszyny i plany, autentyczne fragmenty rakiety V1, działko pokładowe z Messerschmitta i wszechobecne beczki z nieznaną zawartością wskazywały, że było to bardzo niebezpieczne miejsce. Aliancki wywiad długo nie mógł trafić na ślad Wunderwaffe.
Tak zaczęliśmy zwiedzanie podziemnego Zaginionego Laboratorium Hitlera - ARADO w Kamiennej Górze. Otwarta w maju 2012 roku podziemna trasa turystyczna prowadzi wykutymi w skale korytarzami. W roku 1943 miało znajdować się tu tajne laboratorium, biura projektów firmy Arado Flugzeugwerke GmbH, zajmującej się projektowaniem i produkcją samolotów.
W podziemiach Kamiennej Góry konstruowano „latające skrzydło” bombowiec Arado Ar E.555, zdolny do bombardowania celów strategicznych w Stanach Zjednoczonych. W roku 1943 nic nie zapowiadało końca wojny, uderzenie w siły alianckie na ich terenie mogło dać Niemcom przewagę. Trzeba pamiętać, że hitlerowska maszyna wojenna była wtedy mocno rozpędzona, Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny dopiero w roku 1941 i były zaangażowane w walce z Japonią. Na wschodzie wojska Hitlera poniosły starty, które załamały ofensywę dopiero w lutym 1943 roku pod Stalingradem. Dlatego Wunderwaffe miało odmienić losy świata a całe miasteczko objęto klauzulą Geheim.
Kamienna Góra w tym czasie z miasteczka o silnych tradycjach włókienniczych stała się miasteczkiem przemysłu zbrojeniowego. Oprócz Arado Flugzeugwerke GmbH na Dolny Śląsk, który znajdował się poza zasięgiem alianckich bombowców, swoje fabryki przeniosły inne firmy. W Kamiennej Górze znalazły się odpowiednie warunki do umieszczenia fabryk pod ziemią. Stąd w miasteczku znajduje się aż 10 podziemnych kompleksów, o których dowiecie się podczas zwiedzania Projektu Arado - zaginionego laboratorium Hitlera.
Stopień zaawansowania niektórych projektów mógł być przyczyną powstawania plotek o UFO. Bezogonowy samolot w kształcie „latającego skrzydła” napędzany silnikami odrzutowymi pozostał jedynie na papierze. Inny model odrzutowego bombowca produkcji zakładów Arado Flugzeugwerke GmbH, samolot Arado Ar 234 brał udział w walkach. Piloci tych samolotów mieli rozkaz zniszczenia maszyn kiedy od zachodu zbliżali się Alianci a od wschodu Rosjanie.
Aliantom udało się przejąć kilka ocalałych maszyn. Wyposażenie Ar 234 zdumiewało inżynierów lotnictwa, nigdy wcześniej nie zastosowano w samolotach spadochronu hamującego, tak wydajnych silników odrzutowych czy wyrzucanych foteli. Zdobyte technologie przyczyniły się do rozwoju lotnictwa wojskowego i służą do dziś, z dorobku niemieckich naukowców skorzystała również NASA.
Pierwszy udany samolot o konstrukcji delta Northrop B-2 Spirit oblatano kilkadziesiąt lat później, chociaż wcześniej pojawiały się różne modele latających skrzydeł. Laboratoria w Kamiennej Górze zajęli Rosjanie. Możliwe, że w oparciu o niemieckie plany, samolot B-2 wystartował by wcześniej gdyby wyzwolicielami byli Alianci.

Nie wiemy jakie technologie udało się zdobyć Rosjanom w Kamiennej Górze, tego długo się nie dowiemy. Niemieckie archiwa państwowe również przedłużyły tajność dokumentów związanych z tego typu obiektami. Możemy się domyślać, że chodzi o technologie ale też o firmy, które brały w tym udział. Szacowne instytucje, wielkie koncerny motoryzacyjne, zakłady automatyki przemysłowej, firmy telekomunikacyjne. Wszystkie wykorzystywały niewolniczą pracę więźniów z okupowanych państw.
Podziemna trasa w Kamiennej Górze jest jedną z ciekawszych tego typu atrakcji w całej Polsce. Kolorowe świetlne iluminacje i zaangażowanie przewodnika odgrywającego rolę agenta polskiego wywiadu sprawiają, że zwiedzający odczuwają dreszcz emocji.
- Godziny otwarcia: 10:00-17:00
- Bilety wstępu: Wstęp płatny
- Lokalizacja / adres: Podziemna Trasa Turystyczna Projekt Arado, 1, Lubawska, Grodztwo, Kamienna Góra, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie, 58-400, Polska
- Lokalizacja na mapie Sudetów: