Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Górska linia kolejowa nad Bystrzycą

Widok na zamek Grodno ze stacji w Jugowicach

Linia Bystrzycka to prawie 25 kilometrów najbardziej malowniczej górskiej trasy kolejowej w Polsce. Zaczynający się w Świdnicy a kończący w Jedlinie Zdrój odcinek biegnie wzdłuż Bystrzycy i kilkakrotnie ją przekracza. Od Bystrzycy Górnej do Jugowic trasa wiedzie w granicach "Sowiogórskiego Parku Krajobrazowego". Na tym etapie tory miejscami położone są bardzo blisko skalnych ścian a liczne wiadukty przerzucone nad górskimi potoczkami, dopływami Bystrzycy są wkomponowane w skały. Brzegiem stromych zboczy linia pnie się wysoko ponad dolinę rzeki. Przed stacją w Jugowicach z torów linii kolejowej Świdnica - Jedlina widać Zamek Grodno. Widok robi wrażenie zwłaszcza o zachodzie słońca kiedy z zacienionych po tej stronie gór złotym blaskiem świeci wieża Zamku Grodno. Linia omija górskie pasma stąd ostre łuki i budowle chroniące tory przed skalnymi odłamkami.

wiadukt na trasie Świdnica - Jedlina Zdrój Kolej bystrzycka powstała na potrzeby gospodarczego rozwoju tego rejonu. Otwarta w 1904 roku linia poprawiła dostępność Gór Sowich dla turystyki, mocno rozwijającej się w tym czasie. Zyskała Jedlina Zdrój (wtedy Bad Charlottenbrunn) uzyskując bezpośrednie połączenie z Wrocławiem (wtedy Breslau) skąd docierali kuracjusze. W 1914 roku od stacji w Jugowicach (Hausdorf) poprowadzono krótki odcinek linii kolejowej do Walimia (Wustewaltersdorf) mającej obsługiwać zakłady lniarskie. Walim stał się centrum turystycznym a przewozy pasażerskie na tej linii przeważyły nad transportem towarowym. Kolej bystrzycka odegrała ważna rolę podczas wielkiej budowy kompleksu "Riese" w Górach Sowich. We wsi Olszyniec (wtedy Erlenbusch) znajdował się obóz pracy i bocznica kolejowa, więźniowie z obozu pracowali przy przeładunku i transporcie materiałów budowlanych.


W marcu 1945 roku z bocznicy w Olszyńcu ewakuowano część wyposażenia podziemnych budowli. Dowiadujemy się tego między innymi z dzienników A. Kajzera "Za drutami śmierci". Po wojnie kolej utraciła znaczenie. W latach 70 XX wieku zlikwidowano odcinek "Walimski" z czasem zawieszono przewozy pasażerskie, ruch towarowy w marginalnej formie trwał do końca lat 90 XX wieku. Od tej pory systematycznie dewastowana i rozkradana jest cała infrastruktura. W niektórych odcinkach brakuje torów.


Na całej trasie zachowało się tylko kilka obiektów stacyjnych w tym zabudowania dworców w Zagórzu Śląskim, Jugowicach, Świdnicy-Kraszewicach i Jedlinie. Wszystkie budynki mają charakterystyczny styl architektoniczny. Budynek w Zagórzu Śląskim po przekształceniu z dworca w w ośrodek kolonijny PKP obecnie pełni funkcje mieszkalne i to dlatego zachował się w całkiem dobrym stanie. Obok budynku pozostała jeszcze wieża wodna do napełniania parowozów.Dworzec w Jugowicach częściowo pełni funkcję ośrodka kultury, obok powstał plac zabaw a teren jest w miarę zadbany. W Jugowicach tory są utrzymywane. Już od kilku lat stowarzyszenie "Sowiogórskie Bractwo Kolejowe" organizuje tu Mistrzostwa Polski w drezynowaniu.

Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1419 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2461 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu …

Wyświetleń:2764 Ciekawe miejsca

Dawne podziemne inhalatorium w Kowarach

   Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.