Fasada "Europejskiej Perły Baroku w Krzeszowie"
Fasada "Europejskiej Perły Baroku w Krzeszowie"

Europejska perła baroku w Krzeszowie

Już sam widok fasady klasztornego kościoła w Krzeszowie zapowiada, że mamy do czynienia z budowlą niezwykłą. Nie bez powodu kościół, a od 1998 roku Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie nazywana jest "Europejska perłą baroku". Wnętrze kościoła imponuje bogactwem zdobień, stiuków i iluzjonistycznych malowideł. Cały zespół klasztorny wkrótce może zostać wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego – UNESCO.

Budowany w latach 1728-1735 „kościół klasztorny w Krzeszowie jest jedną z największych i zarazem najpiękniejszych świątyń barokowych nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale i w całej Europie" jak czytamy na stronie http://www.zabytkidiecezjilegnickiej.pl.

Jest to dzieło połączonych sztuk architektury, rzeźby i malarstwa, w środku znajdują się jeszcze dzieła starsze od samego kościoła. Warto zwrócić uwagę na elementy przypominające kolorowe marmury. To stiuki, zwane scagliola lub stiukiem marmurowym, imitacje marmurów wykonane z mieszanek gipsów i kleju. Technika dekoracji znana już od starożytności, ale w baroku dopracowaną ją do doskonałości.

Cudowna ikona

Obraz Królowej Sudetów w Krzeszowie
Obraz "Królowej Sudetów w Krzeszowie"

Głównym celem pielgrzymek do sanktuarium jest ikona Matki Bożej Łaskawej. Kult cudownej ikony w Krzeszowie trwa od ponad 700 lat, jego kulminacja było wydarzenie kiedy Bł. Jan Paweł II podczas pobytu w Legnicy 2 czerwca 1997 r. dokonał uroczystej koronacji cudownej ikony, nakładając na obraz papieskie korony, jak czytamy na stronie niedziela.pl (http://niedziela.pl/artykul/104093/nd/Krzeszowska-ikona-Matki-Bozej-Laskawej) Cudowny, zapisany na desce obraz Bogurodzicy jest prawie 200 lat starszy niż obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Interesujące są dzieje ikony zagadkowe zaginięcie i przypadkowe odnalezienie w 1622 roku, po ponad 200 latach.

Nie będziemy opisywać kościoła, nie wspomnimy o mistrzach, którzy brali udział w budowie i wykończeniu wnętrza. Tym razem odwołamy się do znanego powiedzenia, że jeden obraz wart jest tysiąca słów.

Trudno też dobrze opisać słowami wrażenia, jakie wywołuje zwiedzanie tak imponującej budowli. Dlatego zapraszamy do oglądania skromnej galerii zdjęć z Bazyliki w Krzeszowie. Tych, którzy mogą i planują wycieczki w te strony zapraszamy do Krzeszowa – uważamy bowiem, że krzeszowski kompleks klasztorny to rzecz, którą trzeba zobaczyć i powinna znaleźć się na liście „top 10” turystycznych atrakcji do zobaczenia w Polsce.

W miesiącach letnich odbywają się w kościele koncerty organowe z cyklu „Muzyka Dawnych Mistrzów”. Warto wspomnieć że, krzeszowskie organy ukończone w 1737 roku były w tym czasie najwspanialszym takim instrumentem w Europie, należą też do jednych z najstarszych w Polsce. Wysłuchanie koncertu organowego w takim miejscu to naprawdę niezapomniane przeżycie.

Do Krzeszowa na dłużej?

Rośnie popularność okolic Krzeszowa, świadczą o tym licznie powstające nowe gospodarstwa agroturystyczne. Jesteśmy przekonani, że nie jest to tylko ruch turystyczny związany z pielgrzymkami do sanktuarium.

Pielgrzymi w Krzeszowie znajdą nocleg w Domu Rekolekcyjno - Pielgrzymkowym Sióstr Elżbietanek oraz w Domu Gości u Sióstr Benedyktynek. W Krzeszowie i okolicach znajdzie się więcej godnych polecenia obiektów noclegowych. Latem warto zadbać o rezerwację.

Kościół to tylko jeden z interesujących obiektów na terenie dawnego Opactwa Cystersów w Krzeszowie leżącego na polskim szlaku cysterskim. Wcześniej pokazaliśmy już Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich znajdujące się na tyłach kościoła.

 

Galeria zdjęć: Kościół klasztorny, bazylika w Krzeszowie

balkony-kosciol
balkony-kosciol
bazylika-krzeszow
bazylika-krzeszow
fasada-bazylika-krzeszow
fasada-bazylika-krzeszow
filary-krzeszow
filary-krzeszow
kosciol-krzeszow_kopiowanie
kosciol-krzeszow_kopiowanie
krzeszow-ambona
krzeszow-ambona
krzeszow-aniolek
krzeszow-aniolek
krzeszow-bazylika
krzeszow-bazylika
krzeszow-fasada-kosciola
krzeszow-fasada-kosciola
krzeszow-kosciol-klasztorny
krzeszow-kosciol-klasztorny
krzeszow-kosciol
krzeszow-kosciol
krzeszow-organy-kosciol
krzeszow-organy-kosciol
krzeszow-stiuki-kosciol
krzeszow-stiuki-kosciol
malowidla-sklepienie-krzeszow
malowidla-sklepienie-krzeszow
perla-baroku-oltarz
perla-baroku-oltarz
perla-baroku-organy
perla-baroku-organy
rzezba-krzeszow-bazylika
rzezba-krzeszow-bazylika
sklepienie-freski-krzeszow
sklepienie-freski-krzeszow
sklepienie-krzeszo-kosciol
sklepienie-krzeszo-kosciol
sklepienie-malowidla-bazylika
sklepienie-malowidla-bazylika
stiukowe-rzezby-krzeszow
stiukowe-rzezby-krzeszow
  • Godziny otwarcia: Zwiedzanie kościoła jest możliwe pomiędzy mszami. W tygodniu od 7.00, niedziele i święta od 7.30 Zwiedzanie tras turystycznych od 1 maja - 31 października w godzinach od 9.00 - 18.00; 1 listopada - 30 kwietnia od 9.00 - 15.00
  • Bilety wstępu: Wstęp do samej bazyliki jest bezpłatny. Dla zwiedzających całe sanktuarium dostępne są dwie trasy. Podstawowa obejmująca kościół klasztorny (bazylika), kościół p.w. św. Józefa, Mauzoleum Piastów Ślaskich, Kaplica Marii Magdaleny. Rozszerzona obejmująca zwiedzanie podstawowe i podziemia kościoła klasztornego, strych i wieża bazyliki, muzeum opactwa, letni pawilon na wodzie.
  • Lokalizacja / adres: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Plac Jana Pawła II, Krzeszów, gmina Kamienna Góra, powiat kamiennogórski, województwo dolnośląskie, 58-405, Polska
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.