Drewniany kościółek w Sierpnicy
Drewniany kościółek w Sierpnicy

Drewniany kościółek w zaciszu Gór Sowich

W górnej części niewielkiej wsi Sierpnica tuż przy drodze stoi mały drewniany kościółek. Niski kamienny mur osłania nieduży cmentarz przylegający do kościoła. Wejść tam można przez drewnianą bramę. Za bramą wąska ścieżka prowadzi między starymi nagrobkami do murowanej dzwonnicy, głównego wejścia do kościółka. Wieża, pierwotnie drewniana, w wieku XVII została wymurowana z kamienia. Wnętrze kościoła jest skromne, na uwagę zasługuje polichromia nawy głównej oraz kamienna chrzcielnica z 1662 r.

Sierpnica to niewielka, rozłożona między wzgórzami wieś z daleka od głównych dróg. Panuje tutaj spokój i cisza. Wewnątrz kościółka ta cisza jest szczególnie odczuwalna.

Wnętrze kościoła w Sierpnicy. Widoczne dwa krzesła przed ołatarzem. Przygotowane do ceremoni zaślubin.
Skromne wnętrze kościółka w Sierpnicy

Na stronie http://www.ksiaz.eu Stanisław Michalik pisze o kościółku tak:

Kościół filialny pod wezwaniem MB Śnieżnej, wzmiankowany w 1399 r. Obecny drewniany kościół został wzniesiony w latach 1548-1564 i powiększony o murowaną wieżę w 1785 r. Wnętrze salowe, prostokątne z dobudówką od północy, nakryte wysokim gontowym dachem, całość otoczona podcieniami tzw. "sobotami". We wnętrzu zachowana cześć gotyckich rzeźb drewnianych; Matki Boskiej, św.Marii Magdaleny i św. Mikołaja z XV w., barokowa: chrzcielnica, ambona i prospekt organowy z końca XVII w.

  • Godziny otwarcia: Kościółek otwarty jest tylko podczas nabożeństw.
  • Bilety wstępu: wstęp wolny
  • Lokalizacja / adres: Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej, Świerkowa, 58-340 Sierpnica, Polska
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.