Drewniany kościółek w Sierpnicy

W górnej części niewielkiej wsi Sierpnica tuż przy drodze stoi mały drewniany kościółek. Niski kamienny mur osłania nieduży cmentarz przylegający do kościoła. Wejść tam można przez drewnianą bramę. Za bramą wąska ścieżka prowadzi między starymi nagrobkami do murowanej dzwonnicy, głównego wejscia do kościółka. Wieża, pierwotnie drewniana, w wieku XVII została wymurowana z kamienia. Wnętrze kościoła jest skromne, na uwagę zasługuje polichromia nawy głównej oraz kamienna chrzcielnica z 1662 r.

Sierpnica to niewielka, rozłożona między wzgórzami wieś z daleka od głównych dróg. Panuje tutaj spokój i cisza. Wewnątrz kościółka ta cisza jest szczególnie odczuwalna.

Skromne wnętrze kościółka w Sierpnicy
Skromne wnętrze kościółka w Sierpnicy

Na stronie http://www.ksiaz.eu Stanisław Michalik pisze o kościółku tak: Kościół filialny pod wezwaniem MB Śnieżnej, wzmiankowany w 1399 r. Obecny drewniany kościół został wzniesiony w latach 1548-1564 i powiększony o murowaną wieżę w 1785 r. Wnętrze salowe, prostokątne z dobudówką od północy, nakryte wysokim gontowym dachem, całość otoczona podcieniami tzw. "sobotami". We wnętrzu zachowana cześć gotyckich rzeźb drewnianych; Matki Boskiej, św.Marii Magdaleny i św. Mikołaja z XV w., barokowa: chrzcielnica, ambona i prospekt organowy z końca XVII w.

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest