Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Drewniana dzwonnica we wsi Jugowice

Drewniana dzwonnica w Jugowicach

Jugowice leżą na granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich, zabudowania wsi ciągną się wzdłuż Bystrzycy.
Wieś powstała prawdopodobnie w XIII w., a pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1300 r. Jugowice rozwijały się powoli, aż do XVIII w., kiedy podstawą bytu mieszkańców stało się tkactwo chałupnicze. Wraz z jego upadkiem w XIX w. nowym źródłem dochodów, stał się dynamiczny rozwój turystyki – powstały gospody oraz miejsca noclegowe służące letnikom.

Wieś mogła rozwijać się turystycznie dzięki położeniu w sąsiedztwie zamku Grodno, na trasie ze Świdnicy do uzdrowiska Jedlina-Zdrój. Dodatkowo rozwój turystyki spotęgowany został doprowadzeniem w 1904 r. linii kolejowej do Jedliny-Zdr., a w 1914 r. do Walimia. Była to tzw. Kolejka Walimska i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. M. Orłowicz w swoich wspomnieniach nazwał ją „tramwajem elektrycznym”. Podczas II wojny światowej istniał tu obóz pracy, stanowiący filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego więźniowie zatrudnieni byli przy tworzeniu kompleksu Riese.

 

front dzwonnicy w Jugowicach

We wsi, przy cmentarzu znajduje się drewniana dzwonnica z 1828 roku.Aby ją zobaczyć należy kierować się za znakami prowadzącymi do kompleksu podziemnego „Włodarz”. Za wiaduktem kolejowym, po minięciu basenu kąpielowego, trzeba skręcić w prawo, a wąska asfaltowa droga pnąca się do góry doprowadzi nas na cmentarz.Dzwonnica była remontowana w 1893 roku. Charakteryzuje się słupową konstrukcją nakrytą namiotowym dachem. Obudowana jest ceglanym obejściem. Od strony cmentarza dzwonnica ma otwartą wnękę, w której znajduje się ołtarz. W 2002 roku nieznani sprawcy ukradli oryginalny dzwon z czasów powstania obiektu. Będąc w Jugowicach warto również zwrócić uwagę na dwór z drugiej połowy XIX w. (przy ul. Głównej 4), w którym obecnie trwa przedsięwzięcie budowy 4-gwiazdkowego obiektu pod nazwą „Pałac Jugowice”. We wsi uwagę przyciąga też budynek stacji kolejowej pochodzący z pocz. XX w. oraz dwa stalowe mosty kolejowe o konstrukcji belkowej, wsparte na kamiennych filarach, pochodzące z 1904 roku. Od kilku lat „Sowiogórskie Bractwo Kolejowe” organizuje tu Mistrzostwa Polski w drezynowaniu.

Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
To może cię zainteresować

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1417 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2457 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu …

Wyświetleń:2763 Ciekawe miejsca

Dawne podziemne inhalatorium w Kowarach

   Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.