Wieża widokowa na Szpiczaku
Wieża widokowa na Szpiczaku

Czeski Ruprechtický Špičák

Z wieży na szczycie Szpiczaka widać spory kawałek Republiki Czeskiej. Góra znajduje się na terenie Czech ale granica przebiega kilkanaście metrów od szczytu Szpiczaka. Špičák jest najwyższą Czeską górą w tym rejonie, cieszy się zainteresowaniem czeskich wędrowców. Kilkupiętrowa stalowa wieża na szczycie dostępna jest dla każdego odważnego turysty.

Ruprechtický Špičák wznosi się na 870 m n.p.m ale to nie wysokość robi wrażenie na wędrowcach a bardzo strome podejście od polskiej strony. Ten trud, jednak zostaje wynagrodzony bo panorama jaka rozciąga się z wieży widokowej jest warta tego podejścia.

Z najwyższej platformy widać spory kawałek Czeskiej Republiki, polską stronę prawie w całości zasłaniają Góry Kamienne. Szczyt Szpiczaka znajduje się na wysokości 880 m.n.p.m. Ale podejście na samą górę jest dość strome.

Dawna granica Opactwa Broumowskiego

Fragmentem szlaku pnącego się na szczyt góry biegnie wzdłuż granicy państwowej. Słupki graniczne w tym miejscu wyznaczały granice różnych państw od kilkuset lat.

Czytaj więcej o najstarszej granicy w Europie: Trójpański Kamień

Kamień graniczny na Spiczaku. Tego kamienia już tam nie znajdziecie, ktoś go zabrał.
Kamień graniczny na Spiczaku. Tego kamienia już tam nie znajdziecie, ktoś go zabrał.

Poniżej szczytu, na granicy między Polską a Czechami, znajduje się ciekawy kamień graniczny. Widnieje na nim klasztorny symbol gałązki z datą 1764, czyli rok po zakończeniu wojny siedmioletniej, kiedy ostatecznie Ziemię Kłodzką i Śląsk przyznano Prusom, ziemie Opactwa Broumowskiego leżały już w granicach Austrii.

 

U podnóża góry w miejscu gdzie kończy się droga z Łomnicy a zaczyna leśna ścieżka. W zaroślach chylą się stare drewniane krzyże. Tylko jeden zachowany żeliwny krzyż z datą 1860 przypomina, że był tu niewielki protestancki cmentarz.

Krzyż i kamień o których tu piszemy zostały skradzione i już więcej ich nie zobaczycie. Mamy nadzieję, że złodziejom tych historycznych artefaktów w jakiś sposób ten czyn zostanie odpłacony.

 

Dawny cmentarz u podnóża Špičáka.

Jak dojść na Ruprechtický Špičák?

Popularne są wycieczki z Andrzejówki na Ruprechtický Špičák. Leśną drogą do Przełączy pod Szpiczakiem to około godziny drogi lekkiego marszu. Później jest znacznie trudniej.

Podróżujący samochodem mogą podjechać aż do przysiółka Głuszycy, Radosnej.

Wycieczka z Głuszycy na Spiczak z ogniskiem na górze zajmuje mniej niż pół dnia, wycieczki rowerowe na szczyt polecamy tylko zaawansowanym "góralom".

  • Godziny otwarcia: To ciekawe miejsce nie jest zamykane
  • Bilety wstępu: wstęp wolny
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.