Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki
Wieża widokowa na Szpiczaku

Z wieży na szczycie Spicaka widać spory kawałek Republiki Czeskiej. Góra znajduje się na terenie Czech ale granica przebiega kilkanaście metrów od szczytu Spicaka. Špičák jest najwyższą Czeską górą w tym rejonie, cieszy się zainteresowaniem czeskich wędrowców. Kilkupiętrowa stalowa wieża na szczycie dostępna jest dla każdego odważnego turysty.

Z najwyższej platformy widać spory kawałek Czeskiej Republiki, polską stronę prawie w całości zasłaniają Góry Kamienne. Szczyt Spicaka znajduje się na wysokości 880 m.n.p.m. Ale podejście na samą górę jest dość strome.

kamień graniczny na SpicakuPoniżej szczytu, na granicy między Polską a Czechami, znajduje się ciekawy kamień graniczny. Widnieje na nim klasztorny symbol gałązki z datą 1764, czyli rok po zakończeniu wojny siedmioletniej, kiedy ostatecznie ziemię kłodzką i śląsk przyznano Prusom, ziemie opactwa broumowskiego leżały już w granicach Austrii.

Dawny cmentarz u podnóża  Špičáka. U podnóża góry w miejscu gdzie kończy się droga z Łomnicy a zaczyna leśna ścieżka w zaroślach chylą się stare drewniane krzyże. Tylko jeden zachowany żeliwny krzyż z datą 1860 przypomina że był tu niewielki protestancki cmentarz.

 

Wycieczka z Głuszycy na Spicak z ogniskiem na górze zajmuje mniej niż pół dnia, wycieczki rowerowe na szczyt polecamy tylko zaawansowanym "góralom".