Turystyczna Strona Sudetów - ciekawe miejsca, wydarzenia, wycieczki.

Czeski Ruprechtický Špičák

Wieża widokowa na Szpiczaku

Z wieży na szczycie Spicaka widać spory kawałek Republiki Czeskiej. Góra znajduje się na terenie Czech ale granica przebiega kilkanaście metrów od szczytu Spicaka. Špičák jest najwyższą Czeską górą w tym rejonie, cieszy się zainteresowaniem czeskich wędrowców. Kilkupiętrowa stalowa wieża na szczycie dostępna jest dla każdego odważnego turysty.

Z najwyższej platformy widać spory kawałek Czeskiej Republiki, polską stronę prawie w całości zasłaniają Góry Kamienne. Szczyt Spicaka znajduje się na wysokości 880 m.n.p.m. Ale podejście na samą górę jest dość strome.

kamień graniczny na SpicakuPoniżej szczytu, na granicy między Polską a Czechami, znajduje się ciekawy kamień graniczny. Widnieje na nim klasztorny symbol gałązki z datą 1764, czyli rok po zakończeniu wojny siedmioletniej, kiedy ostatecznie ziemię kłodzką i śląsk przyznano Prusom, ziemie opactwa broumowskiego leżały już w granicach Austrii.

Dawny cmentarz u podnóża  Špičáka. U podnóża góry w miejscu gdzie kończy się droga z Łomnicy a zaczyna leśna ścieżka w zaroślach chylą się stare drewniane krzyże. Tylko jeden zachowany żeliwny krzyż z datą 1860 przypomina że był tu niewielki protestancki cmentarz.

 

Wycieczka z Głuszycy na Spicak z ogniskiem na górze zajmuje mniej niż pół dnia, wycieczki rowerowe na szczyt polecamy tylko zaawansowanym "góralom".

To może cię zainteresować

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Wyświetleń:187 Ciekawe miejsca

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane...

Czytaj więcej

Teplickie Skalne Miasto

Wyświetleń:1824 Po czeskiej stronie

Skalne Miasto w Teplicach nad Metują

Skalne Miasto w Teplicach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Republice Czeskiej...

Czytaj więcej

Broumov i okolice na weekend

Wyświetleń:2992 Wycieczka na weekend

Ziemia Broumovska na weekend

Gdybym napisał w tytule Broumov na weekend, to w komentarzach napiszecie, że przesadziłem, że -...

Czytaj więcej

Zostań z nami i obserwuj co się dzieje. Góry Tajemnic na FacebookuGóry Tajemnic na Facebooku

Góry Tajemnic

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.