
Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały to magiczna mikrokraina w Górach Stołowych. Baśniowy urok labiryntu Błędnych Skał dostrzegł reżyser "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian" Andews Adams. Na podstawie fotografii Błędnych Skał ekipa reżysera zbudowała scenografię do filmu w studiu w Nowej Zelandii, gdzie powstała większa część filmu. Kto zna film i Błędne Skały rozpozna w scenie snu Łucji fragment skalnego labiryntu z Gór Stołowych.
Tylko kilka scen z filmu zostało nagranych w Górach Stołowych. Skale labirynty były też scenografią dla kultowego (dla dzieci z lat 80-90 XX wieku) już filmu „Przyjaciel wesołego diabła" z 1986 roku w reżyserii Jerzego Łukaszewicza.
Jak powstały Błędne Skały i skąd ta nazwa?
Mchy i skarłowaciałe drzewa obrastają skalne formacje, ożywiając ten ograniczony, nieziemski krajobraz do niedawna zwany Wilczymi Dołami. Według legendy swój kształt Błędne Skały zawdzięczają gniewowi ducha gór Liczyrzepy. Za jego sprawą płaska piaskowcowa góra rozpadła się na skalne bloki.
W rzeczywistości skalne labirynty Gór Stołowych powstały w procesie erozji piaskowca wyniesionego z morza kilkadziesiąt milionów lat temu. Piaskowce stanowią jedynie górną cześć Gór Stołowych, przykrywają inne skały grubą płytą. W obszarze całych Gór Stołowych widoczne są tylko pozostałości górnej płyty.

Formacje w Stoliwie Skalniaka są najlepszym przykładem skalnego labiryntu w Polsce, mają odmienny charakter niż formacje Szczelińca i Skalnych Miast po Czeskiej stronie Gór Stołowych ( Skalne Miasto - Teplice ). Poprzecinany szczelinami obszar ma około 400 m długości i do 200 m szerokości i zajmuje 22 ha czyli niewielką część masywu.
Poniżej fragment o powstawaniu Błędnych Skał z opracowania pod tytułem "Przewodnik geomorfologiczno-turystyczny – kraina zrodzona z morza. Góry Stołowe" pod redakcją Filipa Duszyńskiego, Piotra Migonia, Marka Kasprzaka w roku 2018.
"Labirynty skalne są efektem rozczłonkowania płyty skalnej, które jednak nie osiągnęło zbyt zaawansowanego stadium. Procesy niszczące są skoncentrowane wzdłuż spękań, poszerzonych do postaci głębokich, ale wąskich szczelin. Dwie grupy tych procesów odgrywają szczególnie istotne znaczenie. Pierwszym z nich jest wietrzenie, czyli stopniowe osłabianie skały i jej rozpad pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Wśród mechanizmów wietrzenia jest między innymi zamarzanie wody w szczelinach i pustkach w skale, prowadzące do rozsadzania skały, rozrastanie się korzeni roślin, zmiany wilgotności prowadzące do cyklicznych zmian objętości poszczególnych minerałów tworzących skałę czy chemiczny rozkład spoiwa spajającego ziarna piasku tworzącego piaskowiec."

Zwiedzanie oraz informacje praktyczne
W Błędnych Skałach niezwykłe formy piaskowcowe tworzą labirynt, trudno byłoby się z niego wydostać, gdyby nie było wyznaczonego szlaku. Uproszczona mapka przed wejściem pokazuje przebieg trasy turystycznej. Po drodze mija formacje skalne nazwane: Skalne Siodło, Stołowy Głaz, Okręt, Dwunożny Grzyb, Kasa, Kurza Stopka, Długi Pasaż, Przesmyk Liczyrzepy oraz Furtka przy wyjściu.
Szlak jest jednokierunkowy. Przejście wyznaczonej trasy zajmuje około 45 minut. Nie można dowolnie szwendać się między skałami, zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. Miejscami ścieżka prowadzi przez szczeliny tak wąskie, że bez trudu przechodzą tylko małe dzieci. Trzeba się przeciskać pomiędzy skalnymi szczelinami o szerokości podróżnej walizki. Ci co się boją ciasnych pomieszczeń lub noszą ubrania w rozmiarze XXL, będą mieli przed sobą wyzwanie.

Chociaż w Górach Stołowych nie ma wyniosłych szczytów to należy pamiętać, że na wyjście w góry zawsze trzeba się przygotować, zgodnie z zasadą lepiej nosić ..., i zabrać coś cieplejszego do ubrania. W skalnych zakamarkach śnieg zalega nawet do maja. Woda ze śniegu i opadów długo utrzymuje się w zacienionych skalnych korytarzach Błędnych Skał, tworząc rozległe kałuże. Przejście suchą stopą umożliwiają drewniane kładki. Kalosze nie będą potrzebne, ale buty górskie pomogą uniknąć kontuzji.
Jeśli zostawiliście samochód na parkingu "górnym" to traficie tam z powrotem okrążając Błędne Skały czerwonym szlakiem - za wyjściem z labiryntu w lewo. Do parkingu jest około 700 metrów.

Gdzie leżą Błędne Skały?
Błędne Skały leżą w Górach Stołowych, w zachodniej części Parku Narodowego Gór Stołowych. Północna część skalnych formacji dotyka Czeskiej granicy, z tej strony masyw kończy się wysokim urwiskiem. To południe Polski na Dolnym Śląsku w gminie Kudowa Zdrój w powiecie kłodzkim. Punkt sprzedaży biletów do skalnego labiryntu znajduje się w punkcie 50.48027, 16.28713 współrzędnych GPS.
Błędne Skały są zachodnim zakończeniem Stoliwa Skalniaka (915 m.n.p.m.), drugiego po Szczelińcu, pod względem wysokości masywu Gór Stołowych. Droga numer 387 między Kudową Zdrój a Karłowem omija masywy od wschodu. Przy drodze zwanej "Szosą Stu Zakrętów" znajduje się duży darmowy parking - dolny.
Jak dojechać do Błędnych Skał?
Wspomniana "Szosa Stu Zakrętów" (niem. Heuscheuerstraße) to tylko odcinek drogi wojewódzkiej nr 387, łączącej Ścinawkę Średnią z Kudową Zdrój. Między Radkowem a Kudową Zdrój, droga przybiera niezwykle malowniczy i niebezpieczny charakter. To jedna z dwóch możliwości dojazdu pod Błędne Skały. Na krętej i stromej drodze rzadko dochodzi do wypadków drogowych.
W okolicach Karłowa droga biegnie pod Szczelińcem, a dalej w stronę Kudowy przebiega pod Fortem Karola i Lisią Przełęcz, prowadzi przez polanę Imka (YMCA) gdzie znajduje się parking i odbija droga pod Błędne Skały. Z drogi nr 387 do parkingu górnego pod Błędnymi Skałami jest około 3,5 kilometra. To jedyna droga prowadząca najbliżej skalnych atrakcji. W letnich miesiącach ruch samochodów w stronę parkingu i z powrotem jest regulowany.
Okolice polany Imka w sezonie letnim bywają zatłoczone, a ruch drogowy w obie strony utrudniony. Jest alternatywny sposób na to jak dojechać pod skałki.
Niemal pod samymi skałami leży Bukowina Kłodzka. Stąd do celu - zielonym szlakiem - jest tylko jeden kilometr. Trasa z Bukowiny jest bardzo wymagająca. Zielony szlak z Bukowiny pnie się mocno pod górę, zwłaszcza w ostatnim odcinku. Zimą szlak jest oblodzony. Do pokonania jest 150 metrów w górę na odcinku jednego kilometra. Stąd do celu idzie się około 30 minut.
Karłów, leżący w samym środku Gór Stołowych będzie również dobrym punktem wyjścia do skalnych labiryntów masywu Skalniaka i Szczelińca. Wędrówka z Karłowa pod skałki zajmie około 2 godzin, do przejścia jest około 5 kilometrów czerwonym szlakiem, skąd po drodze można podziwiać panoramę masywu Szczelińca.
Parkingi
Przy Błędnych Skałach są dwa parkingi. Górny, bardzo blisko i dolny przy polanie YMCA.
Parking na polanie YMCA przy drodze nr 387 na przeciw drogi dojazdowej pod Błędne Skały jest bezpłatny - nazywany jest parkingiem "dolnym" Na parkingu znajdują się zadaszone wiaty i toalety. Z parkingu "dolnego" jest około 3,4 kilometra do punktu sprzedaży biletów. Spacer niebieskim szlakiem pod skałki potrwa około jednej godziny.

Parking "górny" - najbliżej skalnych atrakcji znajduje się ponad trzy kilometry od skrzyżowania z drogą nr 387. Prowadzi do niego wąska, asfaltowa droga gdzie ruch jest regulowany. Czas oczekiwania w kolejce na wjazd i wyjazd z parkingu może wynieść nawet 30 minut. Pod gorę samochody są wpuszczane o każdej pełnej godzinie, 30 minut po każdej pełnej samochody mogą zjechać w dół.
Wjazd na parking górny jest płatny i możliwy tylko w miesiącach od kwietnia do listopada. Płatny jest sam wjazd - nawet dla autokarów, które tylko podwożą turystów do tej niezwykłej atrakcji turystycznej Gór Stołowych.

W sezonie letnim parkingi "górny" i "dolny"szybko się zapełniają. Inny parking skąd szybko można dostać się pod skalne atrakcje znajduje się w Bukowinie Kłodzkiej. Nie jest to wyznaczony, oficjalny parking lecz ubite miejsce przy drodze na kilka samochodów. Niektórzy zostawiają samochody przy ośrodku "Orlik", sto metrów wcześniej.
Bilety wstępu
Wejście do labiryntu Błędnych Skał jest płatne. Bilety można zakupić przed wejściem na trasę na stronie PNGS. Z uwagi na dużą liczbę chętnych do zwiedzania, limit wejść ograniczono do 400 osób na godzinę. Warto kupić bilet wcześniej przez internet i okazać go w telefonie lub na wydruku przed wejściem.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny dostaną zniżkę na trasę. Na bezpłatne wejście mogą liczyć mieszkańcy gmin leżących w obrębie PNGŚ i gmin przyległych oraz uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, przewodnicy sudeccy oraz dzieci do lat 7.

Możliwe jest wejście bezpłatne, poza sezonem i godzinami otwarcia kas. W tym okresie droga na górny parking jest zamknięta.
Gdzie się zatrzymać na noc?
Kto przyjechał z daleka z pewnością będzie szukał noclegu w okolicach Błędnych Skał. W Górach Tajemnic będziemy publikować propozycje obiektów noclegowych w Sudetach.
Kudowa Zdrój i Karłów dysponują szeroką bazą miejsc gdzie można się zatrzymać podczas wędrówek szlakami Gór Stołowych.
- Lokalizacja na mapie Sudetów: