Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały w Stołowych Górach

Błędne Skały to magiczna mikrokraina w Górach Stołowych. Baśniowy urok labiryntu Błędnych Skał dostrzegł reżyser "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian" Andews Adams. Na podstawie fotografii Błędnych Skał ekipa reżysera zbudowała scenografię do filmu w studiu w Nowej Zelandii, gdzie powstała większa część filmu. Kto zna film i Błędne Skały rozpozna w scenie snu Łucji fragment skalnego labiryntu z Gór Stołowych.

Tylko kilka momentów z filmu zostało nagranych w Górach Stołowych. Skale labirynty były też scenografią dla kultowego (dla dzieci z lat 80-90 XX wieku) już filmu „Przyjaciel wesołego diabła" z 1986 roku w reżyserii Jerzego Łukaszewicza.

Błędne Skały w Górach Stołowych

W Błędnych Skałach niezwykłe formy skalne tworzą labirynt i trudno byłoby się z niego wydostać, gdyby nie było oznaczonego szlaku. Miejscami ścieżka prowadzi przez szczeliny tak wąskie, że bez trudu przechodzą tylko małe dzieci. W skalnych zakamarkach śnieg zalega nawet do maja. Woda ze śniegu i opadów długo utrzymuje się w zacienionych skalnych korytarzach Błędnych Skał tworząc międzyskalne jeziorka. W tych głębokich kałużach symetrycznie odbijają się skalne ściany. Łatwo stracić orientację. Duża wilgotność sprzyja mchom i porostom, pokrywającym niektóre formy skalne. Mchy i skarłowaciałe drzewa rosnące nawet na skale ożywiają ten ograniczony nieziemski krajobraz, do niedawna zwany Wilczymi Dołami. Według legendy swój kształt Błędne Skały zawdzięczają gniewowi ducha gór Liczyrzepy. Za jego sprawą płaska piaskowcowa góra rozpadła się na skalne bloki. Duch Gór czasem odwiedza to miejsce, przy odrobinie szczęścia da się sfotografować.

 

Dojazd do Błędnych Skał

W połowie Drogi Stu Zakrętów między Karłowem a Kudowa Zdrój, jest parking z którego najłatwiej dojść do Błędnych Skał. Odradzamy dojazd samochodem, chociaż jest tam parking, droga jest wąska i zazwyczaj pełna turystów, trzeba pamiętać, że jest to obszar Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedaleko parkingu na Skalnej Czaszy z punktu widokowego można podziwiać panoramę czeskiej części Gór Stołowych. Na miejsce prowadzi też czerwony szlak z Kudowy i Karłowa - to opcja dla wprawionych wędrowców.

 

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.