Blisko rynku w Bardzie znajduje się ostatnia kapliczka

Wzdłuż alei na Różańcowej Górze w Bardzie stoi kilkanaście kapliczek. Z zewnątrz zespół kapliczek reprezentuje różne style architektoniczne ale to co bardzkie kapliczki wyróżnia od innych założeń tego typu w Sudetach jest zamknięte w środku. Za drzwiami kapliczek zobaczycie sceny z życia Jezusa. To też nic niezwykłego. Niezwykłe są wnętrza tych niewielkich budowli.

Czytaj więcej: Kapliczki na Górze Różańcowej w Bardzie

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Bilety wstępu: wstęp bezpłatny
Godziny otwarcia: Drogę Różańcowa można zobaczyć o każdej porze. Wnętrza kapliczek tylko w godzinach pracy na "klasztornej furcie"
Schronisko "Zygmuntówka" w Górach Sowich

Nie wiadomo, czy tyrolski styl schroniska Zygmuntówka czy stromy, zachodni stok Rymarza przywodzą na myśl alpejskie krajobrazy. Zielona trawa wydaje się być przystrzyżona przez wypasane tu zwierzęta. Brakuje tylko pobrzękiwania miedzianych dzwonków. Zimą po szerokiej łące przy schronisku szusują narciarze. To wszystko razem tworzy unikatowy w tej części Sudetów klimat.

Czytaj więcej: Schronisko Zygmuntówka w Górach Sowich

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Lokalizacja/adres: Świętojańska 30, 57-430 Jugów
Duża Szczelina Wiatrowa na Lesistej Wielkiej

Czy góra może oddychać i wyć? W Górach Kamiennych tak jest. Przez szczeliny zwane wiatrowymi góra bierze głęboki oddech a później wydech. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całych Sudetach.

W tym artykule dowiecie się dlaczego góra wyje? Dlaczego Szczeliny Wiatrowe to zapowiedź większego kataklizmu i co wyróżnia tą część Sudetów. Czytajcie i wędrujcie przekonać się sami jak oddycha góra.

Czytaj więcej: Szczeliny wiatrowe w Pasmie Lesistej

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Widok na wieże wyciągowe szbów Julia i Sobótka w Starej Kopalni

Historia górnictwa węglowego w Wałbrzychu sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki o istnieniu kopalni na Białym Kamieniu pochodzą z 1561 roku. Jeszcze starsze z 1434 roku mówią o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie niedaleko Wałbrzycha. Przez ponad 500 lat górnictwo wpływało na kierunek i rozwój okolicy. Ślady górniczej działalności w Wałbrzychu zobaczymy prawie na każdym kroku. Nie wszystkie są oczywiste jak charakterystyczne wieże wyciągów, inne ślady czas zaciera.

Dlatego Muzeum poświęcone górnictwu na Ziemi Wałbrzyskiej musiało powstać.

Czytaj więcej: Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Lokalizacja na mapie Sudetów:
Lokalizacja/adres: Piotra Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych
Bilety wstępu: Wstęp płatny. Czytaj w artykule
Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane, górskie kościółki. Dwa w Górach Suchych i jeden niedaleko, w Górach Sowich. Wszystkie wzniesione przez ewangelików około końca XVI wieku. Z zewnątrz niewiele się różnią ale ten z Rybnicy Leśnej zaskakuje bogactwem wnętrza rzadko spotykanym w zabytkach architektury drewnianej.

Czytaj więcej: Kościółek w Rybnicy Leśnej

Lokalizacja na mapie Sudetów:

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.

Media Społecznościowe

  • Facebook
  • You Tube
  • Pinterest