Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium radonowego cieplickiego uzdrowiska. Funkcjonowało tu w latach 70 i 80 dwudziestego wieku, kilka lat po zakończeniu wydobycia rudy uranowej. Ten cenny w czasach zimnej wojny surowiec był powodem założenia w Kowarach kopalni „Podgórze”. Pierwszej wydrążonej tylko w tym celu – pozyskania rudy uranowej.
Czytaj więcej: Podziemne uzdrowisko – Kopalnia uranu Podgórze w Kowarach
Do czasu otwarcia wieży widokowej na Borowej Górze w grudniu 2017 roku, mało Wałbrzyszan słyszało o najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Wielu nadal uważa, że to górujący nad miastem Chełmiec jest tym najwyższym. Różnica jest mała tylko 2,3 metra ale kto miał okazję wejść na obie góry ten wie, że podejście na Borową daje mocno w kość. Dla widoków z wieży na Borowej warto podjąć taki wysiłek.
Do palmiarni w Wałbrzychu wybraliśmy się z dzieckiem. Byliśmy pewni, że dla trzylatki znajdzie się tu trochę atrakcji, coś co wywoła podziw i zainteresowanie. Najmocniejszy punkt zwiedzania zostawiliśmy na koniec. Zaczynamy od kupna biletów - dostajemy dwa, mała wchodzi za darmo, bo maluchy do 4 lat nie płacą.
Na Zamku Grodno i w jego okolicach można spędzić kilka interesujących godzin, wysłuchać opowieści przewodnika, wejść na wieżę i odpocząć w restauracji. Na początek zaproponujemy najciekawszą i mniej znaną drogę z Zagórza Śląskiego na szczyt góry Choiny, gdzie w rezerwacie przyrody wznosi się Zamek Grodno, jedno z ogniw łańcucha średniowiecznych piastowskich warowni.
Czytaj więcej: Zamek Grodno – księżycowy zegar, księżniczka i tajemnice
Już sam widok fasady klasztornego kościoła w Krzeszowie zapowiada, że mamy do czynienia z budowlą niezwykłą. Nie bez powodu kościół, a od 1998 roku Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie nazywana jest "Europejska perłą baroku". Wnętrze kościoła imponuje bogactwem zdobień, stiuków i iluzjonistycznych malowideł. Cały zespół klasztorny wkrótce może zostać wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego – UNESCO.