Ciekawe miejsca w Sudetach

W Górach Tajemnic odkryjemy ciekawe miejsca z poza rankingów typu - "10 atrakcji turystycznych w Sudetach, które musisz zobaczyć" - bo pewnie już widzieliście. Zahaczymy o najważniejsze sudeckie atrakcje, ale nie na tym nam zależy. Skoncentrujemy się na miejscach i atrakcjach mniej znanych lub całkowicie pomijanych przez turystykę masową, które warto zobaczyć.

Wejdziemy na najwyższe szczyty gór Dolnego Śląska, zaglądniemy do podziemi, zachwycimy się barokowymi cudami i zadumamy w miejscach historycznych. W kategorii "Ciekawe miejsca w Sudetach" piszemy o tym co warto odwiedzić po polskiej części Sudetów. To, co poza granicą, opiszemy w kategorii „Po Czeskiej stronie”.

Atrakcje Sudetów to nie tylko Śnieżka, Zamek Książ, Błędne Skały czy Jaskinia Niedźwiedzia. Jeśli nie masz pomysłu na wyprawę turystyczną z rodziną to zapraszamy do kategorii "Wycieczka na weekend".

Bazylika w Bardzie widziana z punktu widokowego

Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP w Bardzie z cudowną figurą

W panoramie Barda dominuje bryła kościoła Nawiedzenia NMP. Plan świątyni, organizacja wnętrza, jak też sposób zakomponowania fasady przypomina jezuicki kościół Il Gesù w Rzymie. Jest to budowla trójnawowa z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą i dwiema wieżami nakrytymi hełmami namiotowymi. W środku znajduje się skarb, z którego miasteczko zasłynęło w tej części Europy.

  • Lokalizacja / adres: Plac Wolności 5, 57-256 Bardo
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Muchołapka na tle Rymarza

Muchołapka z muzeum Mölke w Ludwikowicach Kłodzkich

Tuż przed II Wojną Światową, niewielką osadę u podnóża Włodyki (niem. Bauerberg) zajmują jednostki Wermachtu. Interesuje ich teren niedawno zlikwidowanego zakładu górniczego. Tuż przed zakończeniem wojny, szczególne zainteresowanie obszarem Gór Sowich wykazują dowódcy Armii Czerwonej. W Mölke-Ludwigsdorf odkrywają tajny ośrodek produkcyjny a przy nim dziwną betonową konstrukcję, która będzie rozbudzać wyobraźnię historyków i badaczy tajemnic "Riese" przez kilka następnych dekad.

Czy tajemnicza betonowa konstrukcja u podnóża Włodyki była lądowiskiem dla latających spodków o napędzie antygrawitacyjnym, czy tylko zwykłą przemysłową konstrukcją bez znaczenia strategicznego? Jedno jest pewne. Obrośnięta legendami "Muchołapka" jest magnesem - na turystów.

  • Godziny otwarcia: 9 -19
  • Bilety wstępu: Wstęp płatny, parking przed bramą muzeum - płatny!
  • Lokalizacja / adres: Fabryczna 37D, 57-450 Ludwikowice Kłodzkie
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Fragment cylindrycznej wieży warownej na Zamku Rogowiec
Fragment cylindrycznej wieży warownej na Zamku Rogowiec

Rogowiec - najwyżej położone ruiny zamku w Polsce

Na zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień. Ruiny zamku Rogowiec położone są na granicy Góry Wałbrzyskich z Górami Kamiennymi. Ten obszar zadziwi Was nietypowym ukształtowaniem stoków, ale o tym napiszemy dalej.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Blisko rynku w Bardzie znajduje się ostatnia kapliczka
Blisko rynku w Bardzie znajduje się ostatnia kapliczka

Kapliczki na Górze Różańcowej w Bardzie

Wzdłuż alei na Różańcowej Górze w Bardzie stoi kilkanaście kapliczek. Z zewnątrz zespół kapliczek reprezentuje różne style architektoniczne ale to co bardzkie kapliczki wyróżnia od innych założeń tego typu w Sudetach jest zamknięte w środku. Za drzwiami kapliczek zobaczycie sceny z życia Jezusa. To też nic niezwykłego. Niezwykłe są wnętrza tych niewielkich budowli.

  • Godziny otwarcia: Drogę Różańcowa można zobaczyć o każdej porze. Wnętrza kapliczek tylko w godzinach pracy na "klasztornej furcie"
  • Bilety wstępu: Wstęp wolny
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Schronisko "Zygmuntówka" w Górach Sowich
Schronisko "Zygmuntówka" w Górach Sowich

Schronisko Zygmuntówka w Górach Sowich

Nie wiadomo, czy tyrolski styl schroniska Zygmuntówka czy stromy, zachodni stok Rymarza przywodzą na myśl alpejskie krajobrazy. Zielona trawa wydaje się być przystrzyżona przez wypasane tu zwierzęta. Brakuje tylko pobrzękiwania miedzianych dzwonków. Zimą po szerokiej łące przy schronisku szusują narciarze. To wszystko razem tworzy unikatowy w tej części Sudetów klimat.

  • Lokalizacja / adres: Świętojańska 30, 57-430 Jugów
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Widok na wieże wyciągowe szbów Julia i Sobótka w Starej Kopalni
Widok na wieże wyciągowe szbów Julia i Sobótka w Starej Kopalni

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Historia górnictwa węglowego w Wałbrzychu sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki o istnieniu kopalni na Białym Kamieniu pochodzą z 1561 roku. Jeszcze starsze z 1434 roku mówią o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie niedaleko Wałbrzycha. Przez ponad 500 lat górnictwo wpływało na kierunek i rozwój okolicy. Ślady górniczej działalności w Wałbrzychu zobaczymy prawie na każdym kroku. Nie wszystkie są oczywiste jak charakterystyczne wieże wyciągów, inne ślady czas zaciera. Dlatego Muzeum poświęcone górnictwu na Ziemi Wałbrzyskiej musiało powstać.

  • Lokalizacja / adres: Piotra Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych
  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Duża Szczelina Wiatrowa na Lesistej Wielkiej
Duża Szczelina Wiatrowa na Lesistej Wielkiej

Szczeliny wiatrowe w Pasmie Lesistej

Czy góra może oddychać i wyć? W Górach Kamiennych tak jest. Przez szczeliny zwane wiatrowymi góra bierze głęboki oddech a później wydech. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całych Sudetach.

W tym artykule dowiecie się dlaczego góra wyje? Dlaczego Szczeliny Wiatrowe to zapowiedź większego kataklizmu i co wyróżnia tą część Sudetów. Czytajcie i wędrujcie przekonać się sami jak oddycha góra.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej
Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane, górskie kościółki. Dwa w Górach Suchych i jeden niedaleko, w Górach Sowich. Wszystkie wzniesione przez ewangelików około końca XVI wieku. Z zewnątrz niewiele się różnią ale ten z Rybnicy Leśnej zaskakuje bogactwem wnętrza rzadko spotykanym w zabytkach architektury drewnianej.

  • Lokalizacja na mapie Sudetów:
     

Turystyczna Strona Sudetów

Górami Tajemnic nazwaliśmy obszar Sudetów Środkowych. W serwisie przedstawiamy ciekawe miejsca warte zobaczenia, proponujemy krótkie wędrówki po sudeckich szlakach. Gromadzimy informacje przydatne dla turystów odwiedzających te strony.