Na zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień. Ruiny zamku Rogowiec położone są na granicy Góry Wałbrzyskich z Górami Kamiennymi. Ten obszar zadziwi Was nietypowym ukształtowaniem stoków, ale o tym napiszemy dalej.
Ciekawe miejsca w Sudetach
W Górach Tajemnic odkryjemy ciekawe miejsca z poza rankingów typu - "10 atrakcji turystycznych w Sudetach, które musisz zobaczyć" - bo pewnie już widzieliście. Pewnie zahaczymy o najważniejsze sudeckie atrakcje. Skoncentrujemy się na miejscach i atrakcjach mniej znanych lub całkowicie pomijanych przez turystykę masową, które warto zobaczyć.
Wejdziemy na najwyższe szczyty gór Dolnego Śląska, zaglądniemy do podziemi, zachwycimy się barokowymi cudami i zadumamy w miejscach historycznych. W kategorii "Ciekawe miejsca w Sudetach" piszemy o tym co warto odwiedzić po polskiej części Sudetów. To, co poza granicą, opiszemy w kategorii „Po Czeskiej stronie”.
Atrakcje Sudetów to nie tylko Śnieżka, Zamek Książ, Błędne Skały czy Jaskinia Niedźwiedzia. Jeśli nie masz pomysłu na wyprawę turystyczną z rodziną to zapraszamy do kategorii "Wycieczka na weekend".
Wzdłuż alei na Różańcowej Górze w Bardzie stoi kilkanaście kapliczek. Z zewnątrz zespół kapliczek reprezentuje różne style architektoniczne ale to co bardzkie kapliczki wyróżnia od innych założeń tego typu w Sudetach jest zamknięte w środku. Za drzwiami kapliczek zobaczycie sceny z życia Jezusa. To też nic niezwykłego. Niezwykłe są wnętrza tych niewielkich budowli.
- Godziny otwarcia: Drogę Różańcowa można zobaczyć o każdej porze. Wnętrza kapliczek tylko w godzinach pracy na "klasztornej furcie"
- Bilety wstępu: Wstęp wolny
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Nie wiadomo, czy tyrolski styl schroniska Zygmuntówka czy stromy, zachodni stok Rymarza przywodzą na myśl alpejskie krajobrazy. Zielona trawa wydaje się być przystrzyżona przez wypasane tu zwierzęta. Brakuje tylko pobrzękiwania miedzianych dzwonków. Zimą po szerokiej łące przy schronisku szusują narciarze. To wszystko razem tworzy unikatowy w tej części Sudetów klimat.
- Lokalizacja / adres: Świętojańska 30, 57-430 Jugów
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Historia górnictwa węglowego w Wałbrzychu sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki o istnieniu kopalni na Białym Kamieniu pochodzą z 1561 roku. Jeszcze starsze z 1434 roku mówią o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie niedaleko Wałbrzycha. Przez ponad 500 lat górnictwo wpływało na kierunek i rozwój okolicy. Ślady górniczej działalności w Wałbrzychu zobaczymy prawie na każdym kroku. Nie wszystkie są oczywiste jak charakterystyczne wieże wyciągów, inne ślady czas zaciera.
Dlatego Muzeum poświęcone górnictwu na Ziemi Wałbrzyskiej musiało powstać.
- Lokalizacja / adres: Piotra Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Czy góra może oddychać i wyć? W Górach Kamiennych tak jest. Przez szczeliny zwane wiatrowymi góra bierze głęboki oddech a później wydech. Czegoś podobnego nie znajdziecie w całych Sudetach.
W tym artykule dowiecie się dlaczego góra wyje? Dlaczego Szczeliny Wiatrowe to zapowiedź większego kataklizmu i co wyróżnia tą część Sudetów. Czytajcie i wędrujcie przekonać się sami jak oddycha góra.
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Niewiele jest zabytków sakralnych architektury drewnianej w Sudetach Środkowych. W powiecie wałbrzyskim znajdziemy trzy drewniane, górskie kościółki. Dwa w Górach Suchych i jeden niedaleko, w Górach Sowich. Wszystkie wzniesione przez ewangelików około końca XVI wieku. Z zewnątrz niewiele się różnią ale ten z Rybnicy Leśnej zaskakuje bogactwem wnętrza rzadko spotykanym w zabytkach architektury drewnianej.
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Pordzewiałe, odarte z płótna leżaki ustawione pod ścianą skalnego korytarza to pamiątka dawnego inhalatorium radonowego cieplickiego uzdrowiska. Funkcjonowało tu w latach 70 i 80 dwudziestego wieku, kilka lat po zakończeniu wydobycia rudy uranowej. Ten cenny w czasach zimnej wojny surowiec był powodem założenia w Kowarach kopalni „Podgórze”. Pierwszej wydrążonej tylko w tym celu – pozyskania rudy uranowej.
- Godziny otwarcia: Trasa czynna jest codziennie od godziny 9:30 do 17:30. W sezonie letnim. Trasa czynna jest codziennie od godziny 10:30 do 16:30 w sezonie zimowym (tj. od 1 października do 30 maja) Trasa nieczynna jest: 1 stycznia, I dnia Świąt Wielkanocnych, 1 listopada, I dnia Świąt Bożego Narodzenia, 31 grudnia.
- Lokalizacja / adres: Podgórze, Kowary, powiat jeleniogórski, województwo dolnośląskie, 58-530, Polska
- Lokalizacja na mapie Sudetów:
Do czasu otwarcia wieży widokowej na Borowej Górze w grudniu 2017 roku, mało Wałbrzyszan słyszało o najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Wielu nadal uważa, że to górujący nad miastem Chełmiec jest tym najwyższym. Różnica jest mała tylko 2,3 metra ale kto miał okazję wejść na obie góry ten wie, że podejście na Borową daje mocno w kość. Dla widoków z wieży na Borowej warto podjąć taki wysiłek.
- Godziny otwarcia: Otwarte całą dobę
- Bilety wstępu: Wstęp wolny
- Lokalizacja / adres: Jedlina-Zdrój, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie, 58-313, Polska
- Lokalizacja na mapie Sudetów: